Pavyzdingai  tvarkomos privačios miško valdos nugalėtojas: „Gyvenau mišku“

21 gruodžio, 2017
Valdžia susidoroja su Sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ steigėjais
20 gruodžio, 2017
Prie kalėdinių medelių prisilietus Papildyta šakų dalinimo akcija  “Parsinešk Kalėdas į savo namus 2017”
22 gruodžio, 2017

Pavyzdingai  tvarkomos privačios miško valdos nugalėtojas: „Gyvenau mišku“

Tokius žodžius atsiimdamas apdovanojimą tarė tradicinio konkurso  „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda“ 2017 m. pirmosios vietos Lietuvoje laimėtojas, Tauragės rajone, Žygaičių kaime miškus ir parkus puoselėjantis žinomas miškininkas Vladislovas Petrauskas. Iš viso šiemet nuo 2004 m. Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) organizuojamame konkurse, prie kurio prisideda Aplinkos, Žemės ūkio ministerijos bei kitos valstybinės šio sektoriaus institucijos, laureatais tapo 20 dalyvių. Prizininkai pagerbti gruodžio 8 d. Vilniuje vykusioje LMSA konferencijoje „Miškas žmogui, žmogus – miškui“.      

Šventinėje metinėje konferencijoje dalyvavo miškų savininkai, gamtosaugininkai, su LMSA bendradarbiaujančių įmonių, nevyriausybinių organizacijų atstovais, Valstybinės miškų tarnybos, miškų urėdijų ir kitų institucijų specialistai, ekspertai, politikai.

Pirmoji renginio dalis buvo skirta sveikinimams ir apdovanojimo ceremonijai, antroji – pranešimams ir apskritojo stalo diskusijoms. Konkurso rezultatus auditorijai pristatė jo ilgametis puoselėtojas, LMSA narys Romualdas Cicėnas. Šiemet buvo išrinkta geriausiai tvarkoma miško valda kiekvienoje apskrityje (iš viso 10 pavyzdingų valdų), taip pat po tris (iš viso 9) geriausiai tvarkomas valdas trijose kategorijose: fizinių asmenų, turinčių iki 5 ha miško, fizinių asmenų, turinčių daugiau nei 5 ha, bei įmonių grupėje. Aukščiausiu vertinimu, žinoma, vainikuotas absoliutus nugalėtojas – V. Petrauskas.      

„Miškas mane paviliojo nuo mažų dienų – penkerių metukų su tėveliu jau važiavau į mišką ir stengiausi padėti. Galiu sakyti, kad visa laiką gyvenau mišku. Šeimos verslą privačiose valdose pradėjome nuo 5 ha, o dabar bendras miško plotas  – 63 ha, iš jų jaunuolynai ir pribręstantys medynai sudaro apie 80 proc., o brandūs medynai užima 4,5 ha plotą“,– apie savo valdas kalbėjo p. Vladislovas.  Anot jo, daugiausiai darbo buvo įveisiant mišką apleistose žemėse. Dabar jo vaisiai jau visiems matomi, o tolimesne nauda galės džiaugtis anūkai.       

Laureatas fotonuotraukomis pademonstravo įveistus ąžuolynus, įvairius net gana egzotiškus medžius ir krūmus, gyvatvores, pašarines vietas miško paukščiams ir žvėreliams, taip pat vien gamtos karalystei paliktus plotus, įrengtą šaltinėlį troškuliui numalšinti, rekreacijos objektus, buvusių sodybų  paminklines lentas, paminklus ąžuolui bei Lietuvos 1000-mečiui ir dar daug kitų gražių dalykų. Net sunku patikėti, kad vieno žmogaus bei jo artimiausių šeimos narių iniciatyva galima tiek daug padaryti, taip netradiciškai ir kartu ekologiškai ūkininkauti.

Išklausę aplinkos ministro Kęstučio Navicko, Seimo narių Andriejaus Stančiko, Simono Gentvilo, LMSA pirmininko Algio Gaižučio, ekonomisto Mindaugo Šilinsko, eksperto Audriaus Petkevičiaus, asociacijos „Lietuvos mediena“ prezidento Gintauto Pangonio, miškų savininkų bei kitų pasisakymus, konferencijos dalyviai priėmė rezoliuciją, atspindinčią aktualiausius privačių miškų savininkų veiklos iššūkius ir spręstinas problemas. Vienos iš jų – mokesčių našta ir galimi pokyčiai, naujos investicijos į medienos pramonę ir būsima medienos paklausa, pridėtinės vertės kūrimas, valstybinio reguliavimo ir kontrolės, žemės santykių reguliavimo,  medžioklės, žvėrių daromos žalos bei kiti klausimai.

Angelė Adomaitienė