Rietavo urėdijoje miško keliai virto upeliais

Kauno autobusų stotis pasirengusi įsileisti mišką (Papildyta miškininkų fotografijomis)
gruodžio 5, 2017
Sąjūdis ateina
gruodžio 7, 2017

Rietavo urėdijoje miško keliai virto upeliais

Dėl liūčių užlietų ūkininkų laukų Vyriausybė spalio pradžioje visoje šalyje paskelbė ekstremalią situaciją, tačiau tokia padėtis yra ir daugelyje Lietuvos miškų. Dėl užmirkusių plotų ir neįvažiuojamų miško kelių sutriko kai kurių miškų urėdijų darbas bei medienos pardavimas, dėl nenugalimos jėgos (force majeure) vėluojama vykdyti  įsipareigojimus užsakovams. Ypač nuo neįprastai gausaus lietus šiemet kenčia viena iš „šlapiausių“ šalyje – Rietavo miškų urėdija.

Iš viso Rietavo MU valdo  23,4 tūkst. ha valstybinių miškų. Rietavo savivaldybėje miškingumas siekia daugiau nei 51 proc., mažesni masyvai dar driekiasi Klaipėdos ir Šilalės rajonuose.  Rietavo regione vyrauja privatūs miškai – apie 60 proc. plotų, valstybei priklauso likusi dalis. Urėdijos miškai mišrūs, daugumoje vietų šlapi. Čia geriausiai auga eglynai, sudarantys 59 proc. medynų, beržynai užima apie penktadalį,  juodalksnynai – dešimtadalį medynų. Iš esmės tai – ūkiniai miškai. Deja, normalaus drėgnumo dirvožemių čia tėra tik 7 proc., o laikinai perteklingo drėgnumo – net 68 proc., pastoviai perteklingo – 12 proc., pelkinių plotų – 8 proc. Toks miškų pobūdis leidžia normaliai ūkininkauti tik palankiomis orų sąlygomis, kurios šiemet, deja, buvo išskirtinės.   

„ Jau metai, kai laikinai einu Rietavo miškų urėdo pareigas, o iš viso urėdijoje dirbu daugiau nei du dešimtmečius, bet nepamenu tokių potvynių, kaip šiemet. Tiesa, pasitaikydavo liūčių, kai lietus sugadindavo vieną kitą pralaidą, bet šiemet keliais tiesiog upeliai bėgo, kurie išplovė daugelį pralaidų. Net pavasarį tokių dalykų nebūdavo, o kad  rudenį – neatsimenam. Spalio 13 d. Rietavo savivaldybė savo teritorijoje paskelbė esktremalią situaciją. Vienas mūsų girininkas suskaičiavo, kad spalį buvo tik devynios darbo dienos, kuomet nelijo ir  buvo galima išeiti dirbti į mišką “, – pasakoja Rietavo MU laikinasis urėdas ir vyriausiasis miškininkas Žydrūnas Mažeika.

Jo teigimu, padėtis bloga visose girininkijose, t. y. visoje urėdijos teritorijoje. Dirbant su miškakirte ar medveže, žmogus dar gali sėdėti kabinoje, bet su krūmapjovėmis ar pjūklais per lietų retinti ar ugdyti jaunuolynų žmonių nepasiųsi.

„Darbai lauke labai susitrukdė, ypač medienos ruoša, tad spalį parašėme keturiems medienos pirkėjams, kad dėl prastų oro sąlygų galime neįvykdyti sutarčių, o lapkričio mėnesį po paskutinių liūčių apie tai pranešėme dar keturiems, manome, kad  teks informuoti dar porą. Iš viso esame pasirašę 27 pirkimo sutartis – ilgalaikes, trumpalaikes bei pusmetines. Raštus dėl susidariusios situacijos išsiuntėme stambiesiems pirkėjams, kurie užsako didelius medienos kiekius, iš jų  uždarosioms akcinėms bendrovėms „Juodeliai“, „Litforina“, „Timbex“, „Babruna“, agroserviso kooperatyvui „Pynauja“  ir kitoms įmonėms“, – vardija Ž. Mažeika.

Laikinasis urėdijos vadovas tikisi, kad terminai dėl medienos tiekimo su pirkėjais bus pratęsti, o ilgalaikiai įsipareigojimai greičiausiai nesikeis. Su viltimi laukiama ir geresnių orų. Žinoma, retinimai ir kiti pagrindiniai darbai, anot jo, ir dabar  pagal galimybes po truputį juda, nes metų pabaiga ir reikia užbaigti kvartalinių linijų bei ribinių linijų valymus, jaunuolynų ugdymą ir pan. Sudėtingiau su biokuro ruoša, nes iš esmės visos šakos ir kirtimo atliekos klojamos po medvežių ratais, kad būtų galima ištraukti medieną. Dėl to urėdija paprašė biokuro žaliavos tiekimo apimtis sumažinti.

Rietavo MU kasmet vidutiniškai iškerta apie 80 tūkst.  kietmetrių medienos.

„Galima sakyti, kad šiemet medieną ne traukiam, o plukdom į sausesnes sandėliavimo vietas. Be to, vasarą nemiegojome, dirbome, net nėjome atostogų. Nujautėme, kad metai bus šlapi, tad dalį biržių rudens sezonui pasilikome prie geresnių kelių, iš kurių mėginame medieną traukti ir vežti. Vis dėlto visu kiekiu  užsakytos medienos pirkėjų neaprūpinsime, nes tiekimas krito beveik per pusę. Savivaldybės keliai praktiškai irgi jau uždaryti – pastatyti ženklai, kad jais galima vežti ne daugiau kaip 8 tonas. Tai suprantama, šalia gyvena žmonės, jeigu su medveže pravažiuosi, kas iš to kelio beliks? “– apie kilusius sunkumus kalba Ž. Mažeika.

Prašo daugiau lėšų keliams   

Rietavo MU yra daugiau nei 600 km miško kelių, kuriuos ji prižiūri. Šiemet iš urėdijos lėšų  savų kelių remontui ir tvarkymui buvo numatyta skirti 136 tūkst. eurų, tačiau dėl lietaus pridarytų nuostolių reikia didesnės sumos. Pelningai dirbanti urėdija pingų turi, tačiau norit padidinti finansavimą kelių tvarkymui, reikia Generalinės miškų urėdijos pritarimo, tad paprašyta leisti tam papildomai panaudoti dar 30 tūkst. eurų.   

Urėdija šiemet rūpinosi ir per privačias miško valdas einančiais keliais ar jų ruožais, besiribojančiais su valstybiniais miškais. Iš Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos Rietavo urėdijai numatyta 84,3 tūkst. eurų, kuriuos reikia įsisavinti iki gruodžio 11 d. 

„Iš šios programos lėšų turime suremontuoti 16,5 km kelių, visuose juose jau suformuotos sankasos, Girėnų ir Labardžių girininkijose įrengtos pralaidos, bet dėl nepalankių oro sąlygų negalime atvežti ir užpilti žvyro. Tai pradėti, bet neužbaigti darbai. Jeigu atšaltų, per 3–4 dienas viską sutvarkytume. Tikimės, kad orai pagerės arba teks prašyti, kad Aplinkos ministerija pratęstų pinigų įsisavinimo terminą bent iki šių metų pabaigos“ , – apie esamą padėtį kalba Rietavo MU vyriausiasis inžinierius Audrius Pinikas.

Minėtus kelius remontuoja rangovai – urėdijos konkursą laimėjusi UAB „Alkuras“ iš Žemaitijos.  Vyr. inžinieriaus teigimu, rangovai visiškai pasiruošė remonto darbams, bet dabar priversti lūkuriuoti, juk nepilsi žvyro į pelkes.

Reorganizacija – čia pat

Rietavo urėdijos kolektyvas su nerimu laukia ir būsimos reorganizacijos – nuo sausio 1-osios jos, kaip urėdijos, nebeliks: ji  bus sujungta su Telšių MU, o naujasis Valstybinės miškų urėdijos padalinys (urėdija) įsikurs Telšiuose.

„Visus savo darbuotojus su numatoma pertvarka esame supažindinę, skelbtas sąlygas jie žino. Tie, kurie sutiks, pereis toliau dirbti į naują įmonę, bet po to dalies specialistų laukia nežinia, nes nereikės nei dviejų vyriausiųjų miškininkų, nei miškotvarkos inžinierių. Aš pats dalyvauti konkurse į naujo Telšių padalinio vadovo pareigas nesirengiu“, – sakė  laikinai Rietavo MU vadovaujantis  Ž. Mažeika.

Kaip elgsis kiti kolektyvo nariai, anot jo, aiškiau bus matyti gruodžio pabaigoje. Dabar svarbu atlikti inventorizaciją, užbaigti ir tvarkingai perduoti visus darbus.

Urėdo įsakymu sudaryta centrinė ir vietinės inventorizacijos komisijos, kurioms pavesta ilgalaikio nematerialiojo ir materialiojo turto, atsargų, nebaigtos gamybos, nebaigtų remonto darbų, pagamintos produkcijos metinę inventorizaciją lapkričio 30 d. būklei atlikti nuo gruodžio 1 d. iki šių metų  gruodžio 22 dienos.

Angelė Adomaitienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

WordPress Lightbox Plugin