Popiežius Pranciškus Vilniuje pasodino ąžuoliuką

28 rugsėjo, 2018
Užteks galąsti pjūklus – miškai ne tik ekonomika
28 rugsėjo, 2018
Kodėl uosis teisingumo medžiu tapo?
3 spalio, 2018

Popiežius Pranciškus Vilniuje pasodino ąžuoliuką

 

Popiežius Pranciškus rugsėjo 25 dienos rytą atsisveikindamas su Lietuva Apaštališkosios nunciatūros, kurioje buvo apsistojęs per ganytojišką kelionę, kieme, prie Rūpintojėlio, pasodino ąžuoliuką.

Medelis išaugintas Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) Miškų ir ekologijos fakulteto medelyne iš ten augusio ąžuolo gilių. Šio medelyno vedėjas Jonas Ravinskas pasakojo, kad priešais universiteto centrinius rūmus yra parkas, kuriame auga paprastojo ąžuolo glaustašakės formos medis, išsiskiriantis iš visų želdinių. Jis pasodintas 1966 m., vadovaujant tuometiniam Miškų ūkio fakulteto dekanui, biomedicinos mokslų daktarui docentui Pranui Džiaukštui.

Šis dailus ąžuolas jau dera. J. Ravinskas prieš septynerius metus surinko jo giles ir pasėjo  medelyne. Maždaug  metro aukščio  ąžuoliukai po kurio laiko buvo persodinti į kitą vietą, o šiemet jie išsistiebė jau iki 3-4 metrų aukščio.

Pavasarį ąžuoliukai buvo pasodinti į konteinerius geroje žemėje ir buvo auginami, laistomi per vasarą, kad bet kada tiktų persodinti. Iš jų atrinktas gražiausias ąžuoliukas ir nuvežtas į būsimus „namus“ prie Apaštališkosios nunciatūros – Šventojo Sosto ambasados Vilniuje, T. Kosciuškos gatvėje.

Kas lemia, ar medelis prigis?  J. Ravinskas  pastebėjo, kad nors geriausiai medelius sodinti pavasarį, kai dienos pradeda ilgėti, tačiau tam tinka ir ruduo. Spygliuočius tinka persodinti  rugpjūčio mėnesio pabaigoje – rugsėjo pradžioje, kai pušys ir eglės į viršų jau beveik neauga, tik storėja ir augina šaknis. Tada jie spėja įsišaknyti iki to laiko, kol žemė atšąla, antraip šaltis gali juos išdžiovinti.

Lapuočius rudenį tinka persodinti tada, kai pradeda gelsti lapai. O specialiuose konteineriuose gerose žemėse auginami persodinimui paruošti medeliai paprastai prigyja lengvai.

Beje,  prieš 25 metus viešėdamas Lietuvoje  Popiežius Jonas Paulius II Apaštališkosios nunciatūros – Šventojo Sosto ambasados  – kiemelyje taip pat pasodino ąžuoliuką, kuris dabar jau išaugęs į tvirtą ąžuolą.

 

Lietuviškas ąžuoliukas auga ir Vatikane

Ypatingų ąžuoliukų, išaugintų ne iš gilių, o iš mūsų gražiausių senolių įskiepių, vadinamų klonų,  Lietuvoje ir užsienyje pavieniui, po keletą ar giraitėmis  iš viso auga arti tūkstančio.  Po vieną ar kelis Stelmužės ąžuolo ir kitų galiūnų “vaikų” yra daugybėje vietų – Lietuvoje, Lenkijoje, Latvijoje, kitose šalyse, iš jų Vatikane. Minėti sodinukai imami iš Kėdainių, kur įkurta bazinė klonų plantacija, būtent iš jos pernai rudenį Vatikano soduose buvo pasodinti trys ąžuoliukai – ASU akademinės bendruomenės Stelmužės, Mingėlos ir Punios šilo ąžuolų dovana popiežiui Pranciškui ir Šventajam Sostui Lietuvos valstybės atkūrimo šimtųjų metinių proga.

Prasmingas gyvas ošiantis paminklas – tiltas tarp Vatikano ir Lietuvos, prie kurio prisilietė popiežių Pranciškaus ir Jono Pauliaus II ranka, ilgus dešimtmečius ir šimtus metų primins ateinančioms kartoms nuostabius istorinius įvykius bei Dievo dovanotus šiltus Šventojo Sosto ir mūsų šalies santykius.    

Daiva Červokienė

Viršelio foto www.photogallery.va