Lietuvoje ypač trūksta miško operatorių

Medinė duonos gelda Gytis Miliauskas
2 sausio, 2023
Šaukštas iš seno draugo uosio Aleksandras Slušnys
4 sausio, 2023

Lietuvoje ypač trūksta miško operatorių

Miško darbų rangovų asociacijos vadovas Audrius Radvilavičius sako, kad Lietuvoje ypač  trūksta miško operatorių ir pradeda minti kelius, kad atsirastų jų mokymo programa bei finansavimas.

„Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija – vienintelė aukštoji neuniversitetinė miškininkystės mokykla, kuri prieš keletą metų rengė plataus profilio miško darbininkus, deja, šiandien labiausiai Lietuvoje stinga miško operatorių. Jau vyksta pokalbiai su Aplinkos ministerija dėl finansavimo, nes kolegija neturi nei programos, nei mokymo bazės. Būtų idealu, kad kolegija turėtų ir savo miško, kur galėtų mokyti dirbti. Užsienyje taip yra, tad jaunuoliai ne tik išmoksta amato, bet ir užsidirba kirsdami mišką“, – kalba pašnekovas ir priduria, kad po Naujųjų metų ketina drauge su kolegomis važiuoti į Latviją, pasikonsultuoti, pažiūrėti, ko reikia norint paruošti gerus specialistus.

Miško darbų rangovų asociacija, A. Radvilavičiaus teigimu, galėtų kolegiškai paremti besimokančius, nupirkti technikos, reikalingos mokymui. Kolegijoje būsimieji miško operatoriai būtų plataus profilio – mokytųsi miškininkystės, aplinkos apsaugos pagrindų, ekologijos, matavimų.

Latviai turi savo specialistų

Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos direktorius Vaidotas Lygis aiškina, kad geriausias pavyzdys – Uogrės technikumas, miškininkus rengianti profesinė mokykla Latvijoje, kurios profilis pastaraisiais metais gana smarkiai išsiplėtė. Mokykla turi puikią mokymo bazę – valdo ir prižiūri mišką, kuriame ūkininkauja, o iš ūkinės veiklos gautą pelną investuoja į technikumo infrastruktūrą bei mokymo bazės plėtrą. Pastaroji ypač gerai sukomplektuota: naujausios medienos apdirbimo staklės, miško mašinų remonto klasėje – tikri naujausios miško technikos atskirų agregatų pavyzdžiai, jų veikimo stendai, kitos miško technikos klasės, modernūs darbo su miško mašinomis simuliatoriai. „Mes gyvename kukliau, neturime savo miško, technologijos labai greitai juda į priekį, tad ir mūsų turima technika labai greitai pasens. Teorijos bazė pas mus sukurta, bet reikia gyvo miško, – įsitikinęs V. Lygis. – Reikia parengti mokymo programą, neformalią, kad žmonės išsimokintų ir gautų pažymėjimus. Patį pažymėjimą gauti lengva, bet praktinės patirties nėra. Jis formalus, tik tam, kad turėtų kvalifikaciją, o rangovai nepatenkinti. Mokymo kurse turėtų atsirasti daugiau praktinių užsiėmimų. Operatorių trūksta, o jeigu jų ir atsiranda, tai kompetencijos stinga. Praktikai tikrai būtų labai reikalinga rangovų pagalba. Mūsų bazė – nei peikti, nei girti turėtume. Prieš keletą metų mes didžiavomės technika, šiemet rangovai sako, kad mes jau atsilikę, simuliatorius pasenęs, o naujo savo jėgomis niekaip patys nenusipirktume. Naujas simuliatorius kainuoja 100-150 tūkstančių”.

Miškų operatoriams būtina konkurencija

UAB “Lit services” direktorius Mantas Visminas  sako, kad miško operatorių problema skaudi jau labai seniai. „Miško operatorius ruošia patys rangovai. O jeigu norime geros mokyklos, reikia turėti ir nuosavo miško. Bent tris mėnesius reikia kasdien važiuoti į mišką. Turi šią problemą padėti spręsti ir ministerijos. Norinčiųjų mokytis tikrai atsirastų, o dabar vienas iš kito tuos operatorius viliojame, –  neslepia situacijos septynis vienetus technikos turintis verslininkas. – O operatoriai pas mane penki su puse. Bet iš kur gauti tokių, kurie mokėtų dirbti  ir norėtų dirbti. Nauja mašina per 100 tūkstančių eurų kainuoja. Visi galvas esame sukišę į bankus. Tad dirbti reikia, nes didesnis nuostolis, kai stovi. Patiems operatoriams reikia konkurencijos. Dabar rinka iškreipta. Mes, rangovai, mokome operatorius savo miškuose, o mokyklos nėra nė vienos. Be to, jie diktuoja savo sąlygas, jų stygius diktuoja ir didžiulį užmokestį. Dabar realijos tragiškos, tad vieną dieną visi susėdome  ir ėmėme sukti galvas, kaip išeiti iš susidariusios situacijos“.

Gediminas Vaičiulis, įmonės „Gedimino Vaičiulio UAB“  vadovas sako, kad iniciatyva Lietuvoje rengti miško operatorius yra gera, juolab, kad jų labai stinga. Valstybė taip pat turi prisidėti prie šios idėjos, dėl to turėtų bendradarbiauti ir Švietimo, ir Aplinkos ministerijos.

UAB “INTRAC Lietuva” popardaviminio aptarnavimo vadovo Arno Rediko nuomone, miško ruošos operatorių poreikis vis didėja, o specialistai nėra rengiami.  „Palyginti su kitomis šalimis, daugelyje jų yra miško ruošos darbų programos – mokomasi nuo pusantrų iki ketverių metų. Operatoriaus darbas nėra vien tik valdyti techniką, bet ir pasirinkti bižę, teisingai pasirinkti medžius. Operatoriaus mokymas vien su simuliatoriumi – nėra rimtas ruošimas, – įsitikinęs pašnekovas. – Reikia išmokti pasiekti geriausio darbo našumo, mažiausio poveikio miško paklotei, todėl operatoriaus rengimo programa turi būti rimta. Iniciatyva iš Miško darbų rangovų asociacijos mus labai sudomino, esame suinteresuoti padėti tuo, kuo galime. Mes susisiekėme su kolegomis Latvijoje, su Uogrės technikumu, kuriame rengiami ir miško operatoriai, ir miško mechanikai. Ten puikios programos, parengtos atsižvelgiant į šalies poreikius, klimato ypatumus, todėl dabar laukiame susitikimo su latviais. Svarbu paminėti, kad net ir paruošus operatorius, jų kvalifikacija turi būti nuolat keliama, atnaujinama“.

Pasak A. Rediko, po tokių mokymų efektyvumas pakyla net dešimt ar daugiau procentų. Kai darbuotojas ateina pas rangovą ir be teorinių žinių, ir be patirties, pašnekovo teigimu, kenčia ne tik rangovai, kurie investuoja į savo techniką, bet ir darbo našumas, taip pat nukenčia ir patys dirbantieji, darantys klaidų.

Rasa Liškauskaitė

KMAIK nuotraukos