Didesni kirtimai – nauda ar žala?
9 rugpjūčio, 2018
Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija (KMAIK)
15 rugpjūčio, 2018

Tik ką Lilehameryje (Norvegija) pasibaigė XXXIII-iasis pasaulio medkirčių čempionatas, kuriame maloniai pasiektais rezultatais nustebino Lietuvos komandos atstovai.

Aukštą aštuntą vietą medžio vertimo rungtyje profesionalų įskaitoje (tarp 83 dalyvių) su „Husqvarna 576 XP“ užėmė prieniškis Gintaras Karpavičius, kurio nupjautas medis nuo už 15 m įsmeigtos gairelės nukrito vos už 3,5 cm. Tačiau labiausiai nudžiugino pernai Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegiją (KMAIK) baigęs Antanas Brunevičius („Husqvarna 572 XP“), laimėjęs trečiąją vietą tarp 26 jaunių – jo, kaip ir slovako Antono Jukabjako, nupjautas medis nuo taikinio nukrypo 6 cm, bet Antanas rungtyje sugaišo keliomis sekundėmis ilgiau. Beje, šie lietuvių pasiekimai logiški, nes jau prieš dvejus metus Antanas įveikė visus „senius“ ir laimėjo pirmąją vietą medžio pjovimo varžytuvėse, o G. Karpavičius šioje rungtyje 2012 m. pasaulyje buvo ketvirtas.

Varžybos vyko olimpinėje arenoje

Varžybos olimpinėje arenoje (1994 m. čia vyko žiemos olimpiada), kaip ir visuomet, prasidėjo nuo grandinės keitimo rungties, kurioje Lietuvos rekordą su pjūklu „Husqvarna 372 XP“ pagerino Tadas Norkus – 11,70 sek. (20-ta vieta), o pasaulio rekordą pasiekė austras Jürgen Erlacher – 8,38 sek. Po to medkirčiai varžėsi kombinuoto ir tikslaus pjaustymo rungtyse. Beje, šioje rungtyje pasaulio rekordą pagerino slovakas Jaroslav Kukuc.

Paskutinėje, šakų genėjimo rungtyje, sprendėsi medalių individualioje ir komandinėje įskaitoje likimas. Po keturių rungčių lietuvių rezultatai buvo apie vidurį, tad galutinėje įskaitoje aukštų vietų nesitikėta. Didžiausia viltis buvo siejama su kupiškėno Romo Balčiūno startu, nes 2014 m. Šveicarijoje šioje rungtyje jis buvo penktas pasaulyje. Deja, finišas nelabai pavyko: 30 šakų nugenėta per 18,01 sek., padarytos 3 klaidos (60 baudos taškų) ir užimta 54-ta vieta, o galutinėje įskaitoje 41-ta. Rungtyje vėl buvo pagerintas pasaulio rekordas – jį pasiekė vokietis Marco Trabert, šakas nugenėjęs per 14,03 sek. ir tapęs pasaulio čempionu ne tik šioje rungtyje, bet ir bendroje įskaitoje. Baltarusis Siarhei Shkudrou rungtį atliko dar greičiau – 12,75 sek., deja, padarė vieną klaidą.

Bendroje įskaitoje Lietuvos medkirčiai (Romas Balčiūnas, Gintaras Karpavičius ir Tadas Norkus) aplenkė stiprias Švedijos, Suomijos, Čekijos ir kitas komandas bei užėmė 19-tą vietą tarp 28. Pirmi buvo baltarusiai, antri – vokiečiai, treti – austrai. Tarp jaunių Antanas Brunevičius liko 13-tas, o nugalėjo vokietis Thomas Schneider. Pirmą kartą startavusių moterų grupėje individualioje įskaitoje nugalėjo švedė Linn Arvidsson (12 dalyvių).

Laisvu nuo varžybų laiku Lietuvos komanda aplankė didžiausią Europos šiaurinėje dalyje muziejų po atviru dangumi – kažkiek panašų į Rumšiškių buities muziejų, pakilo pasižvalgyti nuo slidžių tramplino, grožėjosi nuostabia Norvegijos gamta.

Kitas pasaulio čempionatas vyks 2020 metais Serbijoje.

Arūnas Jurkonis, KMAI kolegijos dėstytojas, profesijos mokytojas ekspertas

Aido Lebedos nuotraukoje: komanda su treneriu ir vadovu iš kairės – Arūnas Jurkonis (treneris), Tadas Norkus, Antanas Brunevičius, Gintaras Karpavičius, Romas Balčiūnas, Aidas Lebeda (vadovas).