Panevėžio medelyne iškilo naujas modernus šiltnamis ir gamybinis centras

Jasinevičius atsistatydino iš VMU valdybos pirmininko pareigų
9 kovo, 2018
Svetainė www.miskininkas.eu per vienerius veiklos metus jau sulaukė 1 000 000 apsilankymų
11 kovo, 2018

Panevėžio medelyne iškilo naujas modernus šiltnamis ir gamybinis centras  

Panevėžio miško sodmenų  medelynas, iki reformos priklausęs Panevėžio miškų urėdijai, užbaigė pirmąjį medelyno modernizavimo etapą ir atidarė naują šiltnamį su  efektyvaus konteinerinio daigų auginimo sistemomis, taip pat gamybinį pastatą su šiuolaikine sėjimo ir konteinerių užpildymo įranga. Investicijos į šį projektą siekė 2 mln. eurų. Oficiali jo užbaigimo šventė surengta penktadienį, kovo 9 d.

„Projektas buvo padalintas į dvi dalis. Nuo seno medelynas turėjo pora hektarų šiltnamių, tačiau jie paseno, susidėvėjo, tad  buvo parengtas atnaujinimo projektas. Jį padalinome į dvi dalis: per pirmąjį etapą, kuris įvykdytas, buvo pastatytas vienas 25 m pločio ir 80 m ilgio polietileninis šiltnamis, įrengtos dvi sodmenų auginimo aikštelės lauke (125 x 25 m) bei pastatytas pastatas, kuriame sumontuota sodinukų konteinerių užpildymo ir sėjimo įranga. Konteinerius automatiškai į liniją padavinėja robotas“, – aiškina Panevėžio miškų urėdijos medelyno viršininkas Egidijus Kaluina.

Be to, pastatyta ir konteinerių plovimo įranga, sėklų kalibravimo ir išvalymo linija, kad sėklos prieš sėją būtų aukštos kokybės ir daigios. Šiltnamyje taip pat  įrengta CO2 sistema, kuri leis palaikyti padidintą jo kiekį dienos metu, kad augalai  geriau augtų, be to, rampose įrengta dirbtinė šviesa – dienos prailginimo sistema, taip pat laistymo sistema ir visa kita. Viena iš svarbesnių naujovių – automatinė CO2 kontrolė.

„Naujas šiltnamis išaugins 2,5 mln. sodinukų, tad būtina kuo skubiau statyti kitus šiltnamius, nes medelynui per brangu turėti tokią sėjimo, užpildymo ir kitą įrangą, kuri pajėgi aptarnauti iki 10 mln. sodmenų. Antrojo etapo plėtra dar pridėtų 2,5 mln. sodinukų, o mes norime turėti dar mažiausiai 2–3 naujus šiltnamius, ateityje galbūt 6.  Be to, dabar mūsų šaldytuvai pajėgūs talpinti  apie 2–2,5 mln. sodmenų, tad turėtų vykti ir šaldytuvų plėtra. Tam yra visos galimybės“, – teigia medelyno vadovas.

Anot jo, Skandinavijos šalių susidomėjimas lietuviškais miško sodmenimis tikrai didelis, ypač eglės. Švedijos kompanijoms, su kuriomis medelynas dirba jau dešimtmetį, parduodama apie 1 mln. eglės sodinukų, estams – apie 200–300 tūkst. Medelynas sodinukais taip pat aprūpina VMU Panevėžio regioninio padalinio ir kitas girininkijas bei privačius miškų savininkus.

Panevėžio medelynas yra geroje geografinėje vietoje – nuo miesto nutolęs vos apie pora kilometrų. Jis pradėtas kurti 1968 metais ir iš pradžių užėmė tik 2 ha, o šiuo metu jo bendras plotas siekia apie 70 ha. 

Medelynas iki šiol daugiausia augino miško sodmenų – 2,5 mln. eglių, 0,5 mln. pušų, 0,6 mln. beržų, panašiai tiek pat juodalksnių, taip pat  kitų medžių ir krūmų. Sėklas medelynas renka tik iš sėklinių plantacijų ir selekcinių medynų, pats turi gerai derančias dvi sėklines eglių plantacijas. 

Sėja į naują šiltnamį jau prasidėjo, tad tikėtina, kad šiemet panevėžiečiams pavyks išauginti tris sodinukų rotacijas.

Angelė Adomaitienė

Dainiaus Šerono nuotraukos