PONSSE: nuo savadarbės miško kirtimo mašinos iki išmaniosios technikos

22 rugpjūčio, 2019
Miškininkystės paroda – festivalis “Miškai: inovacijos ir tradicijos 2019”
14 rugpjūčio, 2019
Miškui įveisti – beveik 13,6 mln. eurų paramos
22 rugpjūčio, 2019

PONSSE: nuo savadarbės miško kirtimo mašinos iki išmaniosios technikos

Suomijos kompanija „Ponsse“ jau beveik penkis dešimtmečius gamina medkirtes ir medvežes, kurių modeliai nuolat tobulėja, tampa vis išmanesni ir atitinka reikliausius šiandienos vartotojo poreikius. Lietuvoje “Ponsse” miško technika ir mašinų detalėmis prekiauja bei užtikrina visą servisą Suomijos “Kesko” korporacijos antrinė įmonė – UAB „Konekesko Lietuva“. Ši oficiali “Ponsse” atstovė realiai dirbančią suomių miško techniką pademonstruos ir rugsėjo 6 -7 d. Lyduokiuose (Ukmergės raj.) vyksiančioje parodoje – festivalyje “Miškai: inovacijos ir tradicijos”.

Parodoje – du stendai

Parodoje “Miškai: inovacijos ir tradicijos” UAB „Konekesko Lietuva“ pristatys ir demonstruos ne tik „Ponsse“ miško techniką, bet ir japonų gamintojų statybinę techniką.

“Medvežė „Buffalo” Lietuvoje labai gerai užsirekomendavo ir šiuo metu yra vienas iš populiariausių modelių. Planuojame parodyti, kaip realiai ji dirba. Taip pat planuojame pademonstruoti medkirtę „Scorpion“ bei, tikėtina, medkirtę “Ergo”. Visi šie modeliai gerai vertinami ir žinomi Lietuvos klientams. Tikimės, kad dėmesio sulauks ir japoniški vikšriniai ekskavatoriai KOBELCO  ir  KUBOTA. Ant jų galima montuoti mažas giljotinas krūmams pjauti ar formuoti, taip pat įrengimus grioviams, pratakoms kasti, keliamas taisyti bei kitus”,-planais dalijasi parodos dalyvis.

Ponsse” – moderni inovatyvi įmonė

“Ponsse” – moderni inovatyvi įmonė, ji visuomet žiūri, kaip patobulinti darbą, iš esmės renka informaciją ir atsiliepimus iš tų, kurie dirba su jos technika, aiškinasi, ką reikia patobulinti, kokie vartotojų poreikiai bei lūkesčiai. Juk konkretus vartotojas – geriausias ekspertas ir žinovas”,- aiškina “Ponsse” atstovo UAB „Konekesko Lietuva“ statybinės ir miško technikos departamento direktorius Giedrius Cicėnas.

Jis primena, kad su Lietuva per „Konekesko“ Suomijos gamintojas pradėjo bendradarbiauti 2006 metais. “Tuomet tai buvo naujiena mūsų šalies rinkoje, joje tokių dirbančių miško mašinų nebuvo, mes iškart pristatėme ir medvežes, ir medkirtes. Lietuvos miškuose tuo metu vyravo rankinis darbas, darbininkų taip pat netrūko, tad įdirbis prasidėjo nuo nulio. Kadangi investicijos į mašinas buvo gana didelės, tai užsakovai iš pradžių daugiau orientavosi į medvežes, bet po kurio laiko atėjo eilė ir medkirtėms. Po truputį investuodami į klientus, įmonės servisą ir reklamą augome, dabar užimame labai geras pozicijas, esame rinkos lyderiai”,- pasitenkinimo neslepia G. Cicėnas.

Šiuo metu Lietuvoje dirba jau daugiau nei 120 įvairių “Ponsse” mašinų. Tai tikrai daug turint omenyje, kad buvo pradėta nuo nulio. Šiuo metu pagrindiniai miško technikos užsakovai – privatūs rangovai, tačiau jos yra įsigiję ir buvusios valstybinės miškų urėdijos.

”Ponsse” oficialus atstovas Lietuvoje turi serviso tinklą ir sandėlius – iš viso penkis tokius prekybos ir paslaugų centrus: Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose ir Plungėje. Visuose įsteigtos dirbtuvės, serviso sandėliai, mobilios aptarnavimo brigados.

Ponsse” modeliai galingi ir efektyvūs

”Ponsse” medkirtes vartotojai vertina dėl didelio efektyvumo, patikimo, operatoriaus komforto, mažo triukšmo, erdvaus salono bei puikaus matomumo visomis kryptimis. Be to, dėl mažo slėgio į gruntą aštuonratės medkirtės yra draugiškesnės aplinkai ir tinka dirbti pelkėtose ar kitose minkšto grunto vietose.

„Ponsse“ medkirtės atlieka kur kas daugiau darbų nei vien medžių kirtimo. Jos produkciją pradeda gaminti dar miške – medis sucentruojamas, išpjaunamos tos dalys, kurios reikalingos, pažymimos skirtingos medžių rūšys ir panašiai“, – aiškina specialistas.

“Ponsse” medvežių modeliai – galingi, nuo 10 tonų iki 20 tonų keliamosios galios, tinka dirbti įvairaus sudėtingumo sąlygomis bei esant įvairiam reljefui, krovinio svorį kuo tolygiau paskirstytant į visus ratus. Mašinos komfortiškos, ekonomiškos, dėl didelės ratų traukimo jėgos ir puikaus pravažumo medieną galima perkrauti ir pervežti labai greitai. Tokiomis minėtomis savybėmis pasižymi visi modeliai.

Rinkai pateikti dar du nauji modeliai

Pernai rugpjūčio 30-ąją – rugsėjo 1-ąją Suomijos Jämsä mieste vykusioje miško, statybos bei žemės ūkio technikos parodoje “FinnMetko” pristatyta naujos kartos, analogų miško technikos rinkoje neturinti “Ponsse” medvežė “Bison”, kurios serijinė gamyba pradedama tik dabar.

”CVT transmisija, kuri naudojama kitose industrijose, pavyzdžiui, statybos mašinose, karjeruose, miško technikoje – dar naujovė. Mašina gali dirbti žymiai mažesnėmis apsukomis ir tuo pačiu metu neprarasti galingumo ir greičio. Standartinėje ”Bison” medvežės komplektacijoje bus aktyvus rėmas (Active frame), nes medvežė pasižymi dideliu pagreičiu. Gaminys labai įdomus ir perspektyvus”, – komentuoja UAB „Konekesko Lietuva“ departamento direktorius.

G. Cicėnas akcentuoja, kad dėl “Bison” aktyvaus rėmo nesvarbu, kokioje pozicijoje mašina yra – nuokalnėje, įkalnėje, ar važiuoja per kelmus, kitus nelygumus – operatoriaus kabina visada išlieka lygi ir jis sėdi tik horizontaliai. “Tai pagerina darbo našumą, efektyvumą, suteikia saugumo ir komforto, juk miško keliukai – tai ne asfaltas ar žvyrkelis, aktyvus rėmas išlygina, subalansuoja ir sušvelnina smūgius, žmogus kabinoje praktiškai jų nejaučia”, – aiškina suomių gamintojo atstovas.

Kitas įdomus sprendimas – aktyvi strėlė. “Miške darbo jėga jau problema, operatorių irgi reikia prisijaukinti, paprastai jis ateina dirbti dar nepatyręs ar su maža patirtimi. Aktyvioje strėlėje yra keli sensoriai, kurie perduoda informaciją automatiškai, tad operatoriui pakanka galvoti tik apie du veiksmus, iš kur paimti ir kur padėti, o aktyvi strėlė atlieka visa kita, kas būtina. Tai labai palengvina darbą. Operatorius mato pradinį ir galutinį tašką, o tarpinius veiksmus padeda atlikti strėlė. Manau, ji gerai užsirekomenduos ir pas lietuvišką klientą”,- tikisi G. Cicėnas.

Minėtoje didžiulėje parodoje taip pat buvo pristatyta naujoji “Ponsse”medkirtė“Cobra”. Anot G. Cicėno, tai Baltijos rinkai labai perspektyvus įrenginys. “Cobra” turi panašias charakteristikas kaip “Ergo”, bet paprastesni sprendimai ir paprastesnė hidraulika, todėl ji yra pigesnė. Jos universalumas tikrai ras savo pirkėją, kaip ir naujoji medvežė “Bison”.

Jis pasakoja, kad įmonė taip pat tobulina išmanųjį duomenų perdavimą ir monitoringą – mašinų savininkas gali sekti mašinos darbą: kiek iškirsta ir dar reikia iškirsti kubų, kada jau ruoštis išgabenti techniką į kitą vietą ir pan. Nuotolinių duomenų perdavimo ir monitoringo sistema automatiškai viską realiuoju laiku pateikia į mobilųjį telefoną, tad kas ir kiek biržėje padaryta, gali žinoti kabinete ar kitoje vietoje. Taip sutaupoma laiko, savininkui nereikia važiuoti į mišką aiškintis ir tikrinti… Be to, nuotoliniu būdu galima užsisakyti detalių bei kitą servisą.

Lietuvoje minėto nuotolinio valdymo ir monitoringo testai jau atlikti bei artimiausiu metu sistema bus įdiegta trims užsakovams, o po to plečiama.

Vis platesnis modernių mašinų naudojimas miškininkystėje yra neišvengiamas, nes vis mažiau žmonių sutinka ir nori dirbti miške rankomis. Negalima lyginti ir efektyvumo. Pavyzdžiui, vienas profesionalus medkirtys su keliais pagalbininkais per dieną gali nukirsti apie 20 kub. metrų, o viena medkirtė per valandą nukerta apie 20-30 kub. metrų. Aišku, naši technika kainuoja nemažus pinigus, tačiau šios investicijos užtikrina spartą ir patogumus bei paprastai atsiperka per keletą metų.

Jubiliejų žymi plėtra ir renginiai

“Ponsse Oyj“ įmonės pagrindinė būstinė yra Suomijoje, Vieremä mieste. Įmonę 1970 m. įkūrė ir pirmąją mašiną savo reikmėms pagamino Einari Vidgrén. Vardą bendrovė gavo iš jo mišrūno medžioklinio šuns, o idėją sukonstruoti kirtimo priemonę padiktavo pats gyvenimas. „Ponsse“ pradininkas buvo miškininkas ir tuo metu vienas iš didžiausių Suomijos rangovų. Jo netenkino sunkus rankinis darbas miške ir tie kirtimo įrangos modeliai, kurie tuo metu buvo rinkoje. Tad noras pasigaminti mašiną, kuri dirbtų našiau ir patikimai be gedimų bent savaitę ar dvi, tapo realybe ir pranoko lūkesčius. Gandas apie sukonstruotą mašiną pasklido plačiau, ja susidomėjo kiti rangovai bei paprašė pagaminti tokią pat ir jiems. Taip prasidėjo užsakymai – įmonė iš garažo dydžio dirbtuvių palaipsniui išaugo iki 4 ha plotą užimančios gamyklos. Pernai ji buvo atnaujinta ir išplėsta – padidinti gamybos pajėgumai, įdiegta daugiau automatizavimo procesų, optimizuotas sandėliavimas ir pan.

Kitąmet – 2020 m. – “Ponsse” švęs 50-metį. Jubiliejiniais metais žadama naujienų ir renginių, iš jų ir Lietuvoje.

Angelė Adomaitienė