Gamtinis turizmas – populiarėjanti pažintis su gamta

28 vasario, 2018
Kaip maitinti, globoti laukinius gyvūnus ir jiems nepakenkti?
27 vasario, 2018
Vaikų vizija: „Lietuva po 100 metų“
28 vasario, 2018

Gamtinis turizmas – populiarėjanti pažintis su gamta

Vasario 21-ąją minime Tarptautinę gido dieną. Ta proga norisi pasidalinti keletu minčių apie gido profesiją bei vis plačiau Lietuvoje populiarėjantį gamtinį turizmą.

Pastaraisiais metais pasaulyje ir Lietuvoje turizmas augo labai sparčiai. Pasaulio turizmo organizacija (WTO) dvidešimtąjį ir XXI amžių jau vadina „turizmo revoliucija“. Šiuo metu 1 iš 11 darbo vietų pasaulyje yra susijusi su turizmu.

Gamtinio turizmo poreikis didėja dar sparčiau. WTO dar 2006 metais prognozavo, kad bendram turistų srautui kasmet augant apie 5, 5 proc., gamtinio turizmo paklausa augs 6 kartus greičiau. Tą lemia gėrėjantis daugelio šalių gyventojų gyvenimo lygis, ilgėjanti gyvenimo trukmė, domėjimasis sveika gyvensena, taip pat didėjantis miesto gyventojų skaičius, nerimas dėl žmogaus daromos įtakos aplinkai bei kitos priežastys.

Populiarėjantis gamtinis turizmas labai svarbus ir naudingas Lietuvai, nes mūsų šalis istorinėmis vertybėmis negali pernelyg nustebinti daug pasaulio mačiusių turistų. Tačiau juos gali sužavėti  mūsų gamtinio turizmo vertybės – nacionaliniai ir regioniniai parkai, saugomi gamtos paveldo objektai, NATURA 2000 teritorijos, unikalūs karštovaizdžiai, reti augalai, paukščių stebėjimas ir kitos iškylos natūralioje gamtoje. Tam sukurta ir tinkama teisinė bazė. Štai ištrauka iš dabartinės Vyriausybės programos (97.7 punktas):

„Plėtosime ekologinio turizmo Lietuvoje sistemą. Ji turėtų apimti saugomas teritorijas, …augalų ir gyvūnijos įvairovę, vandens telkinius…, saugant gamtos resursus ir didinant žmonių užimtumą bei pajamas kraštui.“

Lietuvos turizmo plėtros programa teigia tą pat. 2014–2020 m. Lietuvos turizmo plėtros programa skelbia: „Gamtinio turizmo Lietuvoje pagrindas yra išskirtinis kraštovaizdis ir gamtos vertybių gausa, savitas pajūrio regionas…“.

Viena iš aiškėjančių problemų gamtos turizmo plėtrai – gamtos gidų trūkumas. Jie iki šiol niekur nebuvo specialiai rengiami. Vis dėlto prieš kelias dienas Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija  (KMAIK) pateikė Studijų kokybės vertinimo centrui paraišką pradėti vykdyti „Gamtinio turizmo“ studijų programą. Labai tikimės, kad ši paraiška bus patenkinta ir nuo rudens galėsime pradėti jaunus žmones ruošti šiam įdomiam darbui.

Kol kas kolegija kartu su Lietuvos gidų sąjunga pradeda organizuoti trumpalaikius 2 dienų gamtos gidų kursus. Planuojame dvi potencialias klausytojų kategorijas: pirma – miškininkai, puikiai pažįstantys gamtą ir joje vykstančius procesus, žinantys visus savo girininkijos ar urėdijos gražiausius kampelius, bet neturintys gido darbo patirties. Antra – jau dirbantys gidai, išmanantys istoriją, geografiją ir kitas reikalingas disciplinas, mokantys vesti ekskursijas, bet per mažai turintys žinių apie gamtą.

Be abejo, šiuose kursuose lauksime ir kitų susidomėjusių bei energingų žmonių.

Kursų datos bus paskelbtos vėliau, jie KMAIK planuojami balandžio antroje arba gegužės pirmoje pusėje. Paskaitas ir praktinius užsiėmimus ves  daug žinių ir patyrimo turintys gamtininkai bei gidai.

Kai kuriose urėdijose, regioniniuose parkuose, rezervatuose ir pan. pažintinės gamtinės ekskursijos jau seniai vyksta. Tad kviečiu aktyvius miškininkus susisiekti ir pradėti bendradarbiauti profesionalių paslaugų labui.

Linas Daubaras

Miškininkas, KMAIK lektorius, Lietuvos gidų sąjungos prezidentas

linas.dautra@gmail.com; tel. +370 685 10815