Du Lietuvos kariuomenės sraigtasparniai dalyvauja gaisrų gesinimo operacijose Latvijoje ir Švedijoje

24 liepos, 2018
Nusiaubta fotoparoda Biržų regioninio parko apžvalgos bokšte
24 liepos, 2018
Salantų regioninis parkas kadagynas
24 liepos, 2018

Du Lietuvos kariuomenės sraigtasparniai dalyvauja gaisrų gesinimo operacijose Latvijoje ir Švedijoje

Du Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparniai Mi-8 su specialia gaisrų gesinimo įranga teikia pagalbą gesinant miškų gaisrus Latvijoje ir Švedijoje.

Šeštadienį anksti ryte vienas Lietuvos kariuomenės sraigtasparnis Mi-8, sulaukus Švedijos patvirtinimo dėl pajėgumų poreikio, išskrido padėti šiaurinėje Švedijos dalyje miškų gaisrus gesinantiems pajėgumams.

Lietuva sprendimą skirti pagalbą Švedijai priėmė dar ketvirtadienį, reaguodama į šią savaitę Švedijos Vyriausybės išplatintą pagalbos prašymą Europos Sąjungos valstybėms.

Kitas Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnis Mi-8 nuo trečiadienio, liepos 18 d. tęsia miško ir durpyno gesinimo darbus vakarinėje Latvijos dalyje. Kaimynams pagalba teikiama atsižvelgus į oficialų Latvijos prašymą.

Lietuvos parama tiek Latvijai, tiek Švedijai pagal poreikį bus tęsiama ir artimiausiomis dienomis.

Gaisrų gesinimo operacijose Latvijoje ir Švedijoje dalyvaujantys Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparniai Mi-8 yra aprūpinti „Bambi Bucket“ tipo vandens paėmimo įranga. Šios specialios įrangos pagalba vienu kartu galima pasemti daugiau nei 2,5 tūkst. litrų vandens.

Dėl pagalbos teikimo tiek Latvijai, tiek Švedijai, Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų atstovai informuoja, kad Lietuvoje budėjimo funkcijas toliau užtikrins kariuomenės sraigtasparniai AS365N3+ „Dauphin“. Šie sraigtasparniai taip pat skirti atlikti paieškos, gelbėjimo, evakuacijos ir gaisrų gesinimo darbus.

Asociatyvinė KAM archyvo nuotrauka (aut. Alfredas Pliadis)ES koordinuoja pagalbą, padedančią Švedijai kovoti su miškų gaisrais

Europos Komisija (EK) šeštadienį pranešė, kad dirbo visą parą Švedijai paprašius ES pagalbos kovoti su didžiuliais miško gaisrais – Jamtland, Gavleborg, Dalarna, Norrbotten ir Västerbotten regionuose išdegė šimtai hektarų.
 
EK mobilizavo priešgaisrinius orlaivius iš Italijos ir Prancūzijos per ES civilinės saugos mechanizmą, kuris dirba gaisro paveiktose teritorijose, be to,  Vokietija, Lietuva, Lenkija ir Danija siūlo kitą paramą.
 
Komisijos narys humanitarinės pagalbos ir krizių valdymo klausimais Christos Stylianides sakė: “Aš norėčiau padėkoti visoms šalims už greitus pagalbos pasiūlymus per ES civilinės saugos mechanizmą. Tai  padėjo sutelkti daug lėktuvų, sraigtasparnių, transporto priemonių ir jūrų pajėgų. Mes palaikome ryšius su kitomis šalimis, kad galėtume paremti papildomai. Tai yra solidarumas, ko ir tikisi mūsų piliečiai saugioje Europoje “.
 
Pagal prašymą dėl pagalbos iš Švedijos liepos 16 d. per ES civilinės saugos mechanizmą buvo nukreipta: 5 lėktuvų: 2 iš Italijos ir 3 iš Prancūzijos. Tai yra labai specializuoti Kanados vandens bombardavimo lėktuvai, taip pat viena žvalgymo plokštuma; 6 gaisro gesinimo sraigtasparniai: 5 iš Vokietijos ir 1 iš Lietuvos;  gaisrininkai ir transporto priemonės: 44 transporto priemonės iš Lenkijos ir 139 gaisrininkų, taip pat 12 transporto priemonių ir 55 personalo iš Danijos.
 
 
Austrija, Portugalija ir Vokietija pasiūlė papildomą paramą (sraigtasparnius, transporto priemones ir personalą). ES nepaprastoji “Copernicus” palydovė taip pat padeda Švedijai pateikti teritorijų žalos vertinimo žemėlapius.
 
EK reagavimo į ekstremalias situacijas centras aktyviai stebi avarines situacijas visoje Europoje, įskaitant gaisrus. Joje naudojamos nacionalinės stebėjimo paslaugos ir priemonės, tokios kaip Europos miško gaisrų informacijos sistema ir palydoviniai vaizdai. Vasaros metu centras taip pat organizuoja savaitinius koordinacinius susitikimus su šalimis, kuriose yra didelis miškų gaisrų pavojus.
 
Penkias dienas besitęsiantys miškų gaisrai vakarų Latvijoje suniokojo daugiau nei 800 hektarų žemės, sekmadienį pranešė pareigūnai. Palydovinės nuotraukos rodo, kad gaisrai paveikė 170 hektarų miško, 257 hektarų krūmynų ir beveik 400 hektarų durpynų