Miškasodis įsisiūbavo – šiemet vien valstybės plotus praturtins 30 mln. sodinukų

Piešinių konkursas moksleiviams „Bunda gamta. Saugok ją nuo keturračių“
6 balandžio, 2020
Bepilotės skraidyklės padeda fiksuoti pernykštės žolės gaisrus ir padegėjus
8 balandžio, 2020

Miškasodis įsisiūbavo – šiemet vien valstybės plotus praturtins 30 mln. sodinukų

Gražūs pavasario orai Lietuvoje paspartino visus miškasodžio darbus. Vien Valstybinių miškų urėdijos (VMU) valdomuose  plotuose šiemet bus pasodinta apie 30 mln. sodinukų –  atkurta 8362 ha miškų ir įveista 509 ha naujų žaliųjų plotų.

Anksčiausiai sodinti mišką pradėjo VMU Kretingos regioninis padalinys, o dabar šie darbai  sparčiai vyksta visoje Lietuvoje. Kaip ir kasmet, daugiausiai bus pasodinta eglių, beržų, pušų, juodalksnių ir ąžuolų.

Dėl Korona viruso šiemet miškasodis tapo rimtu iššūkiu. „Sodmenys jau paruošti, juos privalome pasodinti ir tuo pačiu užtikrinti, kad sodinimas vyktų saugiai, laikantis rekomenduojamo atstumo tarp darbininkų. Esame įsigiję modernių cilindrinių sodiklių, skirtų sodmenims su uždara šaknų sistema, kurie palengvina ir pagreitina darbą – su jais sodmenis sodinti gali vienas žmogus. Per dieną su sodikliu vienas žmogus pasodina apie 3000 medelių, kai įprastai tokį kiekį poroje – du žmonės. Modernizavę urėdijos medelynus, sodmenų kiekius planuojame dar didinti bei investuoti į modernias priemones“, – teigia VMU vadovas Valdas  Kaubrė.

Dėl pandemijos šiemet nevyks ir tradicinis VMU organizuojamas Nacionalinis miškasodis. Kasmet į šią šventę sodinti medelių atvykdavo šeimos su vaikais, mokiniai, įmonių kolektyvai bei kiti gamtos mylėtojai – paprastai gyventojai per ją pasodindavo apie 400 tūkst.  medelių.

VMU  medelynai kasmet užaugina apie 50 mln. kokybiškų sėjinukų ir sodinukų, iš jų apie 30 mln. įmonė panaudoja valstybiniams miškams atkurti ir įveisti, o likusiąją dalį parduoda:  apie 10 mln. sodinukų nuperka Lietuvos pirkėjai, nuo 3 iki 5 mln. yra eksportuojama. Lietuviškų sodmenų  kokybę ypač vertina skandinavai.

Lietuvos miškingumas nuosekliai didėja: 1948 m. jis sudarė vos 19,7 proc., o  2019  m. siekė 33,6 proc.

Parengta pagal VĮ VMU informaciją