Laikinumo nuotaikomis negyvena

22 rugsėjo, 2017
Medelynai bus valdomi centralizuotai, jų pertvarka vyks sparčiau
21 rugsėjo, 2017
Ekspertai ieškos sprendimų užtikrinti regiono ekonominį augimą
23 rugsėjo, 2017

Nors Mažeikių miškų urėdijos medelyno viršininkas ir darbuotojai žino, kad darbą tikrai turės tik iki 2020 metų, laikinumo nuotaikomis negyvena. „Dirbame, kiek reikia ir ką reikia, auginame miško sodmenis pagal poreikius. Žinoma, urėdijų pertvarka įnešė nemažai nerimo“, – tvirtino  medelyno viršininkas Kazimieras Unika. 

Tiesa, pašnekovas susilaikė nuo komentarų apie plėtrą: „Kol nežinome, kas bus po trejų metų –  ar bus nuspręsta leisti tęsti veiklą, ar uždaryti – esminių pakeitimų nedarysime“.  Tačiau jis neatmetė galimybės atnaujinti pasenusią techniką.

„Šiemet nusipirkome sodmenų iškasimo plūgą. Dar reikėtų pikiavimo mašinų, nes turima technika nusidėvėjo, naujo traktoriaus“, – neslėpė K. Unika.

Kai buvęs Mažeikių medelynas tapo gyvenamųjų namų kvartalu, medelyno veiklą buvo nuspręsta perkelti į Akmenės rajono Žerkščių kaimą. Anksčiau čia buvo auginami dekoratyviniai sodmenys. Nuo 2003 metų Mažeikių urėdija nemažai investavo į Žerkščių medelyno infrastruktūros tobulinimą.

Dabar 30 hektarų teritorija yra aptverta, įrengta stacionari laistymo sistema. Prieš pora metų Žerkščiuose buvo pastatytos  300 kv. m rūšiavimo patalpos, 150 kub. m šaldiklis, talpinantis apie 1 mln. sodinukų, buitinės-sanitarinės patalpos darbuotojams ir kontora. „Darbas ypač palengvėjo, kai 2015 m. atsirado sodmenų šaldiklis ir rūšiavimo patalpos“, – teigė pašnekovas.

Taip pat nuo 2002 metų Mažeikiuose 6 ha plote auginami ir sėjinukai. Iš  daigyno sėjinukai pikavimui perkeliami į Žerkščiuose esantį medelyną.

Be viršininko, Mažeikių medelyne dar yra meistras. Paprastai 30 hektarų aptarnauja du traktorininkai ir du darbininkai, o piko metu papildomai priimama apie 30 žmonių. Pasak K. Unikos, didžioji dalis, apie 60 proc., kasmet sugrįžta vis tie patys. Daugiausia tai – Ventos miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojai, tačiau yra ir atvažiuojančių iš Mažeikių. „Darbo jėgos stygiaus tikrai nejaučiame“, – tvirtino Mažeikių miškų urėdijos medelyno viršininkas.

Per metus Mažeikių miškų urėdijos medelyne užauginama apie 1 mln. sodinukų. Iš jų apie 60 tūkst. parduodami, o likusieji panaudojami miškui atkurti ir įveisti urėdijoje. Medelynas turi visą reikalingą asortimentą miškams įveisti ir atkurti: eglių, pušų, ąžuolų, klevų, juodalksnių, liepų, klevų ir kitų lapuočių sodinukų bei krūmų.

Sėklas renka patys medelyno darbuotojai ir turi jų nemažą rezervą. „Tarkime, eglės sėklų esame sukaupę 10-čiai metų, pušų – penkeriems, beržo – dvejiems. Juodalksnio sėklas renkame kasmet, visos miško sėklos yra iš sėklinių plantacijų, išskyrus klevų ir liepų. Šių medžių sėklos yra iš  pirmos selekcinės grupės  miškų“, – pasakojo medelyno vadovas.

Vilma Kasperavičienė

http://www.mazmu.lt/privaciu-misku-savininkams