Aplinkos ministras: mokėsime šimtamilijonines baudas ar išspręsime stalčiuose pelijančias problemas?

Atliktas plynai iškirstų miško plotų identifikavimas šalies teritorijoje, panaudojant distancinius metodus
8 sausio, 2021
Sausio 13-oji – apgintos Laisvės naktis
12 sausio, 2021

Aplinkos ministras: mokėsime šimtamilijonines baudas ar išspręsime stalčiuose pelijančias problemas?

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pateikė duomenis ir komentarus apie paveldėtus iš ankstesnės valdžios vėlavimus įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) direktyvas aplinkos apsaugos sektoriaus srityse ir galimas sankcijas.            

Šie metai, pasak ministro, bus lemiami, tad būtina spėti ištaisyti iš ankstesnės valdžios paveldėtus neatliktus namų darbus, kad Lietuvai netektų mokėti milijoninių baudų.

“Turime dirbti triguba sparta. Lietuva vėluoja įgyvendinti  Natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos – direktyvą. Iki 2020-ųjų gruodžio pabaigos Lietuva buvo įsipareigojusi kiekvienais metais apsaugoti bent po šimtą buveinių kasmet, tačiau Aplinkos ministerija šio grafiko nesilaikė. Prieš gerus 5-6 metus pateikėme mūsų mokslininkų nuomone  svarbias buveines, kurias reiktų apsaugoti gamtai, kurios reikšmingos yra, tačiau patys inventorizavę jas, patys pateikę Europos Komisijai nesugebame apsaugoti jų. Ir visų pirma kenčia gamta, kuri yra neapsaugota, apsaugos reglamentai nesuformuluoti, o Europos Komisija jau yra senokai pradėjusi direktyvos pažeidimo procedūrą ir numačiusi reikšmingas baudas bei sankcijas, – sakė S. Gentvilas. – Susisiekimo ministras Marius Skuodis pagarsino vieną iš jų. “Lietuvos geležinkeliai” įgyvendina žaliąsias investicijas, t. y. nuo Baltarusijos pasienio iki Klaipėdos geležinkelio bėgių ruožą elektrifikuoja. Projekto vertė yra kelių šimtų milijonų dydžio, o 166 milijonai iš jų yra Europos Komisijos parama, kuri šiuo metu stabdoma dėl to, kad Aplinkos ministerija nėra atlikusi namų darbų – apsaugojusi svarbių gamtos buveinių tame geležinkelio ruože, kuris elektrifikuojamas. Tai yra gėdinga situacija – “Lietuvos geležinkeliams” grasinama atimti paramą žaliosioms investicijoms dėl Aplinkos ministerijos kaltės”.

Apie šią problemą buvo kalbama praėjusių metų pradžioje, tačiau niekas dėl to nepajudino nė piršto. Ministras S. Gentvilas teigė, kad ateidamas dirbti į ministeriją  jau buvo susipažinęs su “Lietuvos geležinkelių” problema ir ketvirtą darbo dieną išsiuntė raštą Europos Komisijai, prašydamas sausio 20 d. susitikimo, kuriame bus pateikti konkretūs veiksmai dėl šitų vietovių apsaugos bei prašoma Europos Komisijos nestabdyti paramos “Lietuvos geležinkeliams”.

“Čia tik iliustracija, kad direktyvų, kurias įsipareigojo Aplinkos ministerija Europos Komisijai, neįgyvendinimas jau kenkia Lietuvai, kitiems projektams, – apie įsisenėjusias bėdas kalbėjo ministras. – Apie jų mastą galima būtų šnekėti ir plačiau, nes tų direktyvų neįgyvendinimas gali kainuoti mūsų šaliai labai brangiai. Šie metai Lietuvai bus ypatingai svarbūs ir lemiantys: ar mokėsime šimtamilijonines baudas, ar bus susitvarkyta su užkerpėjusiomis, pelijančiomis mūsų ministerijų stalčiuose problemomis?”

Aplinkos ministras S. Gentvilas su Lietuvos ypatinguoju ambasadoriumi ES Simonu Šatūnu jau aptarė strateginius prioritetus, kurie reikalingi, kad Europos Komisija nesiimtų greitų bausmių ir įvertintų, kad atėjusi nauja Vyriausybė supranta problemų mastą, jas įvertino, aiškiai komunikuoja, turi aiškų grafiką, kaip įgyvendins buveinių apsaugos direktyvą iki šių metų gruodžio pabaigos. Ministras tikisi, kad Europos Komisija atsižvelgs į Lietuvos prašymą ir nepritaikys sankcijų.

Be Natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos direktyvos,  nepakankamai išplėtoto Bendrijos svarbos teritorijų tinklo „Natura 2000”, vienas pagrindinių rūpesčių – vėluojama įgyvendintiMiesto nuotekų valymo direktyvą laiku į nacionalinę teisę neperkeltos atliekų ir pakuočių atliekų direktyvų nuostatos.

www.miskininkas.eu inf.