Kliūčių neliko – prekyba vienkartiniais plastikiniais daiktais bus uždrausta

29 kovo, 2019
Kviečiame išbandyti naują 4-svirčių ir 2-pedalų valdymo sistemą
28 kovo, 2019
Pietų Lietuvos miškuose įkelti nauji lizdai juodiesiems gandrams
29 kovo, 2019

Kliūčių neliko – prekyba vienkartiniais plastikiniais daiktais bus uždrausta

Prekyba vienkartiniais plastikiniais indais, šiaudeliais ir ausų krapštukais ES bus nutraukta nuo 2021-ųjų metų – tam didele balsų persvara trečiadienio sesijoje (kovo 27 d.) pritarė Europos Parlamentas (EP).  Dokumentas preliminariai  suderintas su ES Taryba, todėl neliko kliūčių jam įsigalioti.

Bus draudžiama prekiauti vienkartiniais plastikiniais daiktais, kuriems yra lengvai prieinamų alternatyvų. Dažnai tokie daiktai naudojami trumpai, tačiau išmesti į atliekas jie nesuyra net ne  vieną dešimtmetį. Nuo jų ypač kenčia jūros ir vandenynai – plastikinės šiukšlės sudaro apie 80 proc. jūrose randamų atliekų. Plastiko dalelių randama vėžlių, ruonių, paukščių, žuvų bei vėžiagyvių organizmuose – taip jos patenka ir į žmonių maistą.

Nuo 2021 m. ES nebus prekiaujama vienkartiniais plastikiniais įrankiais ir indais, balionų lazdelėmis, šiaudeliais, ausų krapštukais, taip pat iš polistireno putplasčio pagamintomis maisto ir gėrimų pakuotėmis bei indais. Į šį sąrašą pateko ir okso-degraduojančio plastiko gaminiai.

Be to, ES valstybės turės imtis būtinų priemonių, kad sumažintų likusių plastikinių maisto ir gėrimų pakuočių naudojimą. EP ir ES Taryba sutarė įpareigoti valstybes iki 2029-ųjų pasiekti, kad būtų surenkama 90 proc. plastikinės taros, taip pat iki 2025-ųjų užtikrinti, kad  jos būtų perdirbama bent 25 proc., o iki 2030-ųjų pasiekti 30 proc. perdirbimą.

Ant drėgnų bei sanitarinių servetėlių, cigarečių su plastikiniais filtrais ir plastikinių puodelių pakuočių bus privalu informuoti, jog netinkamai išmesti šie daiktai žaloja aplinką dėl juose esančio plastiko.

Cigarečių filtrų gamintojai bus įpareigoti apmokėti išlaidas nuorūkų surinkimo sistemoms diegti. Cigarečių filtrai yra antra pagal paplitimą plastiko šiukšlė ES. Analogiška atsakomybė bus taikoma plastikinių žvejybos reikmenų gamintojams.

Parengta pagal EP biuro Lietuvoje inf.