Miškininkystė saugomose teritorijose – aktuali tema

Miškininkystė saugomose teritorijose
21 rugpjūčio, 2020
Miškų atkūrimas: visi būdai geri, tik reikia juos teisingai pasirinkti
23 rugpjūčio, 2020

Miškininkystė saugomose teritorijose – aktuali tema

Kasmet rugsėjo trečiąjį šeštadienį Lietuvoje švenčiama Miškininko diena. Šiemet šios profesijos atstovai ir ūkininkaujantys miškuose turės galimybę susiburti, paspausti vienas kitam ranką, pasidalinti džiaugsmais, godomis ir patirtimi svetainės www.miskininkas.eu Druskininkų savivaldybės teritorijoje rengiamoje parodoje ‑ seminare „Miškininkystė saugomose teritorijose“.

Pasirinkta aktuali tema

Lietuva – miškingas kraštas, šiame sektoriuje dirba gana daug žmonių, jam netrūksta pokyčių ir iššūkių, dėl to aplinkos ministras Kęstutis Mažeika įsitikinęs, jog paroda yra puikus instrumentas  ūkio šakos aktualijoms aptarti. „Džiugu, kad rengėjai nori pademonstruoti naujoves, mokslininkų įžvalgas ir atradimus, geresnius tvarkymo būdus. Parodoje galima pasidalinti didžiuliu kiekiu informacijos, tikiuosi, kad joje nedalyvavusieji su apibendrinimu ir įžvalgomis galės susipažinti ir internetinėje erdvėje“, ‑ sako  K. Mažeika.

Renginyje atsakymų bus ieškoma į šiuos klausimus: ar reikia tobulinti Lietuvos miškų skirstymą į miškų grupes? Ūkininkavimas ES svarbos miškų buveinėse. Iššūkiai ir galimybės? Ar reikia tobulinti miškų atkūrimo, įveisimo, ugdymo ir kirtimo technologijas? Kokią techniką racionaliausia naudoti tvarkant saugomų teritorijų miškus?

Aplinkos ministras pabrėžia, kad šiųmetinės parodos tema ‑ „Miškininkystė saugomose teritorijose“ ‑ visada buvo aktuali. „Šiuo metu jos aktualumas dar labiau išryškėjo, susipriešinimas tarp saugomų teritorijų ir ūkinės veiklos pastaruoju metu ypač padidėjo. Reikia įvardinti bei išsiaiškinti įvairius teigiamus ūkininkavimo aspektus. Juk ūkininkavimas saugomose teritorijose gali ne tik generuoti pelną, bet ir tuo pačiu išsaugoti biologinę įvairovę, kuri naudinga ir pačioms saugomoms teritorijoms bei apskritai gamtai“, ‑ teigia politikas.

Pasitarnaus rengiant strategiją

K. Mažeika ragina parodoje‑seminare aktyviai dalyvauti ne tik miškininkus, privačių valdų savininkus, bet ir kitos stovyklos specialistus: biologus ir gamtininkus. „Jie dažnai prieštarauja ūkininkaujantiems miške. Labai svarbu, kad argumentus išgirstų abi pusės, kad rastų kompromisą, geriausius sprendimus ir draugiškiausią miškui ūkininkavo būdą. Juk tema svarbi ne tik praktikuojantiems specialistams, kitos stovyklos atstovams, bet ir politikams, strategijos formuotojams“, ‑ įsitikinęs pašnekovas.

Aplinkos ministras pabrėžė, jog šiemet kaip tik rengiama Miškų strategija ateinančiam dešimtmečiui. Jo žodžiais, diskusijų ir įžvalgų dėl pandemijos ir karantino kaip tik trūksta. „Paroda – tai dar viena paranki platforma ir galimybė apsikeisti informacija ir rekomendacijomis. Manau, kad strategijos rengėjai jų labai laukia. Tikiuosi, kad išsakytos įžvalgos, iškeltos problemos, pateikti apibendrinimai nuguls ant žmonių, priimančių sprendimus, stalų, jiems ta informacija bus labai naudinga“, ‑ akcentuoja K. Mažeika.

Puikus žingsnis

Ministras labai teigiamai įvertino tai, jog atsiradusį susipriešinimą bando „gesinti“ patys privačių miškų savininkai. Parodoje‑seminare Privačių miškų savininkų asociacijos prezidentas Aidas Pivoriūnas skaitys pranešimą „Alternatyvūs miškininkavimo būdai: ko mus gali išmokyti Sintra (UNESCO, Portugalija) pavyzdys?“

„Labai svarbu, kad bus pasidalinta ir tarptautine patirtimi bei praktika, tai turėtų didinti saugomų teritorijų patrauklumą ir mažinti susipriešinimą, kuris kilo pastaruoju metu. Gerosios praktikos ir pavyzdžių iškėlimas bei demonstravimas yra vienas iš būdų, kaip pasiekti racionaliausią ir optimaliausią tiek žmogui, tiek gamtai ūkininkavimo būdą“, ‑ mano pašnekovas.

Politiką džiugina ir tai, kad nemažai gerosios patirties pavyzdžių esama ir mūsų šalyje. Kitą dieną po parodos‑seminaro jo dalyviai bei kiti turės galimybę susipažinti su LMSA organizuojamu 2019 metų privačios miško valdos konkurso nugalėtojo Juozo Aleškevičiaus ūkiu, ūkininkavimo praktika ir praktiniais veiklos pavyzdžiais.

Giria už atsakingumą

Pernai Ukmergės rajone prie Siesarties tinklalapis surengė dviejų dienų parodą‑festivalį „Miškai: inovacijos ir tradicijos 2019“, o šiemet paroda‑seminaras truks tik vieną dieną.

„Rengėjų pasirinktas modelis išties sveikintinas. Covid-19, matyt, pakoregavo darbotvarkę ir privertė ieškoti alternatyvų.Turime prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos, mane džiugina atsakingas organizatorių požiūris ir tai, kad veiksmai orientuoti į tai, kas svarbiausia: pasikeitimą informacija, diskusijas, gerosios praktikos pasidalijimą, o pramogas  galima perkelti į geresnius laikus, kai nebus pavojaus užsikrėsti“, ‑ pažymi K. Mažeika.

Bene vienintelė galimybė

Nors antroji www.miskininkas.eu rengiama paroda truks tik vieną dieną, joje išlieka labai svarbus akcentas ‑ miško darbų technikos pristatymai.

„Parodos metu vyksiantis miško darbų technikos pristatymas labai naudingas tiek, ūkininkaujantiems miške, tiek technikos pardavėjams. Gamintojams ir platintojams pademonstruoti naujausią techniką realiomis sąlygomis labai sudėtinga, o paroda tam itin tinkama ir dėkinga vieta. Tai paranku ir ūkininkams, nes nereikia gaišti laiko ir važiuoti pas skirtingus skirtingose vietose įsikūrusius technikos pardavėjus“, ‑ teigia ministras.

Jis tikisi, kad Druskininkuose bus demonstruojama miškui draugiškiausia technika. „Akivaizdu, kur linksta tendencijos – kuo labiau mažinti technikos gabaritus ir svorį, kad ji darytų kuo mažesnį neigiamą poveikį medynams ir miško paklotei, siekti, kad miškininkavimas taptų labiau selektyvus. Visi šie aspektai itin svarbūs saugomose teritorijose, manau, kad minėtos tendencijos bus akcentuotos, bus įdomu pamatyti siūlomus sprendinius“, ‑ tvirtina K. Mažeika.

Augustė Teiberytė

Nuotrauka Dainiaus Šerono

https://vstt.lrv.lt/lt/naujienos/miskininkyste-saugomose-teritorijose