Didysis miškasodis Tauragėje baigsis balandžio pradžioje

28 kovo, 2017
Padėka
27 kovo, 2017
Medelyno plėtrą riboja miesto ribos
29 kovo, 2017
 

Tauragės miškų urėdija didžiąją pavasario miškasodžio talką rengia balandžio 8-ąją ir šį šeštadienį ketina pabaigti visus kirtaviečių bei kitų plotų želdinimo darbus. Įvairių sodmenų urėdijos medelynas šiemet išaugino daugiau nei 2 mln., iš jų apie 60 proc. panaudos savo reikmėms, o likusiąją dalį parduos.

„Šiais metais pavasaris labai ankstyvas ir pirmieji darbai medelyne prasidėjo kovo 8 dieną. Iš medelyne išaugintų 2 mln. sodmenų iki savaitės pabaigos realizuosime ir savo reikmėms į mišką išvešime per 1 mln. sodinukų, o pirmąją balandžio savaitę visi augalai bus sodinimo vietose. Dabar medelyne dirba 60 sezoninių darbininkų, priimtų vienam mėnesiui, ir 15 žmonių, kurie dirbs visą vasaros sezoną”,– aiškina Tauragės miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Antanas Gaudiešius.

Anot jo, kadangi visi medeliai, sėjinukai ir sodinukai medelyne auginami atvirame grunte, labai svarbu darbus pradėti kuo anksčiau, kai tik leidžia gamta. Sodinukų rūšiavimas, šaknų formavimas, mirkymas želė tyrėje ir pakavimas vyksta lauke, todėl reikia itin skubėti ir žvalgytis į dangų, nuo kurio malonės priklauso ir medelyno, ir želdinimo darbų sparta. Dėl dėkingų orų šiemet gana anksti sodinti mišką pradėjo visos girininkijos. Iš viso urėdija šiemet atkurs 270 ha kirtaviečių, įveis 13,4 ha naujų želdinių, savaiminiam atžėlimui paliks 30 ha kirtaviečių.

„Visus projektus esame parengę ir visas kirtavietes, kurias atsodinti turime per 2–3 metus, esame sutvarkę dar rudenį. Tad dirva miškasodžiui visiškai paruošta. Tiesa, plotus, kur augs spygliuočiai, dėl pušinio straubliuko mes želdiname tik antrais metais, o lapuočius sodiname pirmaisiais metais“,– kalba urėdijos vyriausiasis miškininkas.

Šiemet medelynas užaugino apie 900 tūkst. eglės, 700 tūkst. pušies, 300 tūkst. juodalksnio, 100 tūkst. beržo bei 30 tūkst. vienetų kitokių sodinukų. Savo valdose jų urėdija pasodins apie 1,2 mln. Pagrindinis sodmenų pirkėjas šiais metais yra Marijampolės miškų urėdija, kuri išsiveš 530 tūkst. vnt. eglės ir juodalksnio sodinukų, be to, vietiniai miško savininkai įsigijo daugiau nei 50 tūkst. vnt. eglės, o apie 150 tūkst. vnt. pušies sodinukų dar yra likę laisvam pardavimui.

Miškininkas apgailestauja, kad urėdija turi nedaug ąžuoliukų, nes pastarieji treji metai Lietuvos galiūnams buvo nederliaus metai, tad šiemet ąžuolynų bus užveista tik 6 ha plote. Tačiau gilių šiemet urėdija pririnko jau porą tonų ir iš jų išaugintų ąžuoliukų pakaks 20 ha kirtaviečių.

Iš viso Tauragės miškų urėdijos medelynas užima 50 ha plotą, iš jo produkuojantis – 37 ha. Dirvožemiai čia lengvi, vidutinio derlingumo, tad į laukus galima įeiti iškart išėjus pašalui.

„Trūkumas, kad medelynas išsidėstęs 11 laukelių, išmėtytų 5 km atstumu. Dėl šios priežasties nebuvo stipriai plėtojama jo infrastruktūra, bet visoje teritorijoje įdiegta laistymo sistema, turime visą medelių auginimui reikalingą techniką ir padargus, tačiau nėra rūšiavimo patalpų, šaldytuvo. Dabar dėl medelyno modernizavimo esame pateikę du variantus“,– sakė A. Gaudiešius.

Generalinės miškų urėdijos (GMU) sudaryta komisija valstybinių miškų medelynų optimizavimo klausimams spręsti pripažino, kad Tauragės urėdijos medelynas yra perspektyvus ir turi būti modernizuojamas. Komisijai urėdija pateikė du medelyno modernizavimo variantus: esamame medelyne statyti šaldytuvą su rūšiavimo patalpa, įdiegti sodmenų auginimą konteinerine technologija su šiltnamiais bei auginti iki 10 mln. sodmenų. Antras variantas – medelyną iškelti į kitą vietą, įsigyjant vientisą 200 ha žemės sklypą. Minėta investicija būtų 30 proc. didesnė, bet medelynas augintų 40 mln. sodmenų. Koks būdas bus pasirinktas, priklausys nuo GMU komisijos sprendimo.

„Pinigų, kurie lieka iš pelno, investicijoms mes turime, bent jau pusė sumos yra urėdijos sąskaitoje. Viskam padaryti pagal šiuolaikinį lygį investicijos siektų 2–3 mln. eurų. Dalį pinigų dar planuojame užsidirbti, galbūt kooperuosimės su kitomis urėdijomis. Tai nesunkiai išsprendžiama problema, tik laukiame, koks bus medelynų modelis ir duota eiga pertvarkai. Dabar 13 urėdijų medelynų, kuriuos numatoma plėtoti kaip perspektyvius, yra parengę savo programas, kokią veiklą numato ateityje. Aišku, gal dalį minėtų medelynų bus nuspręsta uždaryti arba pasiūlyta kita išeitis. Jei bus priimtas mums palankus sprendimas, pertvarką pradėsime kitais metais“, – patikino Tauragės miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas.

Angelė Adomaitienė, www.miskininkas.eu