Danas Augutis: “Miškininkystė saugomose teritorijose ypač aktuali tema”

Miškininkai kviečia į Miškininko dienos renginius
14 rugsėjo, 2021
Verslininko traktorius CLAAS patikimai dirba miške – gamina biokurą
16 rugsėjo, 2021

Danas  Augutis: “Miškininkystė saugomose teritorijose ypač aktuali tema”

Spalio 1-ąją tinklalapis www.miskininkas.eu kartu su partneriais rengia tartautinį seminarą-parodą “Miškininkystė saugomose teritorijose“. Apie progą susitikti ir padiskutuoti  miškininkams, gamtosaugininkams, mokslininkams, gamintojų bei paslaugų atstovams likus mažiau nei mėnesiui iki renginio kalba jo dalyviai. 

Aplinkos viceministras Danas Augutis į klausimą, ar reikalingos tokios parodos-seminarai atsakė, kad miškininkystė saugomose teritorijose jau keletą metų ypač aktuali tema, be to, ji tampa dar aktualesnė Europos Sąjungai paskelbus biologinės įvairovės ir miškų strategijas.

Aplinkos ministerijos atstovai seminare pristatys aktualijas, susijusias su teisėkūra.

“Turime iš naujo persvarstyti, kaip tvarkysime saugomų teritorijų miškus, kaip turi keistis pats miškininkystės mokslas, kad galėtume ir išsaugoti vertybes, ir gauti ekonominės naudos. Suprantu, kad šiandien klausimų yra daugiau nei atsakymų, o visiems priimtinų sprendimų nėra arba jie iki galo neaiškūs. Dėl to tokio pobūdžio renginiai ypač svarbūs, per juos galima apsikeisti skirtingais požiūriais ir nuomonėmis”, – pabrėžia viceministras.

Probleminių temų  kalbant apie miškų tvarkymą saugomose teritorijose, pasak jo, tikrai nemažai. “Pagrindinės įtampos kyla dėl III grupės miškų naudojimo, aptariant koks turi būti balansas tarp ekologinių, ekonominių ir socialinių miško naudų regioniniuose parkuose. Kyla klausimų dėl vietos bendruomenių teisių rengiant miškotvarkos projektus. Vis dėlto tikiuosi draugiškos diskusijos, kurioje kiekviena šalis ne tik pristatys savo problemas, bet ir pasiūlys sprendimo būdus”, – įsitikinęs D. Augutis.

Pasak Privačių miškų savininkų asociacijos direktoriaus A. Pivoriūno, mums turi rūpėti išaugę lankytojų srautai su skirtingais interesais: ramybės norinčios mamos su vaikais, dviratininkai, keturratininkai. Dviratininkai nenori matyti keturratininkų, o pastarieji – grybautojų. Tad ne vienam rūpi klausimas, ar reikėtų kaip nors riboti judėjimą miške, todėl viceministro atsakymas, kad apmokestinti judėjimo miške tikrai neplanuojama galėtų džiuginti.

“Manau, kad reikia džiaugtis, jog visuomenė vis dažniau renkasi poilsį miškuose. Kai kurios problemos, tokios kaip važinėjimas keturračiais ne miško keliais, darosi vis opesnės, todėl bus įdomu, kaip jas siūlo spręsti specialistai. Šiuo atveju matyt reikia suprasti, kad vien griežtinant taisykles rezultato nepasieksime: labiausiai nukentės tie, kurie jų ir šiuo metu laikosi, o tie, kurie nesilaiko –  toliau nesilaikys”, – apie ateitį kalba D. Augutis.

LMSA pirmininkas  A. Gaižutis nuolat primena, kad už veiklos ribojimus, kai savininkas negali laisvai tvarkyti savo turto, nėra laiku ir teisingai atlyginama.  Į klausimą, kaip galvojama susitarti su miškų ir žemių savininkais, viceministras atsakė, kad akivaizdu, jog saugomų teritorijų plėtra įmanoma tik susitarus su privačių valdų savininkais, tam turi būti sąžiningas atlyginimas už apribojimus. D. Augučio nuomone, tai vienas iš aktualiausių klausimų.

Parodoje dalyvaus ir tepalų pardavėjai. Ar privaloma naudoti ekologiškus tepalus pjūklams miškuose? Viceministro nuomone, ekologiškus tepalus turėtų naudoti visi dirbantys miške, nes tai ne tik aplinkosaugos, bet ir sveikos darbo aplinkos klausimas. Toks reikalavimas jau veikia FSC sertifikuotuose Lietuvos miškuose.

PROGRAMA

“Miškininkavimas saugomose teritorijose – lūkesčiai ir realybė”, Albertas Stanislovaitis, VSTT direktorius

“Miškininkystė saugomose teritorijose – šiandienos aktualijos”, Aplinkos ministerijos atstovas

“Europos Sąjungos svarbos miško buveinių būklės kriterijai”, prof. Vitas Marozas, VDU ŽŪA MEF

“Svetimžemiai ir invaziniai augalai saugomose teritorijose”, Tadas Vaidelys, VDU ŽŪA MEF ir KMAIK lektorius

“Mašininis medienos tvarkymas jautriose teritorijose saugant miško paklotę. ES tyrimai – rezultatai ir prognozės”,  Felix Furst, Hohenlohe-Waldenburg vykdantysis direktorius

“Kelių priežiūros abrakadabra miškuose”,  Aidas Pivoriūnas, PMSA direktorius

“Nuotolinių tyrimų galimybės miško ekosistemų pokyčiams stebėti”, prof. Gintautas Mozgeris, VDU ŽŪA MEF

“Genetinių išteklių išsaugojimas miško sistemose”, dr. Vidmantas Verbyla, KMAIK

“Medienos puvimo procesai miške ir jų įtaka fotocinozių kaitai”, dr. Remigijus Bakys, KMAIK

“Saugomos teritorijos – požiūris gamybininkų akimis”,  Audrius Radvilavičius, Lietuvos miško darbų rangovų asociacijos direktorius

“Kada pro medžius saugomose teritorijose pradėsime įžvelgti žmones? Deklaracijos ir realybė”, dr. Algis Gaižutis, LMSA pirmininkas

“Medienos ruoša”, dr. Albinas Tebėra, KMAIK


NAUJIENA  – TRYGG vikšrai. Lietuvos gamintojai seminaro dalyviams pademonstruos savo gaminamų vikšrų naudojimo galimybes – bus matuojama pilnai pakrautos ir tuščios medvežės spaudimas į miško paklotę  su vikšrais ir be jų. 

Matavimo rezultatų aptarimas ir išvadų priėmimas.

Parodos – seminaro  partneriai: Aplinkos ministerija, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.

Draugai:  UAB “Dzūkijos mediena”, PMSA, LMSA, LMDRA, Lietuvos miškininkų sąjunga, KMAIK, VDU ŽŪA MEF, UAB “Nosted&”, žurnalas “Mūsų girios”.

Rengėjas: www.miskininkas.eu