Panevėžio miško medelynas šiemet išaugins apie 7 mln. sodinukų

Biokuras iš Baltarusijos žlugdo lietuviško kuro gamintojus
25 vasario, 2020
Prognozė: pajamos iš valstybinių miškų šiemet mažės 36 mln. eurų, pelno nesitikima
27 vasario, 2020

Panevėžio miško medelynas šiemet išaugins apie 7 mln. sodinukų

Valstybinių miškų urėdijos  (VMU) Panevėžio regioninio padalinio medelyne prasidėjo pavasarinė sėja – į konteinerius bus pasodinta apie 2,5 mln.  eglės sėjinukų. Modernizuotas medelynas, kuriame  įrengti  du šiltnamiai su automatine mikroklimato, dirbtinio  apšvietimo ir CO2 kontrole,  dabar  užaugina net tris sėjinukų rotacijas per metus – šiemet jų planuojama išauginti apie 7 mln. vienetų.

Iš viso VMU  medelynai kasmet užaugina apie 45 mln.  sėjinukų ir sodinukų, iš jų apie 30 mln. urėdijos padaliniai  panaudoja valstybiniams miškams atkurti ir įveisti, o likusiąją dalį parduoda – apie 10 mln. sodinukų nuperka Lietuvos pirkėjai, maždaug  3-5 mln.  eksportuojama į Skandinavijos ir kitas šalis.

Panevėžio medelyne šiemet  bus auginama apie 3,6 mln. paprastosios eglės, 1,7 mln.  karpotojo beržo, 1,5 mln. juodalksnio bei apie 50 tūkst. vienetų  paprastojo buko sėjinukų. Be to, pavasarį  sėjamos septynių  skirtingų rajonų buko sėklos bandomiesiems želdiniams – stebima ir vertinama, kaip bukas auga ir prisitaiko prie sąlygų Lietuvoje. Medelynas taip pat augina paprastosios pušies ir paprastojo ąžuolo sodinukus. 

Sėjinukų sodinimas  iš esmės automatizuotas: taip paruošiamos durpės, sėjamos sėklos, mulčiuojama, veikia drėkinimo sistema ir pan. Palaikant atitinkamą šilumą, drėgmę ir apšvietimą  sudygsta apie 95 proc. sėjinukų. Medelyne taip pat taikoma  naujausia ir kol kas vienintelė Lietuvoje vaškavimo technologija, apsauganti sodinukus nuo kenkėjų.

Dviejuose  medelyno  šaldytuvuose  galima  sutalpinti apie  1,5 mln.  sodmenų – tai padeda prailginti sodinimo sezoną, sklandžiau aprūpinti užsakovus. Taip pat medelyne įrengtos trys sodmenų auginimo aikštelės (apie 1 ha ploto), viena iš jų – su sodmenų užpavėsinimo sistema.

Panevėžio miško  sodmenų  medelynas  yra geroje geografinėje vietoje – nuo miesto nutolęs vos apie pora kilometrų. Jis pradėtas kurti 1968 metais ir iš pradžių užėmė tik 2 ha, o šiuo metu jo plotas siekia beveik  67  ha.  Kasmet medelyne  auginama 9-11 mln.  sodmenų,  iš  jų realizuojama apie 3-4 mln.

2018 metais, kuomet  Lietuvoje veikė 33 valstybiniai medelynai ir valstybinis Raudondvario dekoratyvinis medelynas, pradėta  VMU medelynų optimizavimo programa. Jos tikslas – uždaryti neperspektyvius medelynus,  kitus modernizuoti  ir valdyti centralizuotai. Planuojama, kad 2023 m.  liks  iki 13 perspektyvių ir konteinerizuotų medelynų.

Parengta pagal VMU informaciją