Aplankykime 25 įspūdingiausius šalies medžius

15 gegužės, 2019
Vincas Žemaitis – Lietuvos girių karalius
14 gegužės, 2019
Iš naujo atrask Kupiškio rajoną
15 gegužės, 2019

Aplankykime 25 įspūdingiausius šalies medžius

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) kartu su kelionių portalu pamatyklietuvoje.lt šią vasarą kviečia aplankyti 25 įspūdingiausius Lietuvos medžius – gamtos paveldo objektus. Keliautojai turėtų aplankyti į sąrašą įrašytus medžius ir GPS siųstuvo pagalba savo mobiliuoju telefonu  prie jų pasižymėti. Aplankiusieji ir pasižymėjusieji prie visų 25 medžių gaus prizo kodą, kurį galės iškeisti į prizą – knygą „Medžiai“ arba knygą „Lietuvos saugomos teritorijos“.

Per mažai žinome

Pasak VSTT direktoriaus Alberto Stanislovaičio, visoje Lietuvoje, o ne vien tik saugomose teritorijose auga daug nuostabių medžių. Iš viso į Valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašą yra įtraukta daugiau kaip 400 medžių. Siūlant aplankyti 25 įspūdingiausius siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į gamtos vertybes, paskatinti keliauti po Lietuvą, pristatyti pačius vertingiausius šalies medžius.

„Daugelis iš mūsų žino ir lankėsi prie seniausio Lietuvos medžio – Stelmužės ąžuolo, kuris skaičiuoja daugiau kaip tūkstantį metų, ar daugiakamienės Raganų eglės Rambyno regioniniame parke, tačiau mažai kas matė įspūdingą Dabulevičių maumedį ar Lampėdžių liepą Gražuolę. Tikrai  įdomu pamatyti suaugusius į vieną kamieną medžius – Ąžuolo ir pušies draugystę,  Pušis-Seses ar plačiai išsišakojusią Vartelių liepą, kurios kamieno apimtis beveik šeši metrai“, – teigia  Albertas Stanislovaitis ir pastebi, kad vieni medžiai yra gerai žinomi ir lankomi, o kitų reikės paieškoti su navigacija – koordinatės nurodytos.

Pasak VSTT viešųjų ryšių specialistės Dianos Rakauskaitės, atrinkti šiuos 25 įspūdingiausius medžius  tarnybos atstovams buvo didelis iššūkis. Iš pradžių galvota apsiriboti 10 išskirtinių medžių, tačiau žvelgiant į jų nuotraukas įsitikinta, kad tai neįmanoma – itin įspūdingų medžių yra žymiai daugiau. Norėjosi parodyti ir įspūdingiausios apimties, ir aukščiausius, storiausius. Ir dar įvairių rūšių, be to, visuose regionuose. Dar vienas atrankos kriterijus –  kad jie augtų ne giliai miške, o būtų nesunkiai pasiekiami.

Amžių nustatyti sunku

VSTT direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė pastebi, kadtarp siūlomų aplankyti medžių daugiausia yra ąžuolų. Juk ir tarp valstybės saugomų medžių- gamtos paminklų daugiausia, net 197, yra ąžuolai.

„Siūlomų aplankyti medžių sąraše yra daug garbaus amžiaus įspūdingų medžių. Ir seniausias medis Lietuvoje – Stelmužės ąžuolas, kuriam apie 1000 -1500 metų, o kai kurių šaltinių duomenimis – net 2000 ar dar daugiau. Kai pasakojame apie įspūdingiausius šalies medžius senolius, ypač ąžuolus, visus labai domina, kokio jie amžiaus. Į šį klausimą tiksliai atsakyti labai sunku.  Medžių amžių rodo jų kamienų rievių skaičius: tam tikrais grąžtais išgręžus galima nustatyti, kiek medžiui metų. Vis dėlto  šis metodas saugomiems gamtos paveldo objektams netinka“,- vykstant  į konkurso-žaidimo „Aplankyk 25 įspūdingiausius saugomus medžius“ atidarymo ekskursiją žurnalistams aiškino Rūta Baškytė.

Šventė prie Adamavo ąžuolo

Adamavo ąžuolas auga Švenčionių rajone, Adamavo kaime. Jis yra apie 600 metų amžiaus, jo apimtis 1,3 metro aukštyje – apie 7 m, aukštis – 26 m, lajos projekcija – 21 m.  Tai vienas iš saugomų gamtos paveldo objektų Sirvėtos kraštovaizdžio draustinyje. Ąžuolas keroja pievoje, prie tvenkinio. Nuo jo į rytus šlaitu nutįsta tanki liepų alėja, o šalia jos galima įžvelgti senų medžių įrėmintus buvusio parko kontūrus. Šis ąžuolas buvusio Adamavo dvaro, kurio tik pamatai belikę, parko puošmena. Prie šio galiūno vyksta edukacinės programos, per kurias dalyviai supažindinami su medžiais senoliais, jų ekologine ir kultūrine reikšme, gilių kavos gamybos bei vartojimo tradicijomis.

Šįkart prie Adamavo ąžuolo vyko konkurso-žaidimo „Aplankyk 25 įspūdingiausius saugomus medžius“ atidarymo renginys. Prie įspūdingo išskirtinių matmenų medžio liaudies dainas dainavo, žaidimus žaidė ir svečius įsijungti kvietė Švenčionių pradinės mokyklos 3 D ir 4 C klasių mokiniai, vadovaujami mokytojų Vilmos Subačienės ir Rasos Štuikienės. Šventė organizuota pagal neformalaus vaikų švietimo programą „Darnoje su gamta“, kurią parengėSirvėtos regioninio parko specialistai. Renginys priminė laikus, kai prie išskirtinių ąžuolų būriais traukdavo žmonės, buvo kūrenama apeiginė ugnis.

Daiva Červokienė

Autorės nuotraukose: Glitiškių ąžuolas –  trečias pagal storį Lietuvoje. Ąžuolo kamieno apimtis 1,3 metro aukštyje – 740 cm, medžio aukštis – 24 m.; Įspūdingoji Dusetų vinkšna; Stelmužės ąžuolas –  seniausias šalies medis, vienas iš seniausių ąžuolų Europoje; Adamavo ąžuolas Švenčionių r., Sirvėtos kraštovaizdžio draustinyje.

Šventė prie Adamavo ąžuolo. Sirvėtos regioninio parko specialistai prie Adamavo ąžuolo.

25 ĮSPŪDINGIAUSI  SAUGOMI  MEDŽIAI

1.    Adamavo ąžuolas
2.    Ąžuolai Dvyniai
3.    Ąžuolo ir pušies draugystė
4.    Dabulevičių maumedis
5.    Didžioji tuja
6.    Dubravos Dvyniai
7.    Dusetų vinkšna
8.    Glitiškių ąžuolas
9.    Kalnelio daugiakamienė pušis
10.    Karvelių ąžuolas
11.    Lampėdžių liepa Gražuolė
12.    Liepa Motinėlė
13.    Liškiavos liepa
14.    Lūžgalių ąžuolas
15.    Meškėnų liepa
16.    Mingėlos ąžuolas
17.    Papilės penkiolikakamienė liepa
18.    Pušys Sesės
19.    Raganos uosis
20.    Raganų eglė
21.    Rumšiškių miško pušis
22.    Salantų kaštonas
23.    Stelmužės ąžuolas
24.    Varniškių II ąžuolas
25.    Vartelių liepa