Europa raginama sparčiau kurti savaeigį transportą

18 sausio, 2019
EP balsavo už didesnį Ignalinos AE uždarymo finansavimą
18 sausio, 2019
Medienos ruošos rangovai išsikovojo palengvinimų
18 sausio, 2019

Europa raginama sparčiau kurti savaeigį transportą

Antradienį, sausio 15-ąją, Europos Parlamentas (EP) paragino Europoje sukurti palankesnes sąlygas savaeigiam transportui ir sparčiau jį diegti, kad ES taptų pasauline šios srities lydere.

JAV, Australija, Japonija, Pietų Korėja ir Kinija sparčiai kuria automatizuotą transportą be vairuotojo, todėl Europai reikia vieningiau ir sparčiau veikti šioje srityje, pažymi europarlamentarai. Jų įsitikinimu, dėl savaeigio transporto plėtros padidėtų eismo saugumas ir efektyvumas, sumažėtų spūstys, taip pat būtų mažiau suvartojama energijos ir išmetama teršalų.

Dėl to būtina išspręsti eismo saugos, civilinės atsakomybės ir žalos draudimo, duomenų naudojimo ir kibernetinio saugumo, taip pat  intelektinės nuosavybės ir dirbtinio intelekto etikos klausimus, pažymi EP. ES teisinė sistema turi būti pritaikyta šiems uždaviniams, todėl Europos Komisija turėtų nedelsiant pristatyti savaeigio transporto plėtros strategiją, kurioje ypatingas dėmesys būtų skirtas duomenų apsaugai bei kibernetiniam saugumui.

EP nariai ragina nedelsiant parengti išsamesnes automatizuotų orlaivių naudojimo taisykles, plėtoti savaeigių laivų potencialą, ypač vidaus vandenyse ir trumpųjų nuotolių laivyboje, taip pat skatinti savaeigio geležinkelių transporto diegimą ir susieti Europos traukinių kontrolės sistemą su automatiniu traukinių eismo valdymu.

ES šalys raginamos įtraukti viešąjį transportą į šios srities plėtrą, taip pat iki 2020 m. įrengti aikšteles, skirtas naujoms technologijoms išbandyti. Transporto priemonių ir infrastruktūros techniniai standartai (pavyzdžiui, kelio ženklai ir kelių ženklinimas) turėtų būti kuriami ir derinami tarptautiniu lygmeniu, visų pirma ES mastu. 

Europarlamentarai primena, kad iš programos „Horizontas 2020“ 2014–2020 m. laikotarpiui automatizuotų transporto priemonių tyrimams ir projektams buvo skirta 300 mln. eurų. Jie rekomenduoja 2021–2027 m. finansinės programos laikotarpiu šias programas tęsti ir išplėsti visų rūšių transportui, taip pat įsteigti ES bendrąją įmonę (partnerystę) savaeigiam transportui plėtoti.


Parengta pagal EP pranešimą