Punios šile kirs kenkėjų užpultas egles

Rengiama antroji miškų politikai skirta diskusija-konferencija
18 birželio, 2020
Žmonėms pavojingos erkių platinamos ligos Lietuvoje
23 birželio, 2020

Punios šile kirs kenkėjų užpultas egles

Pavojingam kenkėjui  žievėgraužiui tipografui sparčiai plintant ir naikinant medžius Punios šile, Valstybinių miškų urėdija (VMU) vykdys atrankinius sanitarinius kirtimus – iš viso planuojama pašalinti 195 paprastąsias eglės, kurios yra apniktos šio pavojingo spygliuočių kenkėjo. Didžioji dalis minėtų eglių yra vėjovartos ir vėjolaužos (audrų nulaužti ar išversti medžiai), tapę kenkėjo židiniais.

„Apžiūrėsime kiekvieną užpultą ir grėsme sveikiems tapusį medį. Tai atsakingas mūsų, miškininkų,  darbas. Akivaizdu, kad nieko nedarant, kenkėjai plis toliau ir kels grėsmę tiek valstybiniams, tiek šalia esantiems privatiems miškams. Todėl jau šią savaitę, kol kenkėjai dar neišskrido, pradėsime atrankinius sanitarinius kirtimus – šile bus pašalinti pavieniai užpulti medžiai. Europos Bendrijos svarbos natūraliose buveinėse nusprendėme vėjolaužas ir vėjovartas nužievinti – taip iš miško pašalinsime kenkėją, o medieną paliksime“, – aiškina VMU direktoriaus pavaduotojas miškininkystei Mindaugas Petkevičius.

Kirtimai vyks plote, kuris neapima Punios šilo rezervato – šile bus pašalintos tik pavienės kenkėjo apniktos eglės. VMU kirtimus vykdys vadovaudamasi Miškų įstatymu, Sanitarinės miško apsaugos taisyklėmis ir Valstybinės miškų tarnybos rekomendacijomis. Kad Punios šile būtini  atrankiniai sanitariniai kirtimai, buvo pritarta ir praėjusią savaitę jame lankantis aplinkos ministrui Kęstučiui Mažeikai, Valstybinės miškų tarnybos atstovams, akademikams, gamtininkams bei vietos bendruomenės nariams.

Laiku neatlikus kirtimų ir nepašalinus vėjovartų bei vėjolaužų, žievėgraužio tipografo židiniai plistų nuo apniktų eglių ant sveikų, tad  kitąmet Punios šile  jau būtų  kelis kartus daugiau jų sunaikintų medžių.

VMU miškininkai stebi eglynus, kad laiku pašalintų vėjo nulaužtas ir išverstas egles bei šių kenkėjų šviežiai apniktas dar žalias egles. Ypatingas dėmesys skiriamas medynams, esantiems šalia ankstesniais metais buvusių židinių. Pasak M. Petkevičiaus, su tokio dydžio invazijomis, kokios Lietuvoje vyrauja iki šios dienos, pavyksta susitvarkyti ir neleisti kenkėjų židiniams nekontroliuojamai plisti.

Parengta pagal VMU inf.