Biokuro tiekėjai siūlo leisti padidinti skiedrovežių svorio tonažą

Aplinkos ministras pasirašė „Europos miškų“ deklaraciją
15 balandžio, 2021
Prieš 100 metų įsteigta Lietuvai pagražinti draugija – veiklos pradžia
16 balandžio, 2021

Biokuro tiekėjai siūlo leisti padidinti skiedrovežių svorio tonažą

Pagal dabar galiojančias taisykles Lietuvos keliuose sunkiasvorių transporto priemonių svoris apribotas iki 40 tonų. Biokuro tiekėjai veža medienos skiedras  specialiomis „judančių grindų“  priekabomis, pritaikytomis gabenti  per 90 kubinių  metrų.  Padidinus leistiną tonažą iki 48 tonų galima būtų pakrauti pilnesnes transporto priemones.

Sumažėtų sunkiasvorių srautas 

Pasak “Litbiomos“ asociacijos Biokuro sekcijos pirmininko, vieno iš stambiausių privačių miškų savininkų Lietuvoje – lietuviško kapitalo įmonės „Dzūkijos mediena“ vadovo ir bendrasavininkio Marius Valukyno,  pakėlus šią ribą palengvėtų sąlygos verslui, sumažėtų  sunkiasvorių transporto priemonių srautas Lietuvos keliuose,  taip pat kelių nusidėvėjimas ir oro tarša, nes tam pačiam biokuro kiekiui vežti  prireiktų mažiau reisų.

”Reikia ieškoti kompromiso, – įsitikinęs pašnekovas. – Žiema žiemai nelygi. Vieną žiemą dėl įšalo keliai nusidėvi daug mažiau, o būtent tada yra gabenamas sąlyginai sunkesnis, drėgnas biokuras, o vasaros laikotarpiu biokuro žaliava yra sausa ir lengvesnė. Gabenant nepilnai pakrautas priekabas yra sukuriama trečdaliu daugiau reisų. Šita žiema parodė, kad Lietuvoje biokuro tiekimas yra išsibalansavęs. O kas bus, kai užklups staigi žiema arba ji bus ilgesnė. Juk matome,  kad viskas gali akimirksniu pasikeisti, o daugiau transporto priemonių neatsiras. Reikėtų specialiai technikai bent per šildymo sezoną leisti vežti 48 tonas, taip verslininkui atpigtų pervežimas, sumažėtų mašinų srautas”.

UAB „Robmona“ komercijos vadovas Valdas Katarskis sakė, kad pirkėjas perka ne vieną ar dvi mašinas biokuro, ne konkretų tonų skaičių, bet tam tikrą kiekį energijos. “Biokuras parduodamas energijos kiekiu, tad vežėjas įsipareigoja pristatyti tam tikrą kiekį energijos, o  žiemą biokuras dėl jame esančios drėgmės pasunkėja. Kadangi leistinas pervežimo svoris ribojamas, tad pirkėjui atvežamas energijos kiekis taip pat sumažėja. Pirkėjas atsiunčia grafiką, pavyzdžiui, 50 mašinų biokuro, tad  skaičiuojant, kad viena mašina veža 70 MWh, tai  vasarą tą patį kiekį per vieną dieną veža penkios, o žiemą jau septynios mašinos. Paprasčiausiai nebespėji vežti“, – apie  tiekėjų darbo specifiką kalba V. Katarskis.

Ir pirkėjui, anot pašnekovo, atsiranda daugiau rūpesčių – padidėja  iškrovimo laikas,  sąnaudos, nes jis turi priimti daugiau mašinų, jos ilgiau stovi eilėje.

Paklaustas, ar vežėjai buvo nubausti už per didelį svorį, V. Katarskis neslepia, kad pasitaikė tokių atvejų. “Sunkiasvorių automobilių svorį kontroliuoja trys institucijos – ir transporto policija, ir muitinė, ir valstybinė transporto inspekcija. Stengiamės dirbti pagal taisykles. Nemanau, kad galima būtų pažeidinėti, rizikuoti, kad bauda maža. Ji tikrai nėra maža, o ir įmonė gali patekti į :juodąjį sąrašą”, – primena V. Katarskis.

Klasmann Deilmann Bioenergy“ projektų vadovas Valdas Petkus pritaria kolegų nuomonei, kad verta leisti padidinti sunkiasvorių transporto priemonių svorio ribą iki 48 tonų. “Kadangi mašinų užkrovimas priklauso nuo medienos drėgmės, statistiškai 20 proc. būtų galima vežti daugiau. Transporto dedamoji yra nemaža, tad tai gelbėtų vežėjus”, – teigia jis.

Lietuvos biomasės energetikos asociacija „Litbioma“  kartu su  Privačių miškų savininkų asociacija  kreipėsi  į Susisiekimo ministeriją, siekdama pagerinti kietojo kuro logistiką Lietuvos keliais. Asociacija, pasak jos direktorės Vilmos Gaubytės,  ieško visų galimų sprendimų, kurie būtų darnūs, bet tuo pačiu padėtų įmonėms taupyti kaštus ir šiuo ypač sunkiu metu išgyventi – siūlymas  padidinti leidžiamų gabenti sunkiasvorių transporto priemonių svorį iki 48 tonų.

Ministerija įvertins siūlymus

Susitikimo ministerijos atstovai patvirtino, kad vyksta diskusija dėl sunkiasvorių transporto priemonių svorio ribos iki 48 tonų. “2021 m. kovo 22 d. įvyko Lietuvos biomasės energetikos asociacijos ir Privačių miškų savininkų asociacijos susitikimas su Susisiekimo ministerijos Kelių ir oro transporto grupės bei Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – LAKD) specialistais. Jo metu diskutuota apie leidžiamų gabenti sunkiasvorių transporto priemonių svorio ribos padidinimą nuo 40 iki 48 tonų. LAKD informavo, kad Lietuvoje nustatyta 40 tonų riba dėl to, kad keliai buvo suprojektuoti dar sovietmečiu, todėl gali atlaikyti 10 tonų transporto priemonių ašinę apkrovą. Europos Sąjungos teisės aktai reikalauja, kad keliai atlaikytų 11,5 tonos transporto priemonių ašinę apkrovą. Šiuo metu keliai yra rekonstruojami taip, kad jų parametrai atitiktų ES standartą.

Diskusijos metu buvo identifikuota, kad maršrutai, kuriais vežamas biokuras (apvalioji mediena), praktiškai nesikeičia, todėl, anot asociacijų atstovų, kaip galimas tarpinis variantas galėtų būti svorio ribos padidinimas iki 48 tonų tik reikalinguose maršrutuose. Po susitikimo susitarta, kad asociacijos surinks važiavimo maršrutus ir iki 2021 m. kovo 26 d. pateiks LAKD informaciją. Tuomet minėta institucija įvertins, ar pateiktuose maršrutuose kelio parametrai pakankami, kad būtų galima padidinti svorio ribą iki 48 tonų. LAKD pristatys atliktos analizės rezultatus balandžio pabaigoje”,  – teigiama oficialiame ministerijos atsakyme.

Rasa Liškauskaitė