Išskirtiniai Lietuvos uosiai
Pasak garsios farmacininkės ir liaudies medicinos žinovės Eugenijos Šimkūnaitės, rugpjūčio mėnesio medis – uosis, kurį ji vadino dailiausiu medžių močios sūnumi. Uosis laikomas išskirtiniu medžiu.
Senųjų skandinavų mitologijoje Pasaulio uosis Igdrasilas (sen. skand. Yggdrasil) vaizduojamas kaip Pasaulio centras, laja besijungiantis su dangumi, kamienu – su Žeme, o šaknimis – su Požemių pasauliu. Lietuvių mitologijoje uosis – taip pat šventas, išskirtinis teisingumo medis.
Aukščiausias mūsų šalyje – 36 metrų aukščio ir 67 centimetrų kamieno skersmens – paprastasis uosis auga Buktos miške, Marijampolės rajono savivaldybėje. Manoma, kad jo amžius – apie 115 metų.
Kitas išskirtinis Raganos uosis, kurio aukštis 32 metrai, o apimtis krūtinės aukštyje – 7,30 metro, auga Plateliuose, Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje, Plungės savivaldybėje. Jis apipintas legendomis. Pasak vienos iš jų, ragana iš mergaitės atėmė duonos kepalą, bet kaip tik tuo momentu užgiedojo gaidys. Ragana puolė į uosį kartu su duonos kepalu ir iki šiol ten pasiliko. Kur buvo kepalas, liko gumbas.
Kita legenda pasakoja, kad moteriškė juosta aprišo tris užburtus uosius, ant kurių net paukščiai netūpdavo. Bėgant laikui uosiai kamienais suaugo, o juostos mazgo vietoje liko gumbas.
Raganos uosis per ilgą savo amžių yra atlaikęs daug audrų. 2008 m. vasarą stipri audra nulaužė uosio centrinį, storiausią kamieną. Šis medis išgyveno ir uosių marą, kuris sunaikino nemažai Lietuvos uosių, taip pat ir Platelių dvaro parke. Tačiau kiekvieną pavasarį medis vėl sužaliuoja. Tai išskirtinio gyvybingumo medis.
Kitas tokio pat aukščio Aleksandriškių uosis auga tokio pat pavadinimo kaime, Elektrėnų savivaldybėje, o antras pagal storį uosis, kurio kamieno apimtis 5,4 metro, auga Veisiejų dvaro parke. Abu šie medžiai yra daugiau kaip 200 metų amžiaus.
Labai įspūdingas Šiliškių daugiakamienis uosis. Šio 21 metro aukščio medžio devyni kamienai iš bendro pagrindo išsiskiria 0,6 metro aukštyje, kamienų apimtis žmogaus krūtinės aukštyje – nuo 28 centimetrų iki 1,31 metro (Ventos regioninis parkas, Akmenės rajono savivaldybė).
2017 m. Raganos uosis dalyvavo Lietuvos metų medžio rinkimuose, tačiau nugalėtoju netapo. Tais metais iš pretendentų – Adamavo, Buivydo, Elmės šešiakamienis, Grybiškių, Gudlaukio ąžuolų, Papilės penkiolikakamienės ir Meškėnų liepų, Veisiejų ir Raganos uosių, Raganų eglės, Medaus obels ir Aukštadvario kaštono – išrinkta Raganų eglė, išsišakojusi į 18 kamienų (auga Pagėgių savivaldybėje).
Interneto svetainės monumentaltrees.com duomenimis, aukščiausias Europoje – 48 metrų – paprastasis uosis auga Kelheimo mieste, Vokietijoje, o Belovežo girioje, Lenkijoje, auga 1850 metais sodintas 44,4 metro aukščio paprastasis uosis. Storiausias Europoje – 8,8 metro apimties – šios rūšies medis auga Krūkerno mieste, Didžiojoje Britanijoje.
Daiva Červokienė
Raganos uosis – Žemaitijos nacionalinio parko nuotr.