Europos Parlamentas siekia sustabdyti nelegalią prekybą katėmis ir šunimis

“Sūduvos girios”: Ištrauka apie lietuviškos miškų administracijos sukūrimą Sūduvoje
12 vasario, 2020
Dėl Punios šilo apsaugos – konsultacijos su visuomene
13 vasario, 2020

Europos Parlamentas siekia sustabdyti nelegalią prekybą katėmis ir šunimis

Europos Parlamentas (EP) ragina parengti ES veiksmų planą, kuris užkirstų kelią neteisėtai prekybai naminiais gyvūnais. Didele balsų dauguma trečiadienį, vasario 12 d., priimtoje rezoliucijoje EP nariai reikalauja imtis veiksmų pažaboti nelegalią prekybą augintiniais, dėl kurios pelnosi tarptautinis organizuotas nusikalstamumas, kenčia gyvūnai ir platinamos ligos, pranešė EP  ryšių su žiniasklaida administratorius Robertas Pogorelis.

Europarlamentarai siūlo įvesti privalomą ES kačių ir šunų registravimo sistemą, taip pat įpareigoti žymėti augintinius mikroschemomis ir jas registruoti atitinkamose duomenų bazėse, kuriose būtų nurodyti gyvūno veisėjai, pardavėjai, veterinarijos gydytojai, vežėjai ir savininkai. Europos Komisija raginama nustatyti konkrečias kačių ir šunų ženklinimo ir registravimo priemones, taip pat įpareigoti iki 2024 m. susieti atitinkamas ES šalių elektroninių duomenų bazes.

Be to, EP siūlo parengti veiksmų planą, skirtą kovai su neteisėta prekyba augintiniais. Raginama ES mastu reglamentuoti didelio masto komercines veisimo įmones, stiprinti kovą su nelegalia prekyba bei gyvūnų pasų klastojimu ir sugriežtinti sankcijas. Kartu siūloma skatinti naminius gyvūnus rinktis iš prieglaudų, taip pat griežčiau kontroliuoti prekybą gyvūnais internetu.

Skaičiuojama, kad maždaug 46 tūkst. šunų per mėnesį yra pervežama iš vienos ES šalies į kitą. Dauguma jų nėra registruojami. Daugelis gyvūnų veisimo atstovų pažeidžia ES taisykles dėl  naminių gyvūnų judėjimo nekomerciniais tikslais.

EP narys, prof. Liudas Mažylis (Europos liaudies partija) kalbėjo: „Pirmojo pasaulinio karo metais šaunusis kareivis Šveikas turėjo patikimą verslą – prekiavo vogtais šunimis. Po 100 metų sumodernėjome: augintiniai perkami internetu, tik ne visada panaršoma dėl atsakomybės ir dėl rizikos. Suprantame zoonozių grėsmę, galime vardinti plačiai žinomus jų pavyzdžius, kad ir šiomis dienomis vis minimą koronavirusą. Gebame skiepais suvaldyti pasiutligę, bet nelegali prekyba augintiniais didina užkrato tikimybę. Pasiutligė atrodė įveikta ir Lietuvoje, ir Olandijoje, bet štai Olandijoje vėl užfiksuota. Skiepijami per jauni gyvūnėliai. Kita grėsmė – netinkamos sąlygos, kurias patiria nelegaliam veisimui laikomi gyvūnai, jų transportavimas. Net ir teisėtai įsigytas gyvūnėlis traktuojamas kaip prekė, o juk tai gyvas padaras. Taigi kalbame ir apie sveikatą, ir apie gyvūnų gerovę, pagaliau – ir apie vartotojų apsaugą. Privalomas europinis kačių ir šunų ženklinimas būtų tam tikra išeitis. Ir jau nebe pirmame kontekste šioje salėje tenka kalbėti apie mokslinių tyrimų stygių. Be to, pritarčiau, kad įvairių lygių institucijoms, kurios žiūri į šį nelegalų verslą pro pirštus, būtų griežtinamos sankcijos.“

Europarlamentaras Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą) teigė: „Europa uždraudė vergų prekybą XIX amžiuje, tačiau XXI amžiaus pradžioje negalime sudaryti normalių sąlygų mūsų mažiesiems draugams, apribodami nelegalią prekybą. Europos Sąjunga, kuri sugebėjo sukurti pasaulinio lygio ekonominę gerovę, pirmauja technologinių išradimų srityje, tačiau tebestokoja valios sukurti privalomą šunų ir kačių registraciją ir ženklinimą. Iškilmingai kalbėdami apie skaitmeninį amžių, apie būtinus pasiekimus, mes neturime vieningos registracijos duomenų sistemos sąjungoje. Rizikuodami gyvūnų gerove, apgaudinėdami neinformuotus pirkėjus ir pažeisdami visuomenės sveikatos reikalavimus, mes palaikome nelegalų ir nešvarų verslą. Kviečiu Europos Komisiją nedelsiant imtis privalomų sprendimų, kurie ir sukurs europinius gyvensenos pagrindus gyvūnų gerovės srityje. Baikime šiuolaikinę vergovę.“

Nuotrauka Dainiaus Šerono