Grandininis pjūklas – koks geriausias (2 dalis)

26 gegužės, 2018
Jauniesiems miško bičiuliams – konkursas „Jaunimas Europos miškuose“
25 gegužės, 2018
Vištyčio regioninis parkas – kalvotasis Suvalkijos lygumų kampelis
27 gegužės, 2018

Grandininis pjūklas – koks geriausias (2 dalis)

Grįžkime prie pamąstymų apie universalaus grandininio pjūklo paieškas.  Žadėjau tą padaryti po savaitės, tačiau pasirodė, kad rasti tinkamiausią pjūklą  ne taip lengva, o ypač rašyti apie tai.  Priminsiu, kad pirmojoje straipsnio dalyje analizavome pjūklo pjovimo mechanizmo dalis.  Išsiaiškinome, kad nuo pjovimo grandinės savybių priklauso, ar pjūklas gerai „grauš“ medį.

 Galbūt pravartu žinoti,  jog to paties žingsnio grandinė gali būti smulkiais ir stambesniais dantukais (žingsnis  3/8 -paveikslėlyje). Mažiausia yra ¼ žingsnio, didžiausia – .404. Kuo pjūklo galia mažesnė, tuo grandinė smulkesnė ir lengvesnė.

Gali būti specialios paskirties grandinės. Pavyzdžiui, miškapjovių pjovimo grandinių gylio ribotuvai yra žemesni, kas leidžia atpjauti storesnę drožlę. Bet miškapjovės pjūklo galia daug didesnė už įprasto pjūklo. Jei rimtus gamintojus atstovaujančioje parduotuvėje tiksliai paaiškinsite,  kokiems tikslams perkate pjūklą,  tikrai sužinosite visus niuansus,  o ir pjūklą išsinešite sukomplektuotą taip, kad labiausiai atitiktų jūsų poreikius.

https://planopower.com/how-to-determine-size-of-replacement-saw-chain/

 

Svarbi mechanizmo dalis – pjovimo juosta

Labai svarbi pjovimo mechanizmo dalis yra pjovimo juosta. Kitaip ją dar galima būtų pavadinti pjovimo grandinės kreipiančiąja,  nes joje esančiu grioveliu slysta grandinės varomųjų narelių dantukai. Daugumos pjovimo juostų viršūnėje yra žvaigždutės galvutė. Žvaigždutė padeda grandinei lengviau „praeiti“ juostos viršūne. Mat pjovimo metu grandinė ties juostos viršūne keičia kryptį,  dėl to šioje zonoje grandinė labiausiai spaudžiama prie juostos, varikliui sunkiau grandinę sukti. Be žvaigždutės greičiau nudiltų juostos viršūnė. Daugumos pjovimo juostų žvaigždutės galvutė būna nekeičiama. Tačiau yra juostų ir su keičiama žvaigždute. Didelio galingumo pjūklams skirtos pjovimo juostos žvaigždučių neturi. Tokių juostų galai apsaugoti dilimui atsparia kietlydinio juostele. Drožybai skirtos pjovimo juostos galvutė daug smailesnė (mažo spindulio) už įprastų juostų, todėl žvaigždutė  jose nededama, o viršūnė sustiprinama kietlydiniu.

Priklausomai nuo pjaunamos medienos matmenų parenkamas atitinkamas juostos ilgis. Pjovimo juosta ir grandinė tarpusavyje turi derėti, dėl to grandinės parametrai dažnai užrašomi ant pjovimo juostos (paveikslėlyje parodytas lentelės ant pjovimo juostos fragmentas). Tie parametrai yra tokie:

  1. Pjovimo grandinės ilgis, kuris dažnai nurodomas grandinės varomųjų narelių skaičiumi;
  2. Grandinės žingsnis, kuris parodo vidutinį atstumą tarp jungiamųjų kniedžių;
  3. Varomųjų narelių storis;
  4. Pjaunančiųjų dantukų tipas.

Grandinės žingsnis turi sutapti su varančiosios žvaigždutės bei pjovimo juostos žvaigždutės žingsniu.

https://www.gardenlifepro.com/best-chainsaw-chain/

 

Detalės dyla

Turbūt nereikia  aiškinti, kad pjovimo mechanizmo detalės dyla. Tą aiškiai pastebime,  kai atšimpa pjaunantieji dantys. Tačiau trinties pasėkmių yra daugiau – dyla grandinės segmentų skylės, kniedės, varomieji nareliai bei juostos grioviai. Dėl to mažėja pjovimo mechanizmo stabilumas, didėja pjovimo grandinės vibracija, pjaunant pjūklas stipriai „skersuoja“ medyje. Kad viso pjovimo mechanizmo dilimas būtų minimalus, visų tipų grandininiuose pjūkluose montuojama tepimo sistema. Sukantis grandinei tepimo alyva paskirstoma visiems pjovimo mechanizmo trinties paviršiams. Kad grandinė efektyviau „neštų“ tepimo alyvą, varantieji nareliai daromi su mikro skylutėmis ar mikro duobutėmis. Saugant grandininio pjūklo pjovimo mechanizmą nuo per greito sudilimo, būtina nuolat papildyti tepimo sistemos bakelį rekomenduojama tepimo alyva. Šiuo atveju posakis „Netepsi – nevažiuosi“ tinka kuo puikiausiai. Intensyviai dirbant grandininiu pjūklu ir taupant tepimo alyvai, suminiai eksploatacijos kaštai tikrai nesumažės.

Dar vienas pjovimo grandinių ypatumas,  kad grandinė eksploatacijos metu kažkiek ilgėja – ištįsta jos nareliai. Nedideliam grandinės pailgėjimui kompensuoti grandiniai pjūklai turi grandinės įtempimo mechanizmą.

Norisi priminti seną anekdotą apie tolimos šiaurės medkirtį, kuris su kolegomis pjovė mišką benzopjūklais. Visi pjovė „užkūrę“ pjūklus, o jis dirbo su neužvestu ir stebėjosi,  kodėl tik porą medžių nuvertė per dieną. Panašiai būtų,  jei mūsų pjūklas būtų tik ilga pjovimo juosta su puikia grandine,  pavyzdžiui, kaip paveikslėlyje dešiniau. Pjovimo efektyvumas būtų panašus,  kaip tame anekdote. Tuomet  jau geriau imti  vis dar kartais naudojamą dvirankę pielą „drūžba du“ – visai smagus įrankis, reikalaujantis iš pjovėjų tam tikros kvalifikacijos, sutarimo ir tarpusavio veiksmų koordinacijos. Nebūtinai fiziškai pajėgesni, bet neįgudę pjovėjai nugalėtų smulkesnius dvirankio pjūklo asus.  Bet “kūdas” gali nepatraukti pjūklo didesniais dantimis. Išvada ta, kad grandininio pjūklo pjovimo įranga turi būti suderinta su pjūklo varikliu. Tik tada gausime maksimalų efektą.

http://new.market.ge/index.php?page=item&id=1

Grandininių pjūklų varikliai – dvejopi

Grandininių pjūklų varikliai būna dvejopi – vidaus degimo (benzininiai) ir elektriniai. Benzininiai varikliai dažniausiai būna dvitakčiai. Elektriniai varikliai būna maitinami iš elektros tinklo arba akumuliatoriniai. Vienų ir kitų privalumai ar trūkumai atsiskleidžia atliekant konkrečius darbus.

http://jbkhardware.com/site/index.php/product/18-gas-chainsaw/[] http://www.fotoventasdigital.com/Ga/4568/4cll4o-exceptional-cobra-cse/4542/[]https://www.dtest.cz/test/stihl-msa-160c-bq/24332

Kataloguose galime rasti visą gamą įvairaus galingumo grandininių pjūklų variklių: nuo 1,1 iki 6,2 kW benzininių ir nuo 0,5 iki 3 kW elektrinių.  Akumuliatorinių pjūklų variklio charakteristikos nepateikiamos. Šių  pjūklų galia siejama su baterijos įtampa bei akumuliatoriaus talpa, kurie gali kisti nuo 18 iki 58V bei atitinkamai nuo 2 iki 5,2 Ah. Klausimas tėra, kokio tipo ir kokios galios pjūklą rinktis?

Variklio galia – svarbus kriterijus. Tačiau nereiškia,  kad  daugiausiai kW turintis aparatas Jums bus tinkamiausias. Grandininio pjūklo variklis turi derėti su pjovimo įranga. Jei Jūs ruošiatės kirsti storus medžius,  tai pjovimo mechanizmo juosta turi būti ilga, atitinkamai ilga ir grandinė. Tokiam pjovimo mechanizmui pasukti, aišku,  reikės didesnės galios variklio,  garantuotai – ne elektrinio.  Šakų genėjimui ar drožybos darbams reikia lengvesnio įrankio. Mažesnis pjovimo mechanizmas + mažesnės galios variklis = lengvesnis įrankis. Tokiems darbams gali būti patogus ir akumuliatorinis įrankis.

Benzininių grandininių pjūklų privalumas tas, kad jie yra galingesni, mobilūs, jais galima dirbti,  kai aplink šlapia ar lynoja. Kartais tokios darbo sąlygos neišvengiamos. Tokių pjūklų trūkumai: didesnis vibracijų bei triukšmo lygis, sudėtingesnis aptarnavimas bei priežiūra.

Elektrinių grandininių pjūklų galingumas mažesnis už benzininių. Elektriniu pjūklu nerekomenduojama, o kartais ir draudžiama dirbti drėgnoje aplinkoje ar lynojant, ypač jei pjūklas naudoja tinklo srovę. Pjūklo kabelis riboja įrankio mobilumą. Akumuliatoriniai pjūklai tokie pat mobilūs, kaip ir benzininiai, tik kiek  brangesni. Tačiau tokie įrankiai daug tylesni, mažiau vibruoja, legviau aptarnaujami.

Dažnai benzininis pjūklo variklis darbo metu veikia nuolat.  Inercinės sankabos dėka sustoja tik grandinė. Kai pjūklo laisvos eigos sūkiai blogai sureguliuoti,  kyla  rizika, kad grandinė gali periodiškai, nedaug  pasisukti. Toks atvejis – grubus darbų saugos pažeidimas ir tokį pjūklą reikia būtinai tvarkyti,  juo dirbti pavojinga. Kai tik nustojame pjauti elektriniu pjūklu, jo variklį išjungiame. Iš karto sustabdoma ir grandinė.

Skirtingai jautrūs perkrovoms

Benzininiai ir elektriniai įrankiai skirtingai jautrūs perkrovoms. Ilgiau dirbant maksimalia apkrova elektrinio variklio apvijomis teka didesnė srovė, dėl to labiau kaista apvijos, yra didesnė tikimybė, kad variklis perdegs. Elektrinių buitinių prietaisų varikliai dažniausiai yra kolektoriniai (turi srovės nuėmimo šepetėlius,  kitaip – angliukus). Tokiems varikliams labai pavojingas rotoriaus sūkių sumažėjimas iki „0“ esant didelei apkrovai. Ilgai dirbant minimaliais sūkiais, ypač užstabdant elektrinio pjūklo variklį,  perkaitimas ar perdegimas garantuotas. Beje, taip galima „sudeginti“ ne tik grandininį pjūklą. Benzininiam varikliui didesnės perkrovos mažiau baisios. Jei tokiam varikliui nepakaks galios duotam krūviui pavežti,  jis „uždus“ – užges.

Benzininiai grandininių pjūklų varikliai yra dvitakčiai. Šie varikliai neturi atskiros tepimo sistemos, dujų skirstymo sistemos, todėl jie yra mažesni bei lengvesni. Variklio detalės susitepa į karterį įsiurbtu kuro (benzino) ir alyvos mišiniu. Tad reikia visada prisiminti, kad grandininio pjūklo kuras yra benzino ir tepalo mišinys.  Koks turi būti šių komponentų santykis, nurodoma instrukcijoje.

Šiuolaikinių benzininių pjūklų variklių kuro padavimo ir uždegimo sistemos sukonstruotos taip, kad jos optimaliai veikia tik esant tam tikriems sūkiams. Dėl to grandininiu pjūklu pjauname maksimaliai nuspaudę akseleratorių. Toks variklio ir jo sistemų darbo režimas efektyviausias.

Dar būtina prisiminti vieną dalyką,  jei ilgesnį laiką nedirbate su dvitaktį variklį turinčia technika. Jei kuro bake ir karteryje lieka kažkiek kuro, jo sudėtyje esančios lakiosios medžiagos ilgainiui išgaruoja.  Buvę priedai pavirsta nuosėdomis ir užkemša kuro padavimo sistemos mikro angas ir kanalus. Dėl to po ilgos pertraukos variklį būna labai sunku užvesti. Geriausia visą bakelyje esantį kurą išdeginti – sunaudoti.

Apibendrinimas

Apibendrinant grandininio pjūklo pasirinkimo temą, galima pasakyti: nėra vieno universalaus grandininio pjūklo, kuriuo būtų patogu ir ekonomiška atlikti bet kokį darbą. Priminsiu, kad bet koks grandininis pjūkls yra mechaninis ar elektromechaninis įrankis, susidedantis ir galios šaltinio ir pjovimo mechanizmo. Ir šių elementų kombinacija paprastai parenkama tam tikrai darbų sričiai,  kad būtų patogu, ekonomiška ir saugu juos atlikti.  Bet kokiu atveju  pirkdami grandininį pjūklą Jūs bendrausite, konsultuositės su pardavėju. Nuoširdžiai papasakokite, ką norite nuveikti su įrankiu.

Grandininių pjūklų pardavėjai, kurie suteikia  pilną parduodamų įrankių servisą, yra sukaupę tikrai daug patirties ir žinių. Jie nuolat bendrauja su profesionalais (miško kirtėjais, drožėjais) ir neprofesionalais. Jie puikiai išmano pagrindines pjūklo eksploatacijos metu daromas klaidas, todėl drąsiai klauskite patarimo – pirkdami pabūkite mokiniais.  Ir būtinai prisiminkite, kad tinkamai prižiūrimas įrankis visada tarnaus gerokai ilgiau.

Aleksandro Stulginskio universiteto doc. Audrius Žunda. Konsultantai UAB „Parkų technika“