Lietuvoje bandomas pirmasis biometanu varomas vilkikas

UAB “Enax” pristato “Loglift”
25 balandžio, 2022
Jaunosios kartos miškininkas pasirinko privatų verslą, tačiau iš miško neišėjo…
26 balandžio, 2022

Lietuvoje  bandomas pirmasis biometanu varomas vilkikas


Lietuvoje pradėtas testuoti pirmasis biometanu varomas vilkikas, kuriuo šalies įmonės
pasikeisdamos galės naudotis net  vienerius metus. Ši jungtinė „Scania Lietuva“ ir „SG dujos“ iniciatyva tapo įmanoma Lietuvai prisijungus prie tarptautinės prekybos žaliosiomis dujomis (biometanu) garantijų sistemos. Pirmoji vilkiką išbandė bendrovė „Hegelmann Logistics“.

Praėjusių metų  rugpjūtį per dujų iš atsinaujinančių energijos išteklių kilmės garantijų registro sistemą „SG dujos“  į Lietuvą  iš Danijos importavo pirmąjį 10 megavatvalandžių (MWh) biometano kiekį, kuriam „Amber Grid“ suteikė tai įrodančias dujų kilmės garantijas. Garantija patvirtina, kad dujos buvo pagamintos naudojant atsinaujinančius energijos išteklius.

„Nepaisant suirutės tarptautinėse degalų rinkose dėl kylančių energijos išteklių kainų, Europos
Sąjungos pasirinktas žaliasis kursas yra ilgalaikis, todėl turime ruoštis esminiams pokyčiams čia ir dabar. Nusprendėme  visą mūsų įsigytą biometaną skirti tam, kad Lietuvos transporto įmonės kuo greičiau ir kuo mažesnėmis sąnaudomis galėtų pertvarkyti savo transporto ūkius ir jau dabar į strateginius planus įtrauktų alternatyviaisiais degalais varomas priemones. Sparčiau ruoštis negrįžtamoms permainoms skatina ir ES žaliojo kurso politika bei Lietuvoje šiemet priimtas
alternatyviųjų degalų įstatymas. Nuo 2026 m. numatyta, kad netaršiomis transporto priemonėmis
bus laikomas transportas, kuris naudos biometaną arba metano ir vandenilio mišinius. Įstatyme
apibrėžta atsakomybė ir transporto parkams, kurie laiku nesuskubs persitvarkyti. Biometanas yra itin švarūs degalai, kurie artimiausius penkerius metus bus pagrindinė alternatyva pereinant prie nulinės ar artimos nulinei CO2 emisijos degalų rūšių“, – teigia Vidas Korsakas, „SG dujos “ komercijos direktorius.

Pasak „Scania Lietuva“ pardavimų vadovo Ramūno Saveikio, „Scania“ kaip sunkvežimių gamintojas siekia suteikti Lietuvos transporto įmonėms galimybę iš arčiau susipažinti su naujos kartos dujinio vilkiko technologija.

„Dekarbonizacija transporto sektoriuje turi vykti dėl klimato kaitos ir akivaizdu, kad laukti
nebegalima. Biometanu varomas vilkikas CO2  emisijas iš karto sumažina iki 90 proc., iki minimum sumažėja ir į aplinką išmetamų kietųjų kenksmingųjų dalelių, azoto junginių, tad tokių transporto  priemonių plėtra labai stipriai prisidėtų prie poveikio klimato kaitai mažinimo ir prie žaliojo kurso tikslų įgyvendinimo. Lietuvos transporto sektoriuje sunkusis komercinis transportas išmeta apie 50 proc. CO2 emisijų“, – aiškina R. Saveikis.


Prognozuoja, kad kas penktas naujas vilkikas bus varomas biometanu

„Norime kuo greičiau sulaužyti senus mitus, kad ateities technologijos negali būti naudojamos
šiandien, kad tai kažkas sudėtingo, tolimo, brangaus ir nesaugaus. Suteiksime galimybę išbandyti
biometanu varomą vilkiką visoms norinčioms įmonėms. Manome, kad per artimiausius penkerius metus Lietuvoje biometanu bus varomi 20 proc. naujai įsigyjamų sunkiasvorių sunkvežimių“, – tikina R. Saveikis.

Išbandomas  naujos kartos „Scania“ biometano vilkikas leis įmonėms pačioms išsigryninti rūpimus skaičius – degalų suvartojimo, nuvažiuojamo atstumo, eksploatavimo kaštus, variklio resursus, likutinę vertę rinkoje ir panašiai.

Daugiau informacijos

Ramūnas Saveikis
„Scania Lietuva“ pardavimų vadovas
Tel. +370 615 227 54
ramunas.saveikis@scania.com

https://e1.pcloud.link/publink/show?code=XZTeWzZufkkrUyWGfz5jjlBsg8KXSHcvIly

https://e1.pcloud.link/publink/show?code=XZTeWzZufkkrUyWGfz5jjlBsg8KXSHcvIly