Iš gamtos – po šiukšlę

J.Basanavičiaus gimtinė ir tautinio atgimimo ąžuolynas
9 gegužės, 2020
Miškuose šiukšlių rinkimo sezonas nesibaigia
11 gegužės, 2020

Iš gamtos – po šiukšlę

Balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje tradiciškai vykdavo pavasarinės talkos, per kurias buvo švarinama gamta, aplinka. Šiemet dėl karantino masinė švarinimo akcija DAROM nevyks, ji perkeliama į rudenį.  Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT)  ragina ilgąjį savaitgalį ir vėliau, pavieniui lankantis gamtoje, jungtis prie iniciatyvos „Iš gamtos – po šiukšlę“ ir išnešti nors vieną nedidelį šiukšlių maišelį bei padaryti mūsų miškus, pievas, slėnius švaresniais.

Daugelis žmonių po žiemos apsilankę gamtoje  pastebi, kad miško paklotėje, prie pelkučių ar kitur mėtosi pavienės šiukšlės: plastikiniai buteliai, maišeliai, nereikalingi daiktai… Žvelgiant į žydinčią pievą ar bundančią pelkę, akys dažnai pastebi numestas šiukšles. 

Švarinimo iniciatyva „Iš gamtos – po šiukšlę“ skatina išėjus pasivaikščioti ir džiaugiantis pavasario gamta surinkti nors ir nedidelį šiukšlių maišelį bei taip pagelbėti gamtai, ypač gyvajai gamtai. Nes tiek vabalėliai, tiek smulkūs graužikai, tiek paukščiai dažnai nukenčia nuo plastikinių šiukšlių. Nepamirškime – plastikas gamtoje suyra per kelis šimtus metų.

Pastebima, kad pastaruoju metu padidėjo ir statybinių šiukšlių, padangų atokesnėse gamtos vietose. Dažnai prevencinės priemonės nesustabdo tokių piktadarių, tad Seimas jau rengiasi taikyti ir griežtesnes administracines baudas.

Beveik visose Europos saugomose teritorijose taikomas principas: ką atsinešei į gamtą – tą išsinešk. Tad pastaruoju metu sąmoningai pažintiniuose takuose, prie gamtos paveldo objektų nestatomos šiukšliadėžės. Dažnai net nebūna galimybių miško tankmėje ar pelkėje išvežti šiukšlių sankaupų. Dėl to lankytojai turėtų atsiminti, kad jeigu nusprendė piknikauti gamtoje, turėtų po to susirinkti ir išsinešti šiukšles.

Sunku įsivaizduoti, ką žmonės palieka miškuose, prie ežerų, pievose – tai ir šaldytuvai, televizoriai, kompiuteriai, sena avalynė, automobilių dalys… Bevaikščiodami gamtoje ir pamatę keistą šiukšlę, nufotografuokite ją ir atsiųskite nuotrauką bei koordinates Nacionaliniam saugomų teritorijų lankytojų centrui adresu:  lankytojucentras@vstt.lt  Keisčiausios šiukšlės bus paskelbtos FB paskyroje, o įdomiausios nuotraukos autorius apdovanotas knyga gamtosaugine tema.

VSTT kviečia lankytis nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose bei kartu jungtis prie iniciatyvos „Iš gamtos – po šiukšlę“, tačiau karantino laikotarpiu būtina laikytis atsargumo priemonių: gamtoje lankytis pavieniui arba su šeima, renkant šiukšles būti su kauke ir pirštinėmis.

Diana Rakauskaitė