Šiemet bus išaižyta daugiau kaip 200 tonų kankorėžių

EP remia Europos žaliąjį kursą ir siekia dar didesnių užmojų
18 sausio, 2020
Kokią likusią žiemą pranašauja Lietuvos zoologijos sodo gyvūnai?
24 sausio, 2020

Šiemet bus išaižyta daugiau kaip 200 tonų kankorėžių

Sausį prasidėjo intensyvus kankorėžių aižymo metas, truksiantis iki gegužės pabaigos. Planuojama, kad šiemet bus išaižyta daugiau kaip 200 tonų kankorėžių, o iš atrinktų ir genetiškai patikimų sėklų miškininkai užaugins apie 50 mln. kokybiškų sėjinukų bei sodinukų. Tad dabar Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Dubravos regioninio padalinio medelyno kankorėžių aižykloje – karštas darbymetis.

Dubravos kankorėžių aižykla pati didžiausia ir moderniausia Lietuvoje – gausaus derliaus metais ji gali išaižyti kelis šimtus tonų spygliuočių medžių ir juodalksnio kankorėžių. Šį sezoną į Dubravos aižyklą sėklų ruošai jau pristatyta 27,5 tonų kankorėžių: beveik 1 tona pušies, 17 tonų eglės, taip pat pusė tonos maumedžio kankorėžių. Prognozuojama, kad per šiuos metus iš viso bus išaižyta 25-30 tonų pušies ir 100-150 tonų eglės kankorėžių. Vidutinis aižyklos pajėgumas – maždaug 5 tonos per savaitę.

Iš visos šalies į šią aižyklą atvežti kankorėžiai iš pradžių išdžiovinami iki visiško žvynų atsidarymo ir gabenami į aižymo būgną, kur mechaniniu būdu atskiriamos sėklos. Išvalytos ir tinkamai paruoštos sėklos saugomos miško sėklų sandėlyje-šaldytuve, kur optimaliomis sąlygomis ilgus metus išlaiko aukščiausią kokybę.

Iš atrinktų ir genetiškai patikimų sėklų VMU medelynai kasmet užaugina apie 50 mln. kokybiškų sėjinukų ir sodinukų miškui veisti. Apie 30 mln. iš jų įmonė skiria valstybiniams miškams atkurti ir įveisti, o likusiąją dalį parduoda: apie 10 mln. sodinukų nuperka Lietuvos pirkėjai, o 3-5 mln. eksportuojami į Skandinavijos ir kitas šalis.

Paprastai kankorėžiai renkami iš sėklinių plantacijų, genetinių draustinių, sėklinių medynų, rinktinių medžių ir klonų.

„Paprastosios eglės mūsų šalyje gausų kankorėžių derlių subrandina tik kas ­5-7 metus, kartais gausiau uždera tik po 10 ar daugiau metų. Kad kasmet paruoštume reikiamą kiekį kokybiškų miško sodmenų, nuolat kaupiame sėklų atsargas“, – pažymi VMU direktorius Valdas Kaubrė.

Iš vieno kilogramo paprastosios pušies sėklų išauginama apie 80 tūkst. vienetų pušies sėjinukų, iš  paprastosios eglės – apie 50 tūkst., o iš kilogramo beržo ir juodalksnio sėklų – apie 25 tūkst. Sudygę sėjinukai persodinami ir keletą metų puoselėjami medelynuose, kol pasiekę reikiamą kokybę sodinami miške.

VMU valdomuose miškuose veši apie 264 ha paprastosios pušies, 388 ha paprastosios eglės, 95 ha paprastojo ąžuolo, 76 ha juodalksnio, 40 ha liepos, 11 ha beržo sėklinių plantacijų.

Parengta pagal VMU inf.