Jaunieji miško bičiuliai susipažįsta su mišku ir garsina Lietuvą

gegužės 30, 2017
Naujas pažintinis takas Kauno rajone
gegužės 29, 2017
Netikėta viešnia Žiežmarių apylinkėse
gegužės 31, 2017

„Miškas lyg atverta knyga. Kiekvienas apsilankymas jame skiriasi kvapais, garsais ir potyriais. Būdami jame vaikai pasidaro visai kitokie. Sustiprėja jų juslės kvapams, garsams, tarsi paaštrėja regėjimas“, – įsitikinusi Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos miško bičiulių būrelio „Girinukas“ vadovė biologijos mokytoja Rasa Gaidienė.

Jau dešimt metų jos vadovaujami  ir Anykščių miškų urėdijos Troškūnų girininkijos  girininko Audriaus Kustos globojami jaunieji miško bičiuliai sėkmingai dalyvauja įvairiuose Lietuvos miškininkų sąjungos Jaunųjų miško bičiulių (JMB) sambūrio ir kitų organizuojamuose konkursuose ir akcijose, kasmet po vieną ar kelis šios gimnazijos auklėtinius pasirenka ir miškininko profesiją.

Būrelyje – apie 20 mokinių

Kazio Inčiūros gimnazijos jaunųjų miško bičiulių būrelio „Girinukas“ užsiėmimus pastoviai lanko 16 mokinių, norinčių ateiti ar dalyvauti atskiruose renginiuose yra daug daugiau. Pusė girinukų yra penktokai – šeštokai, pusė – devintokai -dešimtokai.

Šiais mokslo metais būrelio nariai labai „atjaunėjo“, mat praėjusiais metais net šeši girinukai buvo jau dvyliktokai ir baigė gimnaziją.

„Jaunieji miško bičiuliai užauga ir baigia gimnaziją, į būrelį ateina kiti mokiniai. Daugumai jo narių nelemta tapti miškininkais, tačiau, manau,  ne mažiau svarbu tai, kad jie geriau pažins medžius ir paukščius, prisimins miško tylos, kvapų ir spalvų visumą – tai labai padeda gyventi dirbant bet kokį darbą“, – sakė „Girinuko“ būrelio vadovė.

Besikartojantis metų ciklas

Rudenį jaunųjų miško bičiulių būrelio „Girinukas“  nariai valo pavasarį iškeltus inkilus, palydi išskrendančius paukščius, padeda prižiūrėti sumedėjusius augalus, sugrėbti jų lapus Troškūnų girininkijoje įkurtame arboretume. Pernai keli girinukai su būrelio vadove dalyvavo tarptautiniame  projekte „Paskui paukščius“ ir vyko išlydėti paukščių  į Daniją, Vokietiją, šiemet į Ventės ragą važiuos skaityti pranešimą apie inkiluose perinčius paukščius.

Tradicinis „Girinuko“ renginys rugsėjo mėnesio trečią savaitę  –  miškininko diena. Tądien jaunieji miško bičiuliai organizuoja renginius mokykloje, smagiai praleidžia dieną Troškūnų girininkijoje įrengtame Miško pažintiniame take, kuriame mokiniai ir visi lankytojai gali susipažinti su skirtingomis medžių bendrijomis: drebulynu, eglynu, ąžuoliukų jaunuolynu ir brandžiu mišku, išskirtinio grožio 200 metų ąžuolu senoliu.  

Žiemą dalyvauja akcijoje „Baltajam badui – ne“: meistrauja ir stato lesyklas prie mokyklos ir girininkijos, veža maisto miško žvėreliams. Būtinai keletą kartų apsilanko girininkijos Gamtos muziejuje, apžiūri gyvūnų iškamšas, mokosi pažinti (ar pakartoja ) miško gyventojų pėdsakus iš paveikslėlių ir nuotraukų, o vėliau stebi juos gamtoje.

Pavasarį girinukai dalyvauja miškasodžio talkose (Troškūnų  girininkijos miškai šlapi, todėl  dažniausiai sodina egles), sutinka grįžtančius sparnuočius, stebi inkiluose perinčius sparnuočius, šikšnosparnius.

Troškūnų girininkijoje peri ir juodieji gandrai – mažai šiandien ir kaimo mokyklų mokinių gali pasigirti matę šį retą miško slapuką ir jo  lizdą.

Ir tiriamieji darbai

Jaunieji miško bičiuliai daug laiko praleidžia miške. Stebi metų laikų pokyčius ir sparnuočius, dalyvauja miško sodinimo darbuose, kasmetinėse akcijose „Darom“. Atlieka ir tiriamuosius darbus, kuriems prireikus konsultacijų ir patarimų, pasak mokytojos R. Gaidienės, Troškūnų girininkijos girininkas A. Kusta ir kiti specialistai negaili savo dėmesio ir laiko.

Stebėjimus, matavimus girinukai atlieka ne mėnesį ar du, o po metus ir ilgiau. Dvi vasaras kelios mergaitės skaičiavo žievėgraužio tipografo individų skaitlingumą, stebėjo kenkėjų daromą žalą miškui. Kiti domėjosi, kaip auga paprastojo ir raudonojo ąžuolo jaunuolynai, matavo jų prieaugį, gyvūnų daromą žalą, aiškinosi apsaugos priemonių efektyvumą, dabar stebi hibridines drebules.

 

Biologė R. Gaidienė ir pirmieji jos vadovaujamo būrelio „Girinukas“ vaikai puikiai prisimena, kaip 2007 m. Troškūnuose vyko dailininkų pleneras, po kurio jie skaičiavo medžių metines rieves vertindami jų pločio priklausomybę nuo aplinkos veiksnių.

Gaidienė pastebi, kad šie tiriamieji darbai dažnai lemia ir moksleivių specialybės pasirinkimą.  Štai porą metų paprastojo ir raudonojo ąžuolo jaunuolynų prieaugį matavusi Ugnė Kustaitė  ne tik su kita girinuke pristatė šį darbą jaunųjų miškininkų konkurse Maskvoje, bet ir pasirinko miškininkės specialybę, bakalaurinį  darbą rašė šia tema.

Dvi vasaras eglių kenkėjus, žievėgraužį tipografą tyrinėjusi Simona Karaliūtė  šį darbą su drauge pristatė jaunųjų miškininkų konkurse Sankt Peterbuge ir taip pat  pasirinko miškininkės specialybę bei planuoja tęsti pradėtą tyrimą studijuodama.
Džiugina ir apdovanojimai

Per dešimtį mokytojos R. Gaidienės vadovavimo „Girinukui“ metų  būrelio nariai net 3 kartus pelnė konkurso „Tiriamieji darbai miške“ laurus ir atstovavo Lietuvai užsienyje. Įvertinti buvo ne tik vyresniųjų klasių Troškūnų girinukų darbai. 2015 m. šio konkurso laureatais tapę miško bičiuliai Rokas Kusta ir Aurimas Bareikis („Paprastojo ąžuolo ir raudonojo ąžuolo jaunuolynų būklės tyrimas“) tebuvo aštuntokai, o šiemet, baigdami dešimtą klasę, jie pristatė kitą  jaunuolynų tyrimą ir vėl pelnė apdovanojimą.

Ne kartą Kazio Inčiūros gimnazijos jaunųjų miško bičiulių būrelio „Girinukas“ nariai pelnė ir konkurso „Jaunimas Europos miškuose“ laurus, buvo įvertinti ir girinukų pagaminti inkilai.

Šiemet Lietuvos jaunųjų miško bičiulių sambūrio organizuotame respublikiniame fotografijų konkurse „Netikėtas susitikimas miške“ girinuko Domo Jankausko stirniuko nuotrauka pateko tarp laureatų ir mokiniui užtikrino vietą stovykloje „Mūsų žalioji vasara“. Beje, į šią stovyklą Karklėje   šiemet vyks  11 Kazio Inčiūros gimnazijos jaunųjų miško bičiulių, o pernai  dalyvavo net 13.

Vaiką ir medį galima palyginti

„Miškas ir mokiniai kasdien keičiasi. Pasodinam medelį, mokiniai mato, kaip medelis auga, o mes, mokytojai, matom, kaip mūsų vaikai auga. Aš sau pavydžiu savo darbo – su jaunimu smagu, vaikai turi daug idėjų, nori daug žinoti ir verčia pasitempti“, –  sakė 13 metų mokytoja dirbanti biologė R. Gaidienė.

Ji dažnai pastebi, kad jaunas žmogus – kaip jaunas medelis: jei jam padėsi, jį prižiūrėsi,  gražiai ir greitai stiebsis –  įgaus pasitikėjimo, gerumo, vertins save, aplinką ir aplinkinius.

Mokytoja akcentuoja ir tai, kad be Anykščių miškų urėdijos palaikymo ir pagalbos tiek „Girinuko“ būrelio narimas ir jai nepavyktų padaryti.

Daiva Žilytė

Kazio Inčiūros gimnazijos miško bičiulių būrelio „Girinukas“ veikla.

Mokytojos Rasos Gaidienės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

WordPress Lightbox Plugin