Įsibėgėja H2020 projektas „Išmanioji medvežė darniam ir efektyviam miško naudojimui“

Šv. Velykų paslaptis
kovo 30, 2018
Pavasario giesmės ir šokiai
balandžio 3, 2018

Įsibėgėja H2020 projektas „Išmanioji medvežė darniam ir efektyviam miško naudojimui“

 

Projektų, finansuojamų pagal  ES HORIZON 2020 programą tikslas yra konkurencingos pramonės ir visuomeninio pobūdžio uždavinių sprendimo užtikrinimas, į šias veiklas įtraukiant mokslo institucijas pramonės įmonių problemoms spręsti.

Projekte FORWARDER2020 Europos pramonės ir mokslo institucijos sutelkė jėgas kurdamos inovacijas, padėsiančias pagerinti miško darbų efektyvumą ir mažinti poveikį aplinkai. Projekto tikslas – sukurti dviejų medvežių prototipus su integruotais penkiais inovatyviais moduliais ir juos išbandyti gamybinėmis sąlygomis keturiose šalyse (Vokietijoje, Lietuvoje, Škotijoje ir Rumunijoje). Šie nauji sprendimai yra (1 pav.): didesnio efektyvumo belaiptė hidrostatinė-mechaninė medvežės transmisija, hidropneumatinė medvežės pakaba, hibridinė hidraulinio manipuliatoriaus sistema su energijos akumuliacija, tandeminė trijų ratų važiuoklė bei informacinė sistema darbo procesams stebėti ir duomenims kaupti.

1 pav. Išmanioji medvežė HSM 208F

Minėtų modulių panaudojimas leis pasiekti iki 30 % mažesnes degalų sąnaudas ir apie 30 % mažesnį dirvos suslėgimą (mažesnis vėžių gylis ir dinaminė ratų apkrova). Darbo rodiklių stebėsenos sistema leis tiksliau planuoti medienos gabenimo maršrutus ir apskaityti gabenamos medienos kiekius. Visų atskirų modulių panaudojimas leis sumažinti medienos ruošos darbų poveikį aplinkai ir kirtimo darbų kaštus, mažins profesinę medvežių operatorius veikiančią riziką. Projekto pabaigoje technikos gamintojas Hohenloher Spezial Maschinenbau GmbH & Co KG (HSM) kartu su projekto vykdytojais rinkai pasiūlys unikalią medvežę ir naujausius jos technologinius sprendimus, kurie pirkėjui leis pasirinkti reikiamą įrangą, atsisakyti nereikalingų funkcijų, taip išvengiant papildomų kaštų.

„Siekiant miško kirtimo darbus padaryti tvaresnius, didžiausias dėmesys skiriamas medvežėms, nes būtent šios mašinos labiausiai slegia dirvą, jų keliamoji gali pati didžiausia. Jos naudojamos ir gabena medieną ilgus atstumus nuo kirtavietės iki iškrovimo vietos, o degalų sąnaudų mažinimas, mašinos poveikis dirvai ir darbuotojo sveikatai yra pagrindinis projekto FORWARDER2020 uždavinys, siekiant tvaraus miškų naudojimo, ekonominio medienos ruošos įmonių efektyvumo“, – teigia p. Felix Prinz zu Hohenlohe Waldenburg, projekto FORWARDER2020 koordinatorius ir firmos HSM generalinis direktorius.

Oficiali projekto pradžia buvo 2016-10- 06 HSM įmonės prieigose Wolfegg miestelyje, Vokietijoje. Bendras projekto biudžetas yra 3 mln. eurų, iš jų 2 mln. finansuojami mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programos HORIZONTAS2020. Dabartinėje projekto stadijoje vykdomi atskirų mazgų kūrimo darbai ir jų integravimas į medvežių prototipus. Pirmajame iš dviejų prototipų bus įdiegti trys iš penkių modulių. Medvežės pirmieji gamykliniai bandymai numatomi 2018 m. sausį, o lauko bandymai – 2018 m. balandį Škotijoje.

Projekto vykdymo partneriai pasirinkti iš šešių šalių (Vokietijos, Italijos, Lietuvos, Rumunijos, Šveicarijos ir Jungtinės Karalystės). Projekto parnerių veiklos apima visą gamybos grandinę, nuo atskirų komponentų kūrimo iki jų bandymo realiomis sąlygomis. Projekte dalyvauja 6 pramonės įmonės (Hohenloher Spezial Maschinenbau GmbH & Co KG, Roteca SRL, Dana Rexroth Transmission systems SRL, Forstware Informationssysteme GmbH, Hydac System GmbH ir Bosch Rexroth Ltd) kartu su mokslo institucijomis (Berno taikomųjų mokslų universitetu,  Aleksandro Stulginskio universitetu ir Transilvanijos universitetu Brašove), inovacijų ir projektų valdymo specialistais (Steinbeis-Europa-Zentrum der Steinbeis Innovation GmbH) bei trimis gamybinėmis įmonėmis (Forstdienstleistungen Hegenbarth, Treforex SRL ir CSP Forestry Ltd). Projekto partneriams vadovauja Vokietijos medienos ruošos technikos gamybos įmonė HSM, jos tikslas yra inovatyvių sprendimų medienos ruošos mašinose diegimas. Šešių partnerių, tiekiančių atskirus mazgus, įtraukimas į projektą kartu su konsultavimo bei mokslo institucijomis rodo didelį  ryžtą ne tik siūlyti tvarius sprendimus miškų sektoriui, tačiau juos industrializuoti ir sukurti naujus produktus rinkai.

Daugiau informacijos rasite projekto internetiniame puslapyje  www.forwarder2020-project.eu arba sekdami projekto naujienas  twitter.

Projekto vykdymo laikotarpis: 2016-10–2019-09

Dalyvaujančios šalys: Vokietija, Italija, Lietuva, Rumunija, Šveicarija ir Jungtinė Karalystė

Kontaktinė informacija

Forwarder2020 Communication & Dissemination Office

Dr. Anthony Salingre, Steinbeis-Europa-Zentrum der Steinbeis Innovation gGmbH E-Mail: salingre@steinbeis-europa.de, Phone +49 (0)721 935 19116

Doc. dr. Remigijus Zinkevičius, ASU

 

FORWARDER 2020: 5 INOVACIJOS

Stebėsenos sistema:

 • Kaupia ir apdoroja mašinos duomenis, statines ir dinamines apkrovas, padėtį
 • Tiksli ir lengvai suprantama darbo vietos informacija
 • Leidžia stebėti poveikį aplinkai

Hibridinė hidraulinė sistema:

 • Dviguba potencinės energijos rekuperacija
 • Iki 30% mažesnės degalų sąnaudos pakraunant/iškraunant
 • Didesnis pakrovimo/iškrovimo greitis
 • Mažina variklio sūkius ir jo keliamą triukšmą
 • Leidžia padidinti judesių skaičių

Hidrostatinė mechaninė transmisija:

 • Iki 30% mažesnės degalų sąnaudos
 • Įgalina medieną gabenti ilgais atstumas
 • Mažina variklio sūkius ir jo keliamą triukšmą
 • Ilgesni intervalai tarp degalų užpylimų
 • Sumažina miško kelių poreikį

Hidropneumatinė pakaba:

 • Įgalina medieną gabenti ilgais atstumais
 • Sumažėja miško kelių poreikis
 • Padidina važiavimo greitį bekelėje
 • Iki 25% sumažina dinaminę ratų apkrovą
 • Mažina dinamines kėbulo apkrovas
 • Mažina provėžas
 • Užtikrina didesnį operatoriaus komfortą

Tandeminė trijų varančių ratų važiuoklė:

 • Padidina atramos į paviršių plotą
 • Produktyvesnis ir aplinką tausojantis darbas šlapynėse
 • Iki 50% mažesnis provėžų gylis
 • Šlapynėse galima didesnė efektyvioji krova