Basų kojų takas: įspūdingos skulptūros, gamtos ir istorijos alsavimas

Ar atsikurs pilkųjų kiškių populiacija Lietuvoje?
20 birželio, 2021
Miško darbų rangovų asociacija tapo tarptautinės asociacijos nare
22 birželio, 2021

Basų kojų takas: įspūdingos skulptūros, gamtos ir istorijos alsavimas

Kurortinės teritorijos statusu besidžiaugiantys, tačiau jau 14-us metus kurorto statuso vis dar  negaunantys Anykščiai savo gyventojams ir miesto svečiams siūlo vis daugiau ir vis įvairesnių pramogų. Iš skaidrių ežerų ir žaliuojančių miškų krašto siūlomų paslaugų kasmet populiarėja ir ekologiškas basų kojų takas.

Išskirtinis takas traukos nepraranda, o po ilgų karantino suvaržymų pasivaikščiojimai gamtoje turėtų tapti dar populiaresni.

Ekologiškas basų kojų takas 2018 m. įkurtas Anykščių rajone, netoli garsiojo Lajų tako, išnykusiame Puntuko kaime. Šios išskirtinės pramogos iniciatoriai – trys bičiuliai, profesionalūs sportininkai Mantas Bartuškevičius, Mindaugas Simėnas ir Saulius Pileckas. Įdomus faktas:  vyrai – ne anykštėnai, o biržiečiai.

Vienas iš tako sumanytojų M. Bartuškevičius sako, kad Anykščiai juos sudomino savo ypatingais gamtos lobiais ir tuo,  jog šalyje garsus Lajų takas pritraukia gausybę lankytojų. Šis takas – visiškai natūralus, tad basomis keliaujantys lankytojai po kojomis pajaučia smėlio smilteles, samanas,  kankorėžius… Tai, anot pašnekovo, išskirtiniai, neįprasti pojūčiai, padedantys pajusti ryšį su gamta, o kartu suteikiantys galimybę mėgautis natūraliu pėdų masažu.

Ekologiško basų kojų tako ilgis – 1 kilometras 200 metrų.

„Šis pasivaikščiojimas – tarsi kelionė laiku, nes dalį tako sudaro išnykusio Puntuko kaimo vietovėje rastos plytos, – apie tako išskirtinumą kalba M. Bartuškevičius. – Tai taip pat ir kelionė, leidžianti suprasti, kuo Antaną Baranauską taip žavėjo Anykščių šilelis.“

Minėtos  plytos mena Antrojo pasaulinio karo laikus: vokiečiai subombardavo Puntuko kaimą, palikdami jame tik vieną namą. Takas grįstas vieno iš sugriautų namų plytomis.

Ekologiškas basų kojų takas dvelkia mitologine dvasia: čia pastatyti informaciniai stendai, norintiems gausaus derliaus siūlo paliesti žemę prie ąžuolo, ieškantiems antrosios pusės – abiejom rankom apglėbti pušį, o trokštantiems norų išsipildymo giliai įkvėpti ir pūstelti į greta stovintį ąžuolą. Basų kojų takas turi ir pažintinę funkciją – stenduose pateikta informacija apie augaliją ir gyvūniją, galima perskaityti žymiąją poemą „Anykščių šilelis“.

Ekologinis takas sukurtas iš smėlio, mažų akmenėlių ir didesnių akmenų, išilgai ir skersai suguldytų pagalių, stačiai ir gulsčiai į žemę įkastų kaladžių bei kitokių natūralių paviršių. Kuriant taką nebuvo nukirstas nė vienas medis – panaudotos tik tos medžiagos, kurios gamtai jau tarsi nereikalingos, pavyzdžiui, nulūžusios medžių šakos. M. Bartuševičius pats vaikščiojo po mišką, rinko numestus gyvūnų ragus, ieškojo gyvūnų pėdų – visa tai įamžinta take.

Trys bičiuliai daugiau nei kilometro ilgio taką įrengė trumpiau nei per mėnesį – per 25 dienas, visus darbus darė savo rankomis.

„Mus skatino didelis entuziazmas ir noras, kad žmonės sveikai ir įdomiai leistų laisvalaikį, – priduria M. Bartuškevičius, kuris net prabėgus nemažai laiko nuo tako įrengimo su vaikais vis dar mėgsta apsilankyti Anykščiuose ir pereiti paties kurtu taku. – Malonu žinoti, kad ir kitiems šis takas įdomus. Iš žmonių sulaukiame teigiamų atsiliepimų.“

Pasak tako kūrėjų, pasivaikščiojimas basomis gamtoje stiprina imuninę sistemą, padeda atsipalaiduoti bei masažuoja pėdose esančias nervines zonas, kurias spaudžiant ar liečiant tiesiogiai veikiami mūsų organai.

„Žmogaus galūnėse yra išsidėstę beveik visi biologiškai aktyvūs organizmo taškai. Refleksoterapija taip pat padeda kovoti su kasdieniu stresu, įtampa, teikia kūno ir sielos harmoniją. Pėdų masažas – tai bene maloniausias iš visų masažo rūšių. Jis atpalaiduoja, šalina nuovargį, gerina miegą ir teigiamai veikia visą organizmą“, – pažymi sportininkas.

Ekologiškas basų kojų takas išskirtinis ne tik teikiama nauda, maloniais pojūčiais ir emocijomis. Kaip papildoma pramoga netoli tako yra įkurtas išnykusių gyvūnų skulptūrų parkas. Milžiniškos, iš medžio drožtos skulptūros pradėtos statyti pernai, o jas kūrė ir tebekuria šalyje ir užsienyje žinomas medžio drožėjas Valerijus Kunigėlis. Skulptūrų parke – krokodilas, beždžionės, vėžlys, mamutas ir kiti įspūdingų dydžių gyvūnai. Šiuo metu šalia tako puikuojasi 17 skulptūrų, ateityje jų skaičių planuojama padidinti.

Basų kojų takas dirba kiekvieną dieną nuo 9 iki 20 val. Daugiau informacijos tel. 865017803.

Nuotraukos Dainiaus Šerono

Rasa Milerytė