Oš ąžuolynas generolui P. Plechavičiui atminti

Biokuras Lietuvoje – kaip išlaikomas tvarumas?
10 spalio, 2020
Diskusijos dėl biokuro tebelieka tik kalbomis…
11 spalio, 2020

Oš ąžuolynas generolui P. Plechavičiui atminti

Šiemet Lietuva mini generolo Povilo Plechavičiaus 130-ąsias gimimo metines. Ta proga šeštadienį, spalio 10 d., karališkąją šalies istoriją menančioje Karalgirio girioje Kauno rajone šimtai talkininkų pasodino  6600 ąžuoliukų giraitę generolui Povilui Plechavičiui atminti. Naujas ažuolynas oš apie 4 ha plote, jame atsiras ir suoliukų, kitų įdomių akcentų pažintiniam poilsiui istoriniame gamtos kampelyje.

Visa širdimi Tėvynei, savo kraštui atsidavusio generolo atminties įamžinimo iniciatoriai ir organizatoriai – visuomeninė organizacija „LDK palikuonys”, Valstybinių miškų urėdija ir   Povilo Plechavičiaus kadetų licėjus, susitarimą dėl ąžuolų giraitės sodinimo pasirašę dar pavasarį. Deja, dėl koronaviruso talka perkelta į rudenį, be to, spalį ir ąžuoliukams itin tinkamas metas prigyti.

Medeliais talkininkus aprūpino Valstybinių miškų urėdija – jie išauginti Dubravos medelyno valdose, o  ąžuoliukai su uždara šaknų sistema atvežti iš Panevėžio medelyno. Būsimus galiūnus sodino P. Plechavičiaus kadetų licėjaus auklėtiniai, jų tėveliai, mokytojai, Valstybinių miškų urėdijos darbuotojai, Lietuvos kariuomenės atstovai, Lietuvos šaulių sąjungos nariai, visuomenės ir kultūros veikėjai. P. Plechavičiaus kadetų licėjaus auklėtiniai įsipareigojo ąžuolų giraite rūpintis ir prižiūrėti tol, kol medeliai sutvirtės, o po to perduoti šią tradiciją naujiems kadetų licėjaus auklėtiniams.

“Vietovė labai įdomi, generolui įamžinti tokios giraitės dar nebuvo, ji jau turi savo aurą. Tai simbolinis miškas – Karaliaus giria, susijusi su ilgaamže istorija. Dabar čia Padauguvos girininkija, valstybinių miškų plotas. Ąžuolų giraitės vietoje anksčiau buvo kaimo pievos ir ganyklos, mes atlikome savaiminių medynų rekonstrukciją, dabar čia  grupelėmis auga beržai, eglės, yra obelų – ąžuoliukai jau turi gerus kaimynus”,- pasidžiaugė ilgametis Padauguvos girininkas Kęstutis Markevičius. Jis pabrėžė, kad generolas P. Plechavičius buvo vienas iš drąsiausių ir labai atsidavusių Lietuvai karininkų, iki pat mirties ištikimas savo priesaikai. Beje,  generolas ištikimybę Lietuvai prisiekė ir netoliese esančioje Seredžiaus bažnyčioje. Pokariu   Karalgirio miške už Lietuvos laisvę taip pat kovojo daug  plechavičiukų, partizanų kovas mena ir miške netoli Vilkijos atstatyti bunkeriai.

„LDK palikuonys“ vadovas Gediminas Armonavičius sakė, kad jų visuomeninė organizacija   puoselėja Lietuvos istoriją, visuomet remia ir prisideda prie tokių idėjų. “Taip pat kovojame prieš žmonių kiršinimą ir propagandą, kad miškus iškirto ir viską sugriovė miškininkai, priešingai – mes kartu toliau miškus tausojame. Ukrainoje žuvusių karių atminimui nuvežėme ir pasodinome du tūkstančius ąžuoliukų, Lietuvoje taip pat bandome tą daryti, kad žmonės neužmirštų istorijos. Juk ąžuolai auga ilgai, tai ir istorija kartų atmintyje ilgam. Be to, stengiamės sutvarkyti, pastatyti suoliukus, kokius nors paminklus, kad žmonės turėtų kur atvažiuoti, turiningai pailsėti ir praleisti laisvalaikį. Aš kilęs iš Vilkijos, čia nuolat būnu, man sodinti ąžuolų giraitę generolui P. Plechavičiui – didelė garbė”,- patikino G. Armonavičius. 

P. Plechavičiaus kadetų licėjaus direktoriaus pavaduotojas Ričardas Žilaitis pažymėjo, kad tai pirmas atvejis Lietuvoje taip įamžinant generolo P. Plechavičiaus atminimą, be to, apjungiant mokyklą, valstybinę įstaigą ir pilietinę organizaciją. “Generolas grįžęs į Lietuvą pirmiausiai gynė savo sodžių, o jaunimui jis yra pavyzdys, koks turėtų būti karininkas. Jo atminimo įamžinimas  ąžuolynu – tai edukacija, nes sodinti kviečiame ir vaikus, ir tėvus, ir visus licėjaus darbuotojus. Iš viso šiemet talkoje dalyvavo apie 100 mūsų žmonių. Po medelių sodinimo kartą-du per metus važiuojame ten su vaikais ir jaunuolyną prižiūrime. Generolo gimtinėje Žemaitijoje netoli Sedos  pilietinė grupė kitąmet planuoja pasodinti liepų alėją”,- apie darbų tąsą kalbėjo R. Žilaitis.

Jaunas liepynas generolo P. Plechavičiaus sodyboje Sedoje jam bus brangi atmintina dovana, nes kažkada lemtingu metu jis prašė, kad jo gimtinėje tik liepų neišpjautų. 

Angelė Adomaitienė

Nuotraukos Dainiaus Šerono