Ekologiškoms transporto priemonėms – lengvatinis PVM

15 kovo, 2018
Valstybinių miškų urėdijos direktoriumi paskirtas M. Pulkauninkas
13 kovo, 2018
Viešajam interesui apginti Aplinkos ministerija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą
16 kovo, 2018

Ekologiškoms transporto priemonėms – lengvatinis PVM

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto atstovai, LVŽS frakcijos nariai Virginija Vingrienė ir Kęstutis Mažeika užregistravo pataisas, kuriomis siūloma nuo 2019 m. sausio taikyti lengvatinį pridėtinės vertės (PVM) mokestį hibridinių variklių, taip pat elektra ar kita atsinaujinančia energija varomoms transporto priemonėms ir jų remontui.

Hibridinėms transporto priemonėms siūloma taikyti 9 proc. PVM tarifą, o visiškai ekologiškoms ar naudojančioms atsinaujinančią energiją transporto priemonėms – 5 proc. Lengvata būtų taikoma iki 2025 metų, kad būtų sukurta ekologiškų transporto priemonių rinka ir infrastruktūra.

Šiuo metu 5 proc. lengvatinis PVM tarifas taikomas vaistams, o 9 proc. – keleivių vežimui, spaudai, knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams, viešbučiams, centralizuotam šildymui. Įprastas PVM tarifas (21 proc.) galioja nuo 2009 metų rudens.

V. Vingrienė ir K. Mažeika taip pat užregistravo Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, kuriomis siūloma leisti įsigyti tik elektra ar kita atsinaujinančia energija varomas transporto priemones. Pataisomis siūloma biudžetinėms įstaigoms įsigyti paslaugas tik automobiliais, kurie neteršia gamtos. Pataisos taip pat numato, kad keleivių vežimo įmonės Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje turėtų atsisakyti benziną ar dyzeliną naudojančio transporto, tas pat reikalavimas galiotų ir krovininiams automobiliams. Numatytos išimtys specialiųjų tarnybų transportui bei neįgaliesiems skirtoms eismo priemonėms.

Pasak V. Vingrienės, šiuo metu valstybinės įstaigos vis dar perka taršius automobilius, neatsižvelgdamos į to padarinius aplinkai. Minėti trys miestai yra didžiausi šios problemos „kaltininkai“, o kitiems miestams kol kas paliekama savanoriško apsisprendimo galimybė. Tokios ekologiškai sąmoningos savivaldybės, kaip Druskininkai, Tauragė jau šiandien eina šiuo pažangiu keliu. Galimą automobilių brangimą kompensuotų jau minėta PVM lengvata ekologiškiems automobiliams, jeigu jai būtų pritarta.

Bet kuriuo atveju bus ieškoma būdų, kaip skatinti ekologišką transportą. Naudotos didmiesčių visuomeninio transporto priemonės su vidaus degimo varikliais už mažesnę kainą galėtų būtų parduodamos regionų autobusų parkams.

Didins skaidrumą dėl pakuočių atliekų tvarkymo

Pokyčiai inicijuojami ir atliekų tvarkymo sektoriuje. V. Vingrienė įregistravo įstatymo pataisą, kuria siūloma privaloma licencijavimo sąlyga laikyti aiškų draudimą gamintojų importuotojų organizacijai ir jos valdymo organų nariams veikti atliekų tvarkytojų ar su jais susijusių subjektų naudai ar interesams. Teismui nustačius šias veikas, organizacija prarastų licenciją. Pagal dabar galiojančias įstatymo nuostatas, sankcijos yra taikomos neproporcingai: už mažareikšmius pažeidimus yra numatoma griežčiausia atsakomybė, o už nusikalstamas veikas – ne. Minėta pataisa siekiama padidinti skaidrumą pakuočių atliekų tvarkymo srityje, pagerinti sąlygas organizacijų veiklos kontrolei.

Bendradarbiaudami su Aplinkos ministerija, V. Vingrienė ir K. Mažeika parengė dar vieną Atliekų tvarkymo įstatymo pataisą, kuria siekiama užkirsti kelią neteisėtam gaminių ar pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančių dokumentų išrašymui. Kontrolės institucijų patirtis rodo, kad atsakingoms organizacijoms pateikiami dokumentai, atleidžiantys gamintojus bei importuotojus nuo mokesčio už aplinkos teršimą, dažnai neatitinka tikrovės. Pasitaiko atvejų, kai pateikti dokumentus delsiama tyčia. Teikiama pataisa siūloma papildyti įstatymą nuostata, jog „neteisėtu gaminių ir (ar) pakuočių atliekų sutvarkymą įrodančio dokumento išrašymu laikoma, kai asmenys nepateikia aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę vykdančiai institucijai dokumentų, būtinų vykdyti atliekų tvarkymo kontrolę“.

Ši pataisa kartu būtų ir įspėjimas atliekų tvarkytojams apie galimą išbraukimą iš įrodančius dokumentus galinčių išrašyti atliekų tvarkytojų sąrašo, kai nepateiks institucijoms dokumentų apie realų atliekų perdirbimą. Priėmus šią pataisą būtų efektyviau vykdoma atliekų tvarkymo kontrolė ir išaiškinami reikalavimų nesilaikantys atliekų tvarkytojai.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto atstovai V. Vingrienė ir K. Mažeika