Pasauliniame kongrese Kaune – moksliniai tyrimai apie žmogaus ir laukinės gamtos sambūvį (ATNAUJINTA)

27 rugpjūčio, 2019
Festivalio “Miškai: inovacijos ir tradicijos” programa
27 rugpjūčio, 2019
Rimtas renginys kiek apsnūdusioje Lietuvos miškininkystės padangėje
27 rugpjūčio, 2019

Pasauliniame kongrese Kaune – moksliniai tyrimai apie žmogaus ir laukinės gamtos sambūvį

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialas Miškų institutas yra 34-ojo Tarptautinės medžiojamųjų gyvūnų biologų sąjungos (IUGB) pasaulinio kongreso organizatorius. Kongresas vyks Kaune, “Park Inn by Radisson” viešbutyje (K. Donelaičio g. 27) rugpjūčio 26–30 dienomis. Pagrindinė šio kongreso tema – laukinė gamta: sambūvis ar priešingybė?

 
IUGB 34-ajame kongrese bus pristatomi moksliniai tyrimai, susiję su miškininkyste, žemės ūkiu, medžiokle, poilsiu, urbanizacija, klimato pokyčiais, ekosistema ir ekonomine plėtra bei žmogaus ir laukinės gamtos sambūviu. Gamtos išteklių valdytojai – miškininkai, medžiotojai, dirvožemio ir vandens apsaugos specialistai, inžinieriai, miesto ir žemės naudojimo planuotojai bei tyrėjai negali galvoti tik apie savo sritį. Jie dirba gamtos ir žmogaus aplinkoje – peizažai, vandens telkiniai, bendruomenės.

Labai svarbu išsaugoti ir atkurti natūralius dalykus – medžiojamųjų gyvūnų ir laukinės gamtos populiacijas, vandens baseinus, miškus ir aukštapelkes, girias ir pelkes, gamtinę įvairovę, ekosistemų funkciją ir žemės sveikatą.

Nuo devintojo dešimtmečio tvarumas padėjo sujungti daugelį kertinių socialinių ir aplinkosaugos klausimų, pradedant klimato pokyčiais ir biologinės įvairovės praradimu, baigiant gyventojų skaičiaus augimu, skurdu visame pasaulyje ir visuomenės sveikata.  Žmonijos vystymosi tvarumas yra įmanomas, jei ji nesunaikina ekosistemų, nuo kurių priklauso žmonių gyvenimas ir laukinė gamta. 

Pasaulyje žmonių populiacija vis dar auga ir antropogeniniai ekosistemų pokyčiai vis labiau veikia laukinę gamtą. Buveinių degradacija, susiskaidymas ir klimato atšilimas ne tik gali sumažinti maisto tiekimą ir sunaikinti gyvūnų judėjimą, bet taip pat padidinti kontaktų tarp žmonių, gyvulių ir laukinės gamtos galimybę kartu padidindami ir ligų plitimą. Infekcinės ligos yra didėjanti grėsmė laukinės gamtos išsaugojimui. Manoma, kad jos anksčiau buvo kontroliuojamos, bet vaistų ir vakcinų, skirtų kovoti su kai kuriomis iš jų sukūrimas, deja, yra lėtas ir brangus.

Vis plačiau bandoma naudotis moksliniais tyrimais siekiant geresnių rezultatų, pavyzdžiui, keičiant elgesį ir mažinant sąveiką. Žmogaus ir laukinės gamtos konfliktų sušvelninimas itin svarbus. Išlaikyti biologinę įvairovę šiandien – didžiulis iššūkis, kuris priklauso nuo žinių apie sudėtingą žmogaus ir laukinės gamtos sąveiką.

Būtent šias temas pasaulio mokslininkai gvildens ir dalysis patirtimi Kaune. Išsami kongreso programa: https://www.iugb2019.mi.lt/programme/congress-programme/

www.miskininkas.eu inf.

https://www.lammc.lt/lt/naujienu-archyvas/pasauliniame-kongrese-kaune-mokslininku-diskusijos-apie-zmoniu-ir-laukiniu-gyvunu-sambuvi/2845?fbclid=IwAR0qrUVO5juav9mJfVuyF2hj-rlAG2FYGI3kS9d0QnTbBxU_rGhiSj0aXHw