Gruzinai miškininkystės patirties semiasi Lietuvos urėdijose
Lietuvoje liepos 23–29 dienomis lankėsi Gruzijos aplinkos ir gamtos išteklių apsaugos viceministro Solomono Pavliašvili( Solomon Pavliashvili) vadovaujama ministerijos sistemos specialistų delegacija, kuri mūsų šalies miškų urėdijose domėjosi ir praktiškai stebėjo, kaip kertami, sodinami, prižiūrimi miškai, tvarkomos saugomos teritorijos, dirba rangovai, naudojama šiuolaikinė technika bei pan. Lietuva ir Gruzija šią vasarą pasirašė pusantrų metų truksiantį Dvynių projektą dėl darnios valstybinių miškų valdymo sistemos sukūrimo Gruzijoje. Projektą finansuoja Europos Sąjunga, o jam įgyvendinti Lietuvos miškininkystės specialistai pasirinkti pagal konkursą.
„Europos Komisijos projektą Lietuva laimėjo kartu su jaunesniąja partnere – Vengrija. Jo metu lietuviai su vengrų specialistais perteiks gerąją patirtį gruzinams darnaus miškų ūkio ir jo valdymo srityje. Gruzinai kuria šio ūkio sistemą, o mūsų specialistai pasidalins savo žiniomis. Tai pirmasis gruzinų vizitas, kuris yra projekto dalis, o ateityje numatoma dar pora tokių darbo vizitų,“– sakė svečius po šalies miškų urėdijas lydėjęs Aplinkos ministerijos (AM) Gamtos apsaugos ir miškų departamento Miškų plėtros skyriaus vyriausiasis specialistas Donatas Vaikasas.
Projekto „Tvaraus miškų valdymo stiprinimas Gruzijoje“ vadovas yra šio AM departamento skyriaus vedėjas Nerijus Kupstaitis.
Svečiai iš Užkaukazės pirmosiomis darbinės viešnagės dienomis susitiko su aplinkos ministru Kęstučiu Navicku bei kita AM vadovybe, taip pat Generalinės miškų urėdijos vadovais, aplankė saugomų teritorijų pažintinį centrą, Valstybinę miškų tarnybą, Valstybinį miškotvarkos institutą bei Dubravos eksperimentinę mokomąją miškų urėdiją. Dubravoje delegacija susipažino su urėdijos veikla ir apžiūrėjo modernizuotą medelyną, konteineriuose auginamus sodinukus bei kitus barus.
Savaitės viduryje grupė lankėsi Jurbarko miškų urėdijoje, kur buvo supažindinta su įprastais urėdijos darbais – kirtimais, miškų įveisimu ir priežiūra, kelių tiesimu, poilsio organizavimu ir kt.
„Jurbarke pagrindinis svečių tikslas – susipažinti su miško ruošos technika ir kitais miškininkystės darbais. Parodėme natūroje, kaip tiesiame ir remontuojame kelius, t. y. nuvažiavome į pernai nutiestas ir suremontuotas atkarpas. Nauja statyba – tai Jūravos girininkijoje nutiestas visiškai naujas 2,3 km kelias per durpingą vietą. Taip pat parodėme įžymųjį Jūravos ąžuolyną. Šis ąžuolo genetinis draustinis svečius labai maloniai nustebino“,– pasakojo Jurbarko miškų urėdijos urėdas Edmundas Mačieža.
Jurbarke gruzinams taip pat buvo pristatyta miško ruošos brigada ir pademonstruota, kaip rangos brigada rankiniais pjūklais atlieka ugdomąjį kirtimą. Kitas apžiūrėtas objektas – mašininė gamyba ir pagamintų sortimentų išvežimas iš miško, taip pat parodyta, kaip atkuriamas miškas pušies sodinukais biržėje, kaip ji aptverta ir saugoma nuo laukinių žvėrių daromos žalos.
„Pabaigoje parodėme urėdijos turimą techniką – šiuolaikinę medkirtę ir medvežę. Šiomis mašinomis svečiai ypač domėjosi, o jų galimybių demonstravimas užtruko apie valandą“, – apie intensyvią dieną kalbėjo urėdas.
Iš Jurbarko svečiai išvyko į pajūrį. Kretingos miškų urėdijoje jie buvo supažindinti su gamtosaugos priemonių vykdymu, priešgaisrine miškų apsauga, o Kuršių nerijoje – rezervatais, kitais gamtos ir kultūros objektais, taip pat šio unikalaus gamtos komplekso apsaugos ir žaliųjų plotų tvarkymo specifika.
Anot gruzinų delegacijos vadovo, kelionė po Lietuvą ir urėdijas paliko neišdildomą įspūdį, o pamatyti darbai miškuose bei gautos žinios bus itin vertingos. Gruzija iš Lietuvos tikisi perimti pačią geriausią patirtį kuriant savo sistemą.
Miškų ūkio situacija Gruzijoje nėra gera ir reikalauja pokyčių. Prieš keliolika metų apie dešimtadalis geriausių šalies miškų pagal ilgalaikės nuomos sutartis atiteko įvairioms užsienio kompanijoms, kurios menkai paiso valstybės interesų. Nepavydėtina situacija ir kituose Gruzijos miškuose – sisteminė inventorizacija nevykdoma jau pora dešimtmečių, nėra patikimos informacijos apie miškus ir jų išteklius, be to, daug metų aukštojo mokslo institucijose nebuvo ruošiami specialistai miškininkai, neveikia nė viena valstybės valdoma įmonė, kuri užsiimtų kompleksine miškų ūkio veikla.
Mūsų ir Vengrijos specialistų pagalba kolegoms iš Gruzijos, tikimasi, padės įveikti minėtas problemas.
www.miskininkas.eu