Medelyno uždarymas yra neišvengiamybė

28 rugsėjo, 2017
Urėdijų reformos eiga: atlikti darbai ir artimiausi planai
26 rugsėjo, 2017
Kodėl uosis teisingumo medžiu tapo?
29 rugsėjo, 2017

Rolandas Skuja: „Medelyno uždarymas yra neišvengiamybė“

Jonavos miškų urėdijos urėdas Rolandas Skuja pripažino, kad nors sprendimas naikinti medelynus nebuvo aptartas ir išdiskutuotas, vis dėlto yra logiškas. „Matėsi tendencija, kad ateityje konkurencinėje kovoje tarp medelynų nesugebėsime išlikti. Uždaryti medelyną buvo akivaizdi neišvengiamybė“, – teigė urėdas.

Skuja sakė, kad Jonavos miškų urėdija turėjo viziją ir ketino kartu su Valstybine miškų tarnyba tapti selekcinės sodininkystės baze. Buvo parengtas projektas Europos Sąjungos paramai gauti, tačiau jis neatitiko kriterijų ir paraiška nebuvo patenkinta.

Šalies medelynų valdymo pertvarka prasidės 2018 metais. Tačiau šiuo metu Jonavos miškų urėdija jau yra pradėjusi medelyno uždarymo procedūrą: nebesėja naujų sodinukų, stengiasi išauginti esamus ir išparduoti tinkamus sodinti.

Pašnekovas neslėpė, kad Jonavos miškų urėdijos medelyno veikla buvo pelninga ir organizuojant veiklą turėjo nemažai privalumų. Tačiau  šis medelynas nepatenka į turinčių  gerą infrastruktūrą, galimybę plėstis ir per metus parduoti 3 mln. sodmenų medelynų sąrašą.

 „Pirmiausia, turėdami medelyną, galėjome puikiausiai derinti darbus miškasodžio metu. Be to, sodmenų išvežiojimo į būsimas augimvietes sąnaudos buvo minimalios. Tačiau ateityje teks spręsti ne tik logistikos, bet ir kitus svarbius klausimus“, – sakė Jonavos miškų urėdijos urėdas.

Paprastai Jonavos miškų urėdijos medelyne dirba 3 darbuotojai, o  sezono metu būdavo samdoma daugiau žmonių. R. Skuja neslėpė, kad uždarius medelyną, nuolatiniai darbuotojai tikriausiai liks be darbo. Tarp jų  ir ilgametis medelyno viršininkas, buvęs Jonavos girininkijos girininkas Arūnas Jokubauskas.

Medelynas įkurtas dar sovietmečio laikais ir gyvuoja jau daugiau kaip ketvirtį amžiaus. Šiandien medelyno produkuojamas plotas užima apie 25 hektarus, tačiau šalia auginamų sėjinukų ir sodinukų, medelyno darbuotojai prižiūri ir 11,1 ha sėklinių plantacijų: 6,7 ha paprastosios pušies; 2,0 ha juodalksnio; 1,9 ha liepos; 0,25ha miškinės obels ir 0,25 ha miškinės kriaušės. Medelyno teritoriją supa ir įdomesnių medžių rūšių bandomieji želdiniai, kurie vertingi moksliniais tikslais.

Jadvygavos kaime (Šilų seniūnija) įsikūrusi medelyno kontora, tačiau pagrindiniai sėjinukų ir sodinukų auginimo plotai yra už keleto kilometrų. Medelyne auginama per 10 rūšių medelių (be įprastinių pušies, eglės, ąžuolo, beržo, juodalksnio, liepos, esama ir įdomesnių: europinio ožekšnio, miškinio erškėčio, gudobelės, raudonojo ąžuolo),  negausiai auginami ir dekoratyviniai sodmenys, tarp jų: maumedis, tuja.

 

 

Planuojamas pardavimui sodmenų kiekis 2018 metais. (Jonavos medelynas)      
               
Medžio rūšis Tipas Amžius Planuojams parduoti kiekis tūkst. vnt. tūkst. vnt. kaina EUR be PVM tūkst. vnt. kaina EUR su PVM    
Paprastoji pušis sėjinukai 2 50 70.25 85.00    
Paprastoji eglė sodinukai 2+2 30 280.99 340.00    
Juodalksnis sėjinukai 2 50 120.66 146.00    

 

Vilma Kasperavičienė