Nauja knyga apie Lietuvos saugomas teritorijas

Medienos kainos burbulo sprogimo aidas girdėsis mažiausiai metus
13 sausio, 2020
Dveji metai – daug ar mažai?
13 sausio, 2020

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba skaitytojų dėmesiui pristato naują leidinį – gausiai nuotraukomis iliustruotą informacinį žinyną apie Lietuvos saugomas teritorijas. Knygoje pateikiama išsami informacija apie mūsų krašto nacionalinius ir regioninius parkus, draustinius ir rezervatus. 

Knygoje sužinosite, kas yra saugomos teritorijos, ar daug jų yra pasaulyje, kam jos steigiamos ir kodėl svarbu ateities kartoms išsaugoti natūralią gamtą bei kraštovaizdį. Leidinyje išsamiai pristatomos saugomose teritorijose esančios gamtos ir kultūros paveldo vertybės. 

Daugiau kaip 300 puslapių knygoje informacija pateikiama pagal temas: saugomų teritorijų tinklo raida, iš ko susideda saugomų teritorijų sistema, pristatomos svarbiausios Lietuvos saugomos teritorijos. Lietuvoje turime 5 nacionalinius ir 30 regioninių parkų, daugiau kaip 300 draustinių. Mūsų krašte skiriamas dėmesys Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“, RAMSAR ir UNESCO vertybėms išsaugoti.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Alberto Stanislovaičio, tikimasi, kad šis leidinys suteiks daugiau žinių apie vertingiausias gamtines Lietuvos vietas, paskatins artimiau susipažinti ir suvokti ką ir kodėl mes saugome. Supratę valstybinių parkų ir rezervatų vertę, labiau tausosime ir saugosime. 

Lietuvoje saugomos teritorijos užima 17,5 proc. viso mūsų šalies ploto, kitose Europos valstybėse – žymiai daugiau. Iš viso mūsų planetoje yra apie 50 tūkstančių įvairiausių saugomų teritorijų, kurių nauda žmonijai konkrečiai juntama. Saugomose teritorijose sudaromos sąlygos egzistuoti visoms gyvybės formoms, gausiai biologinei įvairovei. Natūrali gamta padeda išlaikyti klimato balansą. Vis labiau suvokiama, kad išsaugoti yra lengviau ir pigiau, nei atkurti. 

Knygoje publikuota daugiau kaip 500 gamtos nuotraukų. Čia pamatysi ir retų bei saugomų rūšių, kaip lututę ar kukutį, saulašarę ar gauruotąjį gvazdiką, taip pat unikalių nacionalinių, regioninių parkų, draustinių kraštovaizdžių fiksacijų. 

Prie knygos leidybos dirbo autorių profesionalų kolektyvas – žinomi mokslininkai ir praktikai, saugomų teritorijų specialistai: R. Baškytė, P. Kavaliauskas,  G. Raščius ir kiti.  

Knyga išleista Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vykdomo projekto „Saugomų vertybių pažinimas ir informacijos sklaida“ lėšomis. 

Leidinys „Lietuvos saugomos teritorijos“ išleistas lietuvių ir anglų kalbomis. Plačiajai visuomenei jis bus pristatomas šių metų Knygų mugėje – leidyklos „Lututė“ stende. Knygą visuomet bus galima rasti Nacionaliniame saugomų teritorijų lankytojų centre, taip pat viešose bibliotekose ir interneto erdvėje.