Gaisrai niokojo Mažeikių, Dubravos, Kazlų Rūdos, Kretingos miškus

28 balandžio, 2019
Įspūdingiausios Lietuvos obelys
28 balandžio, 2019
Iš naujo atrask Kupiškio rajoną
29 balandžio, 2019

Gaisrai niokojo Mažeikių, Dubravos, Kazlų Rūdos, Kretingos miškus

Trečiadienį , balandžio 24 d., Lietuvos miškuose kilo net 22 gaistai, iš viso nuniokoję 59 ha plotą. Daugelyje miško gaisraviečių ugniagesiai ir miškininkai budėjo per naktį, kad gūsingas vėjas vėl neįpūstų ugnies. Beveik visoje šalies teritorijoje vyrauja IV klasės miškų gaisringumas, tad gaisrų pavojus labai didelis, perspėja Valstybinių miškų urėdijos (VMU) miško apsaugos specialistai.

Nuo šių metų pradžios šalyje iš viso užregistruoti 105 miško gaisrai 150 ha plote. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, šiemet miškai liepsnojo tris kartus dažniau, išdegė 15 kartų didesnis plotas. VMU regioninių padalinių priešgaisrinės komandos bei miškų pareigūnai pagal gautus pranešimus tikrinti informacijos dėl galimo gaisro šiais metais jau buvo išvykę daugiau nei 240 kartų, beveik pusę jų – per paskutinę savaitę.

„Gaisrų priežastis ta pati – neatsargus arba neatsakingas žmogaus elgesys. Kai toks sausas pavasaris ir kol dar medžiai nesulapojo bei nesužaliavo žolė, pakanka net mažos kibirkštėlės ugniai ant perdžiūvusios miško paklotės įsiplieksti“, – sako VMU Miško apsaugos skyriaus specialistas Dainius Adžgauskas.

Trečiadienį gaisrai didelės žalos pridarė Mažeikių, Dubravos Kazlų Rūdos, Kretingos VMU regioninių padalinių miškuose.

„Trečiadienį pavakare užsidegė kalninės pušies miškas Šventosios girininkijoje. Ačiū poilsiautojams ir vietiniams gyventojams, kurie paskambino į Bendrąjį pagalbos centrą. Gaisras buvo užgesintas mažiau kaip per dvi valandas, tačiau ugnis spėjo sunaikinti pusantro hektaro miško, nes kalninė pušis labai degi“, – informavo VMU Kretingos regioninio padalinio miško auginimo specialistė Gražina Banienė.

Gesinti miško gaisro šalia Šventosios atvažiavo Kretingos, Palangos, Darbėnų ugniagesių bei VMU Kretingos regioninio padalinio priešgaisrinė komandos. Miškininkai gaisravietėje budėjo ir naktį.

Dar daugiau pajėgų prireikė kovojant su ugnimi Mažeikių rajone. VMU Mažeikių regioninio padalinio Balėnų girininkijoje išdegė 22 ha pušyno. Miško gilumoje kylančius dūmus pastebėjo padalinio darbuotojai, vykdydami reidą. Dėl stipraus vėjo ir labai sausos miško paklotės gaisro gesinimas užtruko net devynias valandas.

„Bus atliekamas tyrimas dėl miško pažeidimo. Greičiausiai miškas bus žuvęs, teks kirsti pušis ir atkurti jį iš naujo“, – apie gaisro padarinius kalbėjo VMU Mažeikių regioninio padalinio vadovas Šarūnas Bagdonas. Anot jo, Balėnų girininkijoje yra ir daugiau rūpesčių. Žalionės miške išdegė 2,5 ha, ugnies plitimas buvo sustabdytas, tačiau ugnis įsimetė į durpyną ir miškininkai grumiasi su giluminiu gaisru.

„Po kiekvienu medžiu gausiai pilame vandenį, kad ugnis nepersikeltų į paviršių. Miškininkai pakaitomis budi visą parą, dieną atvažiuoja ir ugniagesių komandos. Jei tokios oro sąlygos bus ir toliau, ugnies židinių gesinimas durpyne gali užtrukti ir mėnesį“, – sako Š. Bagdonas.

VMU Dubravos regioninio padalinio Gaižiūnų girininkijoje ugnis įsiplieskė du kartus skirtingose vietose, kiekvienoje išdegė apie 10 ha. Dar du gaisrai išdegino beveik 7 ha miško Kazlų Rūdos regioninio padalinio teritorijoje. Vieną gaisrų, tikėtina, sukėlė nukritę elektros laidai. Dar trys gaisrai kilo Varėnos miškuose, nedidelius gaisrus spėta užgesinti VMU Šakių, Prienų, Trakų, Ukmergės, Rokiškio regioninių padalinių miškuose.

VMU prašo visų šalies gyventojų, pastebėjusių degančią žolę ar miške kilusį gaisrą, apie tai pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Parengta pagal VMU inf.