Inkilų kėlimo šventėje „Paukščiai grįžta namo“ aktyviai dalyvavo įvairaus amžiaus moksleiviai, kai kurie atsinešė savo pasigamintus inkilus. Itin gausaus būrio moksleivių, net iš 6 mokyklų: Šalčininkų specialiosios mokyklos, Šalčininkų raj. Butrimonių ir Jašiūnų pagrindinių mokyklų ir Jašiūnų “Aušros” gimnazijos, Vilniaus raj. Prūdiškių socialinių globos namų ir Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos, sulaukė VMU Šalčininkų regioninio padalinio miškininkai. Inkilų kėlimo renginys pradžiugino ir šio krašto socialinių globos namų gyventojus.
„Vaikai labai sujaudinti ir laimingi, pamatę kaip keliami inkilai, sužinoję, kokie paukštukai juose apsigyvens. Moksleiviams tokie pažintiniai susitikimai su miškininkais įdomūs ir reikalingi, o kur dar geras ūpas smagiai praleidus laiką gamtoje“, – emocijomis dalijasi VMU Šalčininkų regioninio padalinio vadovė Božena Golubovska.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Padauguvos girininkija sulaukė gausių pagalbininkų
Įrengiant naujus namus miško paukščiams Padauguvos girininkija ir šiemet sulaukė gausių pagalbininkų. Gaminant inkilus ir juos keliant dalyvavo Vilkijos gimnazijos, Panevėžiuko mokyklos daugiafunkcinio centro ir Vilkijos žemės ūkio mokyklos mokiniai bei mokytojai.
Žinoma, gausiausias ir labiausiai žingeidus buvo Panevėžiuko pradinukų kolektyvas. Per dvi dešimtys vaikučių su mokytojais bei inkilais rankose pabiro Karalgirio-Padauguvos miško masyve. Kiekvienas pradinukas, nešinas inkilu, ieškojo tinkamo medžio ir klausinėjo apie mišką, gyvūnus, paukščius. Ši jų energija užkrėtė visus suaugusius, kurie buvo kartu. Tai pamalonina kiekvieno miškininko širdį. Ūkininkas, medžiotojas Jonas Simutis, kurio du sūnūs visuomet dalyvauja tokiuose renginiuose, padėjo gaminti inkilus ir pats dalyvavo šventėje. Jis sako, kad būdamas medžiotoju pradėjo geriau pažinti gamtą, ją puoselėti, o sūnūs visuomet, radę laisvą minutėlę, prašo vežti į mišką pažiūrėti gyvūnų, paukščių, pabūti ir paklausyti miško garsų.
Vien šiais metais Padauguvos girininkijos miškuose iškelti 45 nauji inkilai zylėms, musinukėms, meletoms, bukučiams ir kitiems uoksiniams paukščiams. Karalgirio-Padauguvos miško masyvas ypač patrauklus geniniams paukščiams. Šis miškas yra paskelbtas biosferos poligonu. Nuo kovo 15 d.. iki rugpjūčio 1 d. nevykdomi jokie kirtimai, kad paukščiai ir kiti miško gyventojai ramiai augintų savo jauniklius. Galime pasidžiaugti pastoviai perinčiomis penkiomis juodųjų gandrų šeimomis, jūrinių erelių pora, mažojo erelio rėksnio vis gausėjančia šeimyna.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Kėlė inkilus ne tik paukščiams, bet ir šikšnosparniams
Inkilų kėlimo šventė – jau seniai tradiciniu tapęs jaunųjų gamtos bičiulių, miškininkų bei pedagogų susitikimas Tauragės krašto Šilinės girininkijoje. Šiemet šis renginys sutapo su Tarptautine miškų diena ir išvakarėse, kovo 20 d., paminėta Žemės diena.
Į girininkijos stovyklavietę „Miškininkų pastogė“ sugužėjo keturių ugdymo įstaigų auklėtiniai: Tauragės vaikų reabilitacijos centro-mokyklos “Pušelė” auklėtiniai su pedagogėmis, Tauragės M. Mažvydo progimnazijos 1D klasės mokinukai su auklėtoja Virginija Bušeikiene, Tauragės Jovarų pagrindinės mokyklos ikimokyklinukai su ilgamete jaunųjų miško bičiulių vadove Ona Gauryliene ir mokytoja Inga Eičiene, taip pat Gaurės pagrindinės mokyklos Eičių skyriaus mokinukai su mokytoja Ona Balčiauskiene. Į šventę atvyko ir prieš keletą dienų paskirtas naujasis Valstybinės miškų urėdijos Tauragės padalinio vadovas Raimondas Matemaitis bei padalinio miško apsaugos inžinierius Romas Galkauskas.
Dalyvius pasitiko ilgametis Šilinės girininkijos girininkas Bronislovas Ambrozas su darbuotojų komanda ir Eičių girininkijos girininkas Edmundas Šiaudvytis. Bendrai nuotraukai mokiniai išrikiavo savo atsivežtus ir girininkijos parūpintus inkilus, o nusifotografavę ir pasiskirstę grupėmis su inkilais patraukė į Karšuvos girią.
Per gerą valandą buvo iškelta daugiau kaip 60 inkilų – po vieną kiekvienam dalyviui. Šiais metais, ko dar nėra buvę, iškėlėme inkilų ne tik paukščiams, bet ir naktiniams skraiduoliams – šikšnosparniams. Šventė baigėsi padėkų įteikimu ir gardžių lietuviškų obuolių vaišėmis.
Bronislovas Ambrozas
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
„Paukščiai grįžta namo – 2019“ (Papildyta)
Kovo 21-ąją, pažymint Tarptautinę miškų dieną, Valstybinių miškų urėdijos (VMU) miškininkai visuose regioniniuose padaliniuose sukvietė moksleivius ir vietos bendruomenes kartu kelti inkilus grįžtantiems paukščiams. Vien tik per šią dieną pusšimtyje skirtingų vietovių visos Lietuvos miškuose iškelta apie 2 tūkst. inkilų. Paprastai miškininkai inkilus kelia visą pavasarį – iš viso jų iškeliama apie 4 tūkst.
„Kartu su paukščių sugrįžtuvėmis paminėta ir Tarptautinė miškų diena, kurią Jungtinių Tautų Organizacija šiais metais skiria švietimo apie miškus temai. Džiugu, kad šią dieną į miškininkų rengiamas inkilų kėlimo šventes sugužėjo būriai įvairaus amžiaus moksleivių. Tai graži proga pažinti ir mokytis mylėti miškus bei rūpintis miškų gyventojais“, – sako VMU direktorius Marius Pulkauninkas.
Inkilų kėlimo šventėje „Paukščiai grįžta namo“ aktyviai dalyvavo įvairaus amžiaus moksleiviai, kai kurie atsinešė savo pasigamintus inkilus. Itin gausaus būrio moksleivių, net iš 5 mokyklų, sulaukė VMU Šalčininkų regioninio padalinio miškininkai. Inkilų kėlimo renginys pradžiugino ir šio krašto socialinių globos namų gyventojus.
„Vaikai labai sujaudinti ir laimingi, pamatę kaip keliami inkilai, sužinoję, kokie paukštukai juose apsigyvens. Moksleiviams tokie pažintiniai susitikimai su miškininkais įdomūs ir reikalingi, o kur dar geras ūpas smagiai praleidus laiką gamtoje“, – emocijomis dalijasi VMU Šalčininkų regioninio padalinio vadovė Božena Golubovska.
Daug naujų namų grįžtantiems paukščiams atsirado ir pajūrio miškuose – Kretingos regioninis padalinys inkilų kėlimo renginius organizavo net penkiose girininkijose – nuo Nidos iki Lenkimų Skuodo rajone.
Per Tarptautinę miškų dieną miškuose daugiausia inkilų iškelta smulkiems vabzdžialesiams paukščiams – mėlynosioms ir kuoduotosioms zylėms, margasparnėms musinukėms, paprastosioms raudonuodegėms. Šių rūšių paukščių gausi populiacija itin svarbi miškų gerovei, kadangi paukščiai apsaugo medžius nuo vabzdžių kenkėjų ir jų lervų.
„Kuo daugiau sanitarinio darbo atliks paukščiai, tuo sveikesni augs medžiai ir mažiau reikės biologinių ar cheminių apsaugos priemonių“, – teigia VMU Panevėžio regioninio padalinio Paežerio girininkijos girininkas Rimantas Juozaitis. Jis pasakoja, kad į renginį susirinkę vaikai daug sužinojo apie paukščių gyvenimo, maitinimosi, perėjimo ypatumus ir apie tai, kaip kelti inkilus, kad jie paukščiams būtų patrauklūs ir saugūs.
Parengta pagal VMU inf.
———————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Minint Pasaulinę žemės dieną, vis labiau atsigręžiama į gamtos išsaugojimą. Ypač ši tema aktuali miškininkystės srityje. Atsakinga miškininkystė – esminis dalykas, padedantis išsaugoti biologinę įvairovę, subalansuojant miško teikiamas ekonomines, socialines ir aplinkosaugines funkcijas. Pagalba miško gyventojams labai svarbi, todėl vykdomos įvairios gamtosauginės akcijos.
Kovo 20 d. VĮ VMU Ignalinos regioninio padalinio gamtotvarkos specialistas Mindaugas Ilčiukas vyko į mokyklas, kur skaitė paskaitą apie biologinės įvairovės išsaugojimą valstybiniuose miškuose. Miškininkas aplankė Zarasų rajono Salako pagrindinės mokyklos 5–10 klasių ir Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos 5 klasių moksleivius.
Miškininkas pasakojo apie biologinės įvairovės puoselėjimą keliant inkilus, tveriant skruzdėlynus, žymint uoksinius medžius. Mokinius supažindino su drugių, vabalų bei plunksnų kolekcijomis. Miškuose gyvena ir peri daugelis mūsų krašto retųjų stambių ir plėšriųjų paukščių. Dideliuose miško masyvuose įsikuria tokie reti paukščiai kaip juodasis gandras, jūrinis erelis, žuvininkas, kurtinys ir kiti paukščiai. Kai kurioms rūšims padėti galima iškeliant inkilus – ne tik žvirbliniams paukščiams, bet ir pelėdoms bei šikšnosparniams. Svarbu tinkamai iškelti inkilą, atitinkantį rūšies poreikius. Tinkamai parinkus inkilo pakabinimo vietą galime tikėtis įvairių paukščių rūšių. Keliant inkilus retoms rūšims – būtina pasirūpinti ir inkilo apsauga.
Kovo 21 d. visoje Lietuvoje vyko visuotinė inkilų kėlimo šventė „Paukščiai grįžta namo“. VĮ VMU Ignalinos regioniniame padalinyje šventėje dalyvavo penkios girininkijos, prie kurių prisijungė septynios mokyklos.
Gražutės girininkijos darbuotojai kėlė inkilus kartu su Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos moksleiviais. Daugėliškio girininkijos miškininkams padėjo didelis būrys vaikų iš Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijos, Ignalinos rajono Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos ir šio rajono Naujojo Daugėliškio mokyklos-daugiafunkcinio centro. Kaltanėnų girininkijoje dalyvavo mažieji iš Ignalinos „Šaltinėlio“ mokyklos. Čia miškininkai papasakojo apie inkilų gyventojus, jiems slypinčius pavojus. Vaikai domėjosi paukščių prisitaikymu prie gamtos, jų plunksnų margumu. Miškininkai papasakojo ir kuo minta paukščiai, parodė vabalų ir drugių kolekcijas. Salako girininkijoje miškininkus lydėjo Zarasų rajono Salako pagrindinės mokyklos moksleiviai. Smalvų girininkijos miškuose inkilus kelti padėjo mokiniai iš Visagino „Verdenės“ gimnazijos. Iš viso šventės dalyvių buvo per 100, kurie iškėlė 90 inkilų.
Ačiū, visiems dalyvavusiems akcijoje! – šaukia miško giesmininkai, besidžiaugiantys naujais namais.
Gamtotvarkos specialistas Mindaugas Ilčiukas
Nuotraukos Mindaugo Ilčiuko ir Jono Barzdėno