„Plieno bebrai“ ąžuolo rąstus verčia skulptūromis

25 gegužės, 2018
Baltakamieniai beržai
23 gegužės, 2018
Naujoji „Boch“ technologija „išgelbės“ dyzelinius variklius?
25 gegužės, 2018

„Plieno bebrai“ ąžuolo rąstus verčia skulptūromis

Nuo gegužės 10-osios iki pat sekmadienio popietės Neveronyse dūzgena motopjūklai: čia vyksta antrasis tarptautinis drožybos tokiais įrankiais čempionatas „Plieno bebrai“. Jo metu  dvidešimt vienas menininkas iš dešimties pasaulio šalių kuria skulptūras ir varžysis dėl geriausiojo vardo, o dvidešimt vienas stambus ąžuolo rąstas taps nepakartojamais meno kūriniais.

Pasklis po visą pakaunę

Suteikęs erdvę laikinoms menininkų dirbtuvėms, išloš ir Kauno rajonas. Dalis darbų pasiliks Neveronyse, dalis teks Akademijos, Rokų ir kitoms Kauno rajono seniūnijoms. Kur iškeliavo dar keliolika darbų, galima tik spėlioti, mat šeštadienį drožėjai rungtyniavo greitojo pjovimo varžybose, o jų metu sukurtas skulptūras buvo galima įsigyti aukcione.

Mintis rengti tarptautinį drožybos motopjūklais  čempionatą kilo medžio drožėjui Raimondui Uždraviui dalyvaujant ir skinant laurus analogiškuose renginiuose  užsienyje. „Iš pradžių turėjau visokiausių abejonių ir baimių. Ar pavyks? Ar ne per daug bandau  apžioti? Kam man to reikia…? – prisimena Raimondas.  – Kai rimtai ėmiausi šios idėjos, atsirado bendraminčių ir partnerių. Su bičiuliu Andriumi Vosyliumi subūrėme Lietuvos medžio drožėjų grupę, įkūrėme benzopjūklų meno klubą „Steel Beavers“ („Plieno bebrai“). Ačiū Dievui, išsisprendė opus renginio vietos klausimas – čia prisidėjo vienos kaimo turizmo sodybos savininkas Vaidas Pocius. Pusmetį dirbome iš idėjos ir iš savo pačių kišenės. Vėliau atsirado ir rėmėjas – STIHL atstovas Lietuvoje –  Mocevičiaus firma „Ginalas“. Labai ačiū jiems visiems. Ir pavyko“.

Kaip supratote, pirmasis tarptautinis drožybos motopjūklais  čempionatas startavo pernai kaimo turizmo sodyboje „Pocynė“ (Jonavos rajonas, Panoteriai). Jame varžėsi šešiolika menininkų  iš Latvijos, Estijos, Ukrainos, Vokietijos, Lenkijos, Rusijos ir netgi Japonijos. Šiemet motopjūklus Neveronyse dūzgina meistrai iš Argentinos, Anglijos, Škotijos, Ukrainos, Lenkijos, Vokietijos, Rusijos, Latvijos, Estijos ir Lietuvos. Čempionato rengėjai džiaugėsi, kad  į antrąsias motopjūklų varžytuves sugrįžo nemažai pirmojo tarptautinio renginio dalyvių.

Drožyba, anot skulptoriaus R. Uždravio, yra „menas plius sportas plius sunkus darbas“ ir manoma, kad tai – vyrų veiklos sritis. Vis dėlto tiek pirmajame, tiek šiųmetiniame čempionate dalyvauja ir po vieną moterį. „Susidomėjusiųjų buvo daugiau, viena net iš tolimosios Kanados. Manau, kad ateityje sulauksime daugiau menininkių. Juo labiau, kad benzopjūklų meno klubas „Steel Beavers“ ketina įsteigti drožybos mokyklėlę“, –  pasakojo čempionato sumanytojas Raimondas.

Rėmėjui artimos visos reginio misijos

„Turime sąsajų su medžiu, jaučiame medžiui ir dirbantiems su juo simpatiją – tiek vadovas, tiek aš esame miškininkai. Tai emocinė pusė, ir neslėpsiu, kad yra ir komercinė“, – motyvus, kodėl nusprendė remti čempionatą, vardijo  Mocevičiaus firmos „Ginalas“, kuri yra STIHL ir VIKING atstovė Lietuvoje, vadovo pavaduotojas Eduardas Derenka.

Išties, kur geriau, jei ne tokiame čempionate, įmanoma parodyti, kad motopjūklas tinkamas ne tik malkoms pjauti. Tvirtose ir meniškose rankose jis toną ir daugiau sveriantį rąstą sugeba paversti meno kūriniu. Beje, didžioji dalis  čempionato dalyvių tiek pernai Panoteriuose, tiek šiemet Neveronyse darbui rinkosi būtent STIHL pjūklus.

Pasak E. Derenkos, įmonei yra svarbios ir artimos visos renginio misijos: įprasminti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, garsinti šalies vardą, populiarinti drožybą, kelti skulptorių meistriškumą, dovanoti šventę bendruomenei, papuošti sukurtais darbais pakaunę. Išties sveikintina, kai 25 metų veiklos jubiliejų švenčianti įmonė, užuot laukdama gimtadienio dovanų, pati jas dovanoja.

„Plieno bebrų“ sambūris – jaunas, bet labai entuziastingas. Todėl mums labai smagu prisidėti prie menininkų idėjų įgyvendinimo, o juk tai kas nauja – visiems labai įdomu. Juk tradiciškai medžio drožyba vyksta su kitais įrankiais. Drožti skulptūras motopjūklais yra modernu, tai nauja meno, kaip aš vadinu, technoatmaina“, – teigė E. Derenka.

Kadangi pirmasis blynas neprisvilo, o antrasis „Plieno bebrų“ čempionas sulaukė dar gausesnio būrio skulptorių, Mocevičiaus firmos „Ginalas“ vadovo pavaduotojas davė pažadą  renginį remti ir ateityje.

Čempionatas tampa bendruomenės švente

Beje, įvairiapusiškesnė ir gausesnė ir šiemetinio renginio programa. Pirmąją čempionato dieną, po iškilmingo atidarymo dvidešimt du meistrai kibo į darbą. Penktadienį nuo 9 val. iki 15 val. surengta švietėjiška programa Kauno rajono moksleiviams.

Šeštadienį 12 val. ir 15 val. drožėjai rungtyniavo greitojo pjovimo varžybose . Meno šedevrą iš metro aukščio medžio kaladės meistrams teko sukurti per vieną valandą. Po kiekvienų varžybų buvo surengtas jų metu gimusių  darbų aukcionas.

Vis dėlto šurmulingiausia čempionato diena  – sekmadienis, mat šiandien vyks uždarymo šventė „Po gandro sparnu“. Nuo 10 val. pradės šurmuliuoti prekybininkų–amatininkų mugė, bus daug aktyvių pramogų visai šeimai, vaikus vilios batutai. Visą dieną bus teikiamos maitinimo paslaugos, vyks mokinių pasirodymai, šeimų orientacinės varžybos.

Tarptautinių medžio drožėjų varžybų dalyvių apdovanojimas ir Kauno rajono meno kolektyvų koncertas prasidės 15 val. Šventę vainikuos grupės „16 Hz“ ir dainininko Martyno Kavaliausko koncertas. Čempionatą bendruomenine švente pavertė „Steel Beavers“ talkinantys du organizatoriai: Kauno rajono savivaldybė ir Neveronių seniūnija.

„Šiemet ir patys esame geriau pasiruošę, ir po pirmojo čempionato labiau „pasikaustę“. Džiaugiamės, kad pavyko pritraukti daugiau rėmėjų, kad organizatoriais  būti sutiko Neveronių seniūnija ir Kauno rajono savivaldybė , o meras Valerijus Makūnas – renginio globėju“, – sakė R. Uždravis.

Skulptūros – teminės

Pirmasis tarptautinis drožybos motopjūklais  čempionatas, pasak jo sumanytojo, dalyviams buvo šiek tiek lengvesnis, mat menininkai kūrė kokias nori skulptūras. „Šiemet traukėme burtus, mat darome darbus, pritaikytus konkrečioms aplinkoms, pavyzdžiui, skulptūrą prie gyvenvietės pradžios, miestelio skvere ar miško aikštelei. Žinoma, mes labai gerbiame čempionato svečius, tad atsiklausėme, ar jiems priimtinas burtais tekęs variantas. Vadovaujuosi principu: svečiui turi tekti geriausia pyrago dalis, o šeimininkas gali pasitenkinti ir pluta. Neslėpsiu, būta mainų, tačiau svarbiausia, kad užsakytus darbus vis tiek atliksime. Drožėjai tarpusavyje labai draugiški, mielai padeda vieni kitiems pakelti toną sveriantį rąstą ar atlikti kitą sunkiai vienam įveikiamą darbą. Juk visi tas pačias pjuvenas valgome“, – šypsojosi Raimondas.

Paklaustas, ką šįkart išvilios iš ąžuolo rąsto, R. Uždravis kaip visuomet buvo paslaptingas. „Pamatysite sekmadienį. Idėjų iš karto neišduoda dažnas skulptorius. Vienas pokštauti mėgstantis mano bičiulis mėgsta sakyti: „Jeigu darau žuvį ar pelėdą ir tai nepavyksta, pirminį sumanymą paverčiu … gyvate“. Juokas juokais, bet ir man panašiai yra nutikę. Kartą nutariau išdrožti erelį. Žiūriu, jo kaklas  – per trumpas. Neliko nieko kito, kaip erelį paversti apuoku“, – šmaikštavo pašnekovas.

Viena aišku, kad antrajame tarptautiniame drožybos motopjūklais  čempionate jo sumanytojas sukurs skulptūrą, kuri prie gyvenvietės ribos pasitiks atvykstančius į Neveronis.

Vilma Kasperavičienė