Kazlų Rūda laukia VMU įkurtuvių

31 gegužės, 2019
Medžių kirtimą paukščių perėjimo metu draus ir miestuose
31 gegužės, 2019
Iš naujo atrask Kupiškio rajoną
4 birželio, 2019

Kazlų Rūda laukia VMU įkurtuvių

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) administracijos įkurtuvių nekantriai  laukia Kazlų Rūda.  Planuojama, kad Lietuvos valstybinių miškų valdytojos būstinė veiks buvusios Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos patalpose, kuriose  šiuo metu yra VMU Kazlų Rūdos  regioninio padalinio būstinė. Tokiam sprendimui pritaria ne tik vietos valdžia, gyventojai, bet ir aplinkinių rajonų žmonės.

Tiesa, Kazlų Rūdos savivaldybės vadovai tikina, kad ir VMU, ir jos regioniniam padaliniui čia  pakaks vietos.  

Svarstoma, kad  VMU Kazlų Rūdos  regioninio padalinio, sujungusio Kazlų Rūdos ir Marijampolės miškų urėdijas, būstinė turėtų persikelti į Marijampolę. Vis dėlto Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška tikisi, kad iš minėtų patalpų darbuotojams nereikės kraustytis – mieste išsiteks ir vietos miškininkų padalinys, ir VMU centras. M. Varaškos nuomone, tai būtų logiškas sprendimas išnaudoti čia sutelktus mokomosios urėdijos išteklius, o patalpų ir erdvių tam pakanka.

Politinis sprendimas priimtas, tereikia, kad VMU steigėja Aplinkos ministerija formalizuotų sprendimą ir nustatytų jo įgyvendinimo sąlygas. M. Varaška jau oficialiai kreipėsi į aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką ir VMU valdybą. „Reiškiame neabejotiną palaikymą galimam politiniam sprendimui perkelti Valstybinės miškų urėdijos administraciją į mūsų miestą ir esame pasiruošę bendradarbiauti bei prisidėti dokumentų derinimo, infrastruktūros plėtros sprendimais siekiant greito ir sklandaus šio sprendimo įgyvendinimo užtikrinimo“, – teigiama rašte.

 
Vietos gyventojai taip pat visapusiškai remia Vyriausybės požiūrį VMU  perkelti būtent į jų savivaldybę ir yra įsitikinę, kad šimtai darbuotojų, susijusių įmonių lankytojų, svečių iš esmės stiprintų Kazlų Rūdos ekonomiką.

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Miškų ir ekologijos fakulteto dekanas prof. dr. Edmundas Bartkevičius sako, kad VMU perkėlimas į Kazlų Rūdą būtų didelis privalumas visai miškininkų bendruomenei, taip pat ir miškininkus rengiančiai Žemės ūkio akademijai. Universitetas ruošia miškininkystės specialistus, o jų mokymo ir tyrimų bazė yra įsikūrusi Kazlų Rūdoje.

„Kazlų Rūda – miškininkų sostinė, apsupta labai dideliu miškų masyvu, kuriame tikrai yra į ką patiems pažiūrėti ir svečiams parodyti, – pažymi fakulteto dekanas. – Ne mažiau svarbu, kad Kazlų Rūdoje yra naujas, puikiai įrengtas bendrabutis, kuriame gyvena praktiką atliekantys studentai. Jame galėtų apsistoti ir Valstybinės miškų urėdijos svečiai, o reikalui esant, ir darbuotojai, atvažiuojantys dirbti iš kitų miestų ar aplinkinių rajonų. Nuo Kauno, kuriame įsikūrusios svarbios institucijos: Valstybinė miškų tarnyba, Miškų institutas, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija, iki Kazlų Rūdos puikus ir patogus susisiekimas. Nuo Žemės ūkio akademijos –  tik pusvalandis kelio. Tai būtų patogu ir miškininkams, ir studentams, tai, be jokios abejonės, prisidėtų prie regionų plėtros bei bendradarbiavimo su didžiaisiais miestais“.


Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos direktoriaus dr.Vaidoto Lygio nuomone, VMU perkėlimas į Kazlų Rūdą  labai gera kaimynystė Kaunui, nors šiais laikais atstumas jau nėra kritinis faktorius. “Svarbiausia – įmonės atvirumas, noras bendrauti  ir bendradarbiauti, – įsitikinęs kolegijos direktorius. – Ar būtų kokia nors nauda iš įmonės perkėlimo miškininkų bendruomenei, sunku pasakyti, kažin ar miškininkų bendruomenė pajaus kokį nors esminį pasikeitimą. Na, teoriškai įmonės vadovybei persikėlus arčiau miško tiesiogine to žodžio prasme, pastaroji turėtų geriau užčiuopti miškininkų gyvenimo pulsą, išgirsti jų lūkesčius, problemas ir pasiūlymus. Ar taip nutiks, priklausys tik nuo pačios VMU vadovybės pozicijos”.

Šakių rajono savivaldybės mero Edgaro Pilypaičio teigimu, sveikintinas žingsnis, kad kažkokios įmonės dar lieka periferijoje. “Jau patyrėme, kad centralizuojant įvairias įstaigas viskas koncentruojasi didmiesčiuose, o tai visiškai nesiderina su regionų plėtra. Apie kažkokią apčiuopiamą naudą kalbėti dar anksti, bet principas iš esmės geras ir tikrai mūsų regiono nenuskurdins”, – įžvalgomis dalijasi meras.

Ne vienas kalbintas Marijampolės regiono gyventojas, kaip tikras suvalkietis, tvirtino, kad viskas yra gerai, kur efektyviau naudojamos valstybės lėšos, kur sutelkti profesionalai. Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda džiaugiasi, kad ne tik Vilniuje koncentruojasi centrinės įstaigų būstinės. “Sveikiname tokį Vyriausybės sprendimą ir tikime, kad tai prisidės prie regiono augimo padedant išsaugoti kompetentingus žmones ir gerai apmokamas darbo vietas”, – akcentavo jis.

Su Kazlų Rūda  geras ir greitas susisiekimas tiek automagistrale, tiek geležinkeliu, savivaldybės teritorijoje veikia daug miško sektoriaus įmonių.

Rasa Liškauskaitė