Neveronių bendruomenės atstovai žada kovoti dėl šalia esančio miško

Miškas yra vaikas – kaip ir aš
19 gegužės, 2021
Miško herojai – miškininkai
21 gegužės, 2021

Neveronių bendruomenės atstovai žada kovoti dėl šalia esančio miško

Įprastai ramia vaga tekantis neveroniečių gyvenimas šiandien vėl neramus. Netikėta žinia, kad Valstybinių miškų urėdija (VMU)  išbraukė dalį Svilonių girininkijos iš FSC standarto, neveroniečiams sukėlė didelį nerimą. Neveronių gyventojai sužinojo, kad miško dalis, kurioje  mėgsta leisti laiką, gali būti kertama. Paklausta, ar neveroniečiams miškas svarbus, buvusi bendruomenės pirmininkė Oksana Šukaitienė sako, kad daugelis žmonių gyventi į Neveronis atsikraustė būtent dėl to, kad gyvenvietė įsikūrusi nuostabioje vietoje, greta esančių miškų. Žmonės čia apsigyveno ieškodami gamtos prieglobsčio, tad jei medžiai bus kertami, miestelio gyventojai jausis apgauti.

Tapo gyvenimo dalimi

Oksana Šukaitienė sako, kad Svilonių girininkijos dalis, esanti ties Neveronių ir Jonavos riba, jau spėjo tapti svarbia neveroniečių gyenimo dalimi. Aktyvi neveronietė teigia, kad nors tiesiogiai šis miško plotas ir nepriklauso neveroniečiams, miestelio gyventojai ne tik mėgaujasi miško teikiamais malonumais, bet ir rūpinasi juo.

„Žmonės ten ne tik eina pasivaikščioti, uogauti ar grybauti. Mes kasmet šiukšles surenkame ir krūvą padangų bei sofą esame išvežę. Nors tai valstybinis miškas, jis nebuvo ypač  prižiūrimas, mes tikriausiai vieninteliai juo rūpinomės“,  – kalba  O. Šukaitienė.

Neveronys – kaimas Kauno rajone. Neveroniečiai garsėja kaip už tvarią aplinką, ekologiją, sveiką gyvenimo būdą pasisakantys žmonės. Kai 2016 m. buvo užsimota per Neveronis nutiesti depą (12 vėžių kelyną ir lokomotyvų bei vagonų aptarnavimo centrą), bendruomenė stojo į kovą ir pasiekė savo – planai dėl depo Neveronyse buvo pakeisti.

„Žmonės, kurie nusprendė gyventi Neveronyse, rinkosi šią vietą todėl, nes tai vieta natūralioje gamtoje, prie miško. Neveroniečiams trūksta viešų erdvių, kur būtų galima leisti laiką, o šis miškas mums ranka pasiekiamas. Jei miškas būtų kertamas, žmonės jaustųsi apgauti ir labai daug netekę“, – pažymi pašnekovė.

Nebeatitinka kriterijų

Neveroniečiai susirūpino, kai sužinojo, kad VMU  Dubravos regioninio padalinio Svilonių girininkijos 79 kvartalo didžioji sklypų dalis, apie 100 hektarų, buvo išbraukta iš FSC standarto sąrašo. VMU  Komunikacijos skyriaus vadovė Sandra Trinkūnaitė-Rimkienė nurodė, kad šie sklypai išbraukti, nes nebeatitinka reprezentatyviems plotams keliamų reikalavimų.

„Atsižvelgus į FSC kriterijus ir vertinant ekologinę naudą miškui, įsigaliojus Lietuvos nacionaliniam FSC miškų valdymo standartui, buvo įvertinti ir atrinkti Svilonių girininkijoje reprezentatyvūs plotai, kurie biologinės įvairovės požiūriu yra naudingesni negu buvo išskirti 2006 metais apimant beveik visą 79 miško kvartalą“, – pakomentavo VMU Komunikacijos skyriaus vadovė.

Į reprezentatyvių plotų sąrašus, anot specialistės, įtraukiami tie plotai, kuriuose yra Lietuvos raudonosios knygos saugomų rūšių, kertinės miško buveinės, potencialios kertinės miško buveinės, pelkiniai medynai, šlaitų medynai.

Tuo tarpu Neveronių bendruomenės atstovė  tikina, kad miške gyvena į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų paukščių, o miške augantys ąžuolai, spėja ji, kažkam galėjo pasirodyti finansiškai vertingi.

Visgi S. Trinkūnaitė-Rimkienė sako, kad neveroniečiams rūpinčiame miško kvartale suprojektuotų pagrindinių miško kirtimų nėra, o jei Svilonių girininkas įvertintų būtinybę kirsti medžius pagal medynų apžiūros aktą, būtų galima projektuoti retinimo ir einamuosius kirtimus. „Techniškai perbrendę ąžuolai, pušys, eglės bus išsaugoti kaip biologinei įvairovei svarbūs medžiai“, – teigia specialistė.

Atliks patikrinimą

Peržiūrėti į FSC standartą įtrauktus miškų plotus prireikė dėl to, kad  2021 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujasis FSC Lietuvos nacionalinį miškų tvarkymo standartas.

Sertifikavimo paslaugų įmonė UAB „NEPCon.Lt“  interneto svetainę www.miskininkas.eu informavo, kad Dubravos regioninio padalinio auditas pagal naująjį FSC Lietuvos nacionalinį miškų tvarkymo standartą buvo atliktas 2021 m. kovo 4–5 d. Audito metu įvertinta šio padalinio gebėjimai veiklą vykdyti pagal naująjį miškų tvarkymo standartą.

„Pažymime, kad auditas buvo vykdomas atrankiniu būdu, t.y. miškų ūkinė veikla buvo vertinama tik atrankos būdu pasirinktuose miško plotuose, o VMU regioninio padalinio gebėjimas administruoti miškų ūkio veiklą visoje teritorijoje buvo vertinamas peržiūrint dokumentaciją ir bendraujant su atsakingais darbuotojais padalinio centrinės administracijos  lygmenyje“, – nurodė UAB „NEPCon.Lt”  direktoriaus pavaduotojas Gerimantas Gaigalas. Jo žodžiais, po gautų www.miskininkas.eu klausimų  nuspręsta artimiausiu metu Dubravos regioniniame padalinyje atlikti papildomą neplaninį patikrinimą, kurio tikslas – išsamiai įvertinti, kaip šis padalinys įgyvendina FSC Lietuvos nacionalinio miškų tvarkymo standarto 6.5 kriterijų.

Užuovėja išvargintiems miesto

Pasak O. Šukaitienės, šalia Neveronių esanti Svilonių girininkijos dalis – viena mėgstamiausių jaunų šeimų ir vaikų pasivaikščiojimo bei bėgikų ir dviratininkų vietų. ,,Ši vieta žmonėms patraukli, nes alsuoja gyvybe: girininkijoje gyvena gandrai, prie tvenkinio pradėjo žiemoti gulbės, galima sutikti retų paukščių, žalčių, angių. Pavasarį reikia būti atsargiam, kad ant varlės neužliptum“, – juokiasi neveronietė.

Anot jos, žmonės mėgsta išeiti į mišką įkvėpti gryno oro, paklausyti paukščių balsų – kai užmerki akis girdi visą paukščių orkestrą. „Dauguma dirba mieste, todėl gamtos, gryno oro ir ramybės žmonėms ypač norisi. Mes visi esame už švarią gamtą, už miško išsaugojimą. Manau, kad miškas – didelis turtas ir vertybė,“ – akcentuoja pašnekovė.

Neveronyse gyvena daug jaunų šeimų. Miškas – mėgstamiausia jaunų mamų su vaikais pasivaikščiojimų vieta. Pačius mažiausius mamos čia atsiveža vežimėliuose, kiek vyresni atmina dviračiais.

,,Miškas atlieka ir edukacinę funkciją – darželinukams ir mokinukams čia vyksta edukacinės pamokos, vaikai mokomi pažinti augalus, paukščius, mylėti mišką. Nuo 2006 m. Neveronių gimnazija dalyvauja Gamtosauginių mokyklų programoje ir už tinkamai organizuojamą ekologinę veiklą kasmet apdovanojama Žaliąja vėliava. Tad jeigu auganti karta neteks gamtos pažinimo džiaugsmo, esančio visai šalia, bus didelis praradimas. Padarysime viską, kad išsaugotume mišką. Jei reikės, kovosime dėl jo taip, kaip kovojome prieš depą“, – tikina bendruomenės narė.

Deja, išsamiau pasigilinti į kaimo gyventojams skaudų dalyką ir redakcijai atsakyti nepanoro nei Neveronių seniūnė Aldona Petkevičienė, nei neveroniečių į Seimą rinktas Seimo narys Marius Matijošaitis, kuriam klausimus dėl Svilonių girininkijos taip pat buvome pateikę.

Rasa Milerytė