Miškuose – vėl tonos išmestų senų padangų

Prieš 100 metų įsteigta Lietuvai pagražinti draugija – veiklos pradžia
16 balandžio, 2021
Mindaugas Lapelė: „Gamtą pažįstame ne per informaciją, o per pojūčius“
16 balandžio, 2021

Miškuose – vėl tonos išmestų senų padangų

Miškininkai vėl nemaloniai pajuto padangų keitimo sezoną – jiems miškuose ir pamiškėse tenka rinkti neatsakingų žmonių išmestas senas padangas. Pernai vien Valstybinių miškų urėdijos (VMU) miškininkai šalies miškuose surinko daugiau kaip 268 tonas padangų, kurias reikėjo  vežti ne į mišką, o į tam skirtas vietas.

Praėjusiais metais daugiausiai padangų iš VMU regioninių padalinių surinko Šalčininkų padalinio miškininkai – net  52 tonas.

„Mes nelegaliai išmestas padangas miškuose bei jų pakraščiuose vadiname pavasario ir rudens „lankytojų dovanomis“. Deja, tačiau sunku užfiksuoti tokių „dovanų teikėjus“, o atsikratyti  šiukšlėmis  gali tik žmonių sąmoningumas, švietimas ir bendras noras matyti švaresnę aplinką. Labai svarbu skiepyti ankstyvą, pilietišką pagarbą aplinkai, kuri būtina formuojant tinkamą atliekų tvarkymo kultūrą ateinančioms kartoms“, – tikina Šalčininkų regioninio padalinio vadovė Božena Golubovska.

Anot jos, dažnas net neįsivaizduoja, kokia įvairiapusė yra miškininko profesija: „Ją galima vadinti pašaukimu arba gyvenimo būdu. Vienas iš daugybės svarbių miškininko kasdienių darbų yra ir paliekamų padangų, kitų įvairių atliekų rinkimas bei išvežimas iš miškų, kad turėtume kur maloniai sugrįžti. Šis miškininkų darbas nematomas, bet tikrai labai reikšmingas ir reikalauja tiek žmogiškųjų, tiek kitų išteklių.“

Deja, ir kituose VMU padaliniuose surinkti padangų kiekiai nemenki: Kretingos regioniniame padalinyje praėjusiais metais surinkta beveik 27 tonos padangų, Dubravos – daugiau kaip 15, Radviliškio – daugiau kaip 13 tonų. Iš viso per 2020 m.  utilizuota daugiau nei 205 t padangų.

Neatsakingai išmestos padangos dūla ir išskiria sveikatai pavojingas medžiagas bei sunkiuosius metalus. Esant karštiems orams kyla ir gaisrų pavojus, o deganti guma skleidžia itin toksiškus dūmus. Tokie gaisrai sunkiai gesinami ir gali užsitęsti net iki kelių savaičių. Padangos gamtoje suyra net per 120-140 metų.

Ką daryti su senomis padangomis? Keičiant jas autoservise, senos turi būti priimamos nemokamai. Autoservisai privalo priimti tiek senų padangų, kiek jų keičiama. Jei tai padaryti atsisakoma, už šios pareigos nevykdymą juridiniams asmenims gresia nuo 450 iki 850 eurų bauda. Jei padangas keičiate savarankiškai, senąsias galite nuvežti į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Priklausomai nuo savivaldybių sąlygų, šios aikštelės priima iki 4-5 padangų. Padangas taip pat galite atiduoti ir jų platintojams. Padangų pardavėjai privalo iš kliento nemokamai priimti senas padangas, jeigu jos skirtos to paties tipo transporto priemonei ir jų atiduodama tiek, kiek perkama.

Primename, jog išmetus padangas gresia baudos. Už kiekvieną ne vietoje išmestą padangą gali tekti sumokėti 44 eurus aplinkai padarytai žalai atlyginti ir nuo 30 iki 90 eurų baudą. 

Parengta pagal VMU inf.