Ar miškininkai dar turės uniformas?
Pirmasis Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktorius Marius Pulkauninkas teigė, kad įsipareigojimas visus įmonės darbuotojus aprūpinti darbo drabužiais ir uniformomis numatytas 2018 m. pabaigoje su profesinių sąjungų jungtine atstovybe pasirašytoje kolektyvinėje sutartyje. Tais pačiais metais pranešta, jog planuojama, kad metų pabaigoje didžioji dalis darbuotojų turės naujus darbo drabužius ir uniformas su skiriamaisiais ženklais bei kuriamu įmonės logotipu.
Sumenkintų profesijos garbę
Miškininkai sako, kad net smetoninės Lietuvos istoriją menančias uniformas gali tekti iškeisti tik į specialius darbo drabužius. Jų manymu, tai ne tik apsunkintų pareigų vykdymą, bet ir sumenkintų miškininko profesijos vardą.
VMU Nemenčinės regioninio padalinio specialistas Jonas Bacevičius tikrai žino ir gali pateikti dokumentą, kad tikrai 2018-aisiais lapkričio 11 d. aplinkos ministro įsakymu buvo patvirtintos uniformos. Deja, nors į darbo grupę buvo pasitelkti ir istorikai, ir dailininkai, ir miškininkai, t. y. plačios visuomenės atstovai – rezultatų nėra.
“Vienas iš pavyzdžių – visiems miškininkams žinomas Povilas Matulionis aprengė visus nepriklausomos Lietuvos miškininkus uniformomis, sustabdė kirtimus, organizavo medienos importą iš Rusijos. Dabar niekam galvos neskauda, o skaudžiausia, kad Aplinkos ministerijai vadovauja ekonomistai, mėgėjai, o ne miškininkai, specialistai, kuriems dėl miško skauda širdį”,- kalba specialistas.
Pažadėtų uniformų iš VMU miškininkai taip ir nesulaukė, tik girdėjo, kad gaus darbo rūbus. “Kaip jūs jaustumėtės, jei apsirengęs darbo drabužiais jus sustabdys miškininkas ir paklaus: kodėl čia pilate šiukšles? Mes patys rizikuojame sukurti teisinį incidentą. Ir dabar kalbama, kad atvažiavo kažkokie žali žmogeliukai, patikslino kirtimo ribas. O kas bus tada, kai miškininkai per teismą paprašys išduoti uniformas, o gal ir kompensacijas už tuos metus, kai jų neturėjo?” – retoriškai klausia pašnekovas.
Nusiminę miškininkai kalba, kad uniformų nebuvimas sugriaus pasitikėjimą ir pažemins miškininko profesiją. Apie skiriamuosius miškininkų ženklus buvo ne kartą klausta ir tuometės VMU vadovybės, kuri aiškino, kad negali pasakyti, ar išliks miškininkų uniformos, nes tą sprendžia Aplinkos ministerija. Bet kažin ar šiandien dar gal galioja minėtas ministro įsakymas?
Dabartinis aplinkos viceministras Danas Augutis sako, kad dėl uniformų spręs pati miškininkų bendruomenė ir prie šio klausimo bus grįžta.
Kuriant uniformas viskas apgalvota
Visi kalbinti žinomi šalies miškininkai kategoriškai nepritartų sprendimui atsisakyti gilias tradicijas turinčių uniformų. Lietuvos miškininkų sąjungos prezidentas dr. Vidmantas Verbyla tvirtina, kad toks žingsnis labai pakenktų miškininkų profesijos prestižui. „Miškininkai visada didžiavosi savo uniforma, tai buvo garbė ir kartu drausmė. Ženklai iš ąžuolo gilių, skyrėsi tik vadovaujantys nuo eilinių. Gražu ir stipru. Manau, kad atliekant miško apsaugos funkcijas tai būtina. Gaila, kad dabar miškininkystės tradicijoms bei istorijai nebėra sentimentų”, – apgailestauja Miškininkų sąjungos vadovas.
Labai išsamiai uniformų istoriją yra išgvildenęs buvęs ilgametis šalies miškotvarkos vadovas, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos garbės narys Algirdas Antanas Brukas. Anot jo, savo istorines šaknis būtina gerbti, juolab kad atlikdami pareigas miškininkai praliejo nemažai kraujo. Miškininkas saugo mišką, todėl tradiciškai turi turėti uniformą su savo skiriamaisiais ženklais. Juk tarnybos metu Lietuvoje žuvo dešimtys miškininkų, daug jų buvo sužeista.
Vieno iš miškininkų uniformos kūrimo grupės dalyvių ir miškininkystės puoselėtojo prof. Romualdo Juknio nuomone, uniformų naikinti negalima. „Reikia paisyti pačių miškininkų nuomonės. Aš labai stipriai už tai, kad miškininkai būtų su uniformomis. Mes visada apie tai galvojome, kai kūrėme uniformas, apie jų iškilmingumą. Dalyvavau uniformų kūrime tiesiogiai. Ji man visada patiko, buvo labai graži, su ąžuolo gilėmis. Miškininkai visose šalyse, kiek aš žinau, nešioja uniformas. Ji ne tik drausmina patį pareigūną, į ją reaguoja ir žmonės“, – tikina profesorius.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigia, kad vadovaujantis įstatymu darbo priemonėmis turi aprūpinti darbdavys. “Iniciatyva aprūpinti darbo drabužiais labai gera, bet dėl paradinės uniformos taip pat labai svarbus klausimas. Miškininkai visada turėjo uniformą, be to, diskusijose su Aplinkos ministerijos vadovybe buvo iškilęs klausimas, ar neketinama atimti iš jų pareigūno statusą… Mus patikino, kad ne, o paradinė uniforma, kaip pagarba miškininko profesijai, turi išlikti”, – tvirtina I. Ruginienė.
Visi pašnekovai, ne tik miškininkai, pažymėjo, kad atkuriant lietuviškas miškininkų uniformas buvo viskas apgalvota – nuo kepurės iki batų, o miško pareigūnas buvo ypač gerbiamas.
Rasa Liškauskaitė