Medžių kirtimą paukščių perėjimo metu draus ir miestuose

31 gegužės, 2019
Elektrėnų marių Garnių saloje – apie 130 kormoranų lizdų
30 gegužės, 2019
Kazlų Rūda laukia VMU įkurtuvių
31 gegužės, 2019

Medžių kirtimą paukščių perėjimo metu draus ir miestuose

Šiuo metu pagal galiojantį teisinį reguliavimą net ūkiniuose miškuose visi kirtimai paukščių perėjimo metu stabdomi nuo balandžio 1 dienos iki birželio 15 dienos. Deja, toks draudimas negalioja kirsti medžius miestuose – parkuose, alėjose, kitose žaliosiose zonose. Dėl želdinių tvarkymo, ką ir kada iškirsti ar genėti, sprendimus priima pačios savivaldybės. Tokia teisinė dviprasmybė leidžia savivaldai kartais elgtis neatsakingai, net nusikalstamai, kuomet medžiai išguldomi su paukčių lizdais bei nesustiprėjusiais jaunikliais. Visuomenę ypač papiktino neseni medžių retinimo darbai Panevėžio Laisvės aikštėje ir Plungės Laisvės alėjoje iškirstos liepos.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sureagavo į žmonių nepasitenkinimą sukėlusius įvykius ir ėmėsi taisyti teisines spragas. Jis nurodė atnaujinti medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo tvarkos aprašą, kurio pataisas patvirtins savo įsakymu.

“Nevienodas teisinis reguliavimas, mano nuomone, yra problema. Šiuo metu draudimo laikotarpio kirsti medžius želdynuose nėra jokiuose nacionalinio lygmens teisės aktuose. Gali būti, kad draudimų yra nustačiusios kai kurios savivaldybės. Tad reta savivaldybė elgiasi socialiniai atsakingai tiek paukščių, tiek gyventojų, kuriems rūpi juos supanti aplinka, atžvilgiu”,- komentuoja aplinkos ministras.

K.Mažeikos teigimu, tokį draudimo laikotarpį reikėtų įrašyti į “Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašą”.

“Jau pavesta parengti tvarkos aprašo pataisas, kurios ministro įsakymu turėtų būti patvirtintos artimiausiu metu ir pradėtų galioti kitam paukščių perėjimo laikotarpiui”,- tikina Aplinkos ministerijos vadovas.

Reikia tikėtis, kad iki paukščių perėjimo ir mažylių auginimo sezono pabaigos šiemet – birželio 15-osios, daugiau skaudžių medžių kirtimo atvejų nebus ir miestuose.

Primename, kad Panevėžio savivaldybė rangos sutartį Laisvės aikštei ir prieigoms sutvarkyti pasirašė kovo viduryje, o darbų grafiką patvirtino balandžio mėnesį. Projektas turi būti įgyvendintas iki 2020 m. gruodžio. Darbai pradėti nuo Laisvės aikštės. Dėl jos želdinių atnaujinimo išvadas pateikė A. Stulginskio universiteto mokslininkai: numatyta pašalinti sergančius, pavojų keliančius medžius, taip pat būtinus ekologinei būklei gerinti ir pasodinti naujų.

Socialiniuose tinkluose panevėžiečiai piktinosi ir reiškė susirūpinimą dėl aikštėje iškirstų medžių, kuriuose tik ką išperėti paukščių jaunikliai, gyventojai kreipėsi ir į Lietuvos ornitologų draugiją. Jos vadovas Liutauras Raudonikis sakė, kad informacijos apie kartu su paukščių lizdais kertamus medžius ornitologai gauna ir iš kitų miestų. Gamtos niokojimo požiūriu – tai vandalizmas.

Plungės gyventojus pribloškė vaizdas Laisvės alėjoje, kur iškirstos jų pamėgtos liepos. Žmonės piktinosi, kad medžius valdžia nusprendė kirsti nepaisant, kad juose lizdus suko paukščiai. Plungiškiai tikina, kad kreipėsi į merą su prašymu atidėti darbus iki kol sparnuočiai išperės jauniklius, tačiau į žaliųjų prašymus valdžia esą nesureagavo. Miestiečiai kreipėsi ir į Aplinkos ministeriją.

Minėtų miestų merai aiškina, kad erdvės ir želdiniai nurodytose vietose bus atnaujinti iš pagrindų, o dėl medžių kirtimo buvo konsultuotasi su specialistais.

www.miskininkas.eu inf.