Stringa  medienos ruošos darbų pirkimo konkursai

5 rugpjūčio, 2018
Ar Lietuvos neakina EBPO spindesys?
5 rugpjūčio, 2018
Pigiau įsigyti malkinės medienos – tiesiai iš girininkijų
9 rugpjūčio, 2018

Stringa  medienos ruošos darbų pirkimo konkursai

Nors miško darbų rangovai tikėjosi, kad po urėdijų reformos bus paprasčiau ir skaidriau sudaryti paslaugų teikimo sutartis rinkos kaina, šios viltys kol kas žlunga. Panašu, kad naujoji Valstybinių miškų urėdijos (VMU) vadovybė siekia išlaikyti baudžiavinius santykius kiek įmanoma ilgiau.

Neįvyko medienos ruošos darbų pirkimo konkursas VMU Kėdainių padalinyje. Tai reiškia, kad pirkėjai negaus virš 80 tūkst. kub. metrų medienos. Miško darbų rangovų asociacija dėkinga naujajam padalinio vadovui už pastangas sudaryti padoresnes konkurso sąlygas, tačiau kol kas nėra nurodymo iš VMU netaikyti įkainių “lubų”. Ir nors 7,5 eurų kaina už vieną kub. m plynuose kirtimuose yra didesnė nei kituose padaliniuose, tačiau įvertinant Kėdainių padalinio miškų rūšinę sudėtį ir sąlygų sunkumą tai –  per mažai.

Sklando gandai, kad ir VMU Panevėžio padalinys atsisakė padėti kolegoms su medkirte. O brangstant degalams rangovai nesiryžta balansuoti ant pelno ir nuostolio ribos. Be to, už įsipareigojimų nevykdymą kasdien tektų mokėti 0,05 proc. nuo visos pirkimo sumos. Kiekvienoje pirkimo dalyje (iš viso buvo 5), tai susidarytų beveik 1000 eurų suma kasdien.  Pabrangus medienai  privačių miškų savininkai yra pasirengę mokėti ir 10 eurų už kub. m medienos gamybą, tad tikrai būtų nesuprantama įsipareigoti pagal urėdijos siūlomas sąlygas.

Įdomu, kiek dar laiko VMU vadovybė bandys rangovų ištvermę. Dar pernai Generalinė miškų urėdija siūlė savarankiškoms urėdijoms netaikyti įkainių lubų, t. y. kad darbai būtų vykdomi rinkos kainomis. Tačiau VMU padaliniai ir toliau taiko senas konkursų sąlygas. Ir džiaugiasi, kad sulaukia bent vieno pasiūlymo.

Kai kur visos girininkijos darbų apimtis pasisiūlo atlikti vienas fizinis asmuo. Be abejo, jis dirba pagal individualios veiklos pažymėjimą. Girininkijos taip pat samdo tokius pat “bėdžius”, dirbančius pagal patentą. Tik taip įforminta veikla dar įmanoma išsisukti pagal nustatytus įkainius. Vis dėlto apie darbo saugos priemones nereikia net svajoti. Kaip ir apie bet kokias socialines garantijas.

Vidmantas Jusas, Miško darbų rangovų asociacijos pirmininkas