Toliau modernizuojamas Panevėžio medelynas

Kur priduoti nudėvėtas padangas? Trys patogūs būdai
2 balandžio, 2021
INTERREG Baltijos jūros regiono programos projektas „Baltic ForBio“
5 balandžio, 2021

Toliau modernizuojamas Panevėžio medelynas

Toliau modernizuojamas Panevėžio medelynas

Toliau modernizuojamas Valstybinių miškų urėdijai (VMU) priklausantis Panevėžio medelynas – jau įkasta simbolinė kapsulė, skelbianti naujo projekto pradžią. Panevėžio regioninio padalinio medelyno plėtrai pernai skirta 6,8 mln. eurų. Ši investicija leis padidinti išauginamų sodinukų kiekį nuo 7 mln. iki 17 mln. vienetų.

Panevėžio medelyne bus pastatyti dar trys nauji skandinaviški šiltnamiai (bendras plotas – 0,8 ha), įrengtos papildomos sodinukų auginimo aikštelės, viena iš jų – su apšvietimo reguliavimo sistema, išplėstos ir modernizuotos šaldymo patalpos. Iš viso šaldytuvuose bus laikoma apie 7-8 mln. sodmenų, įsigyta nauja jų iškasimo mašina, įdiegta automatinė sodmenų rūšiavimo ir vaškavimo linijos.

Taip pat bus sumontuota ąžuolo gilių terminio apdorojimo įranga, kurios vėliau specialiomis medžiagomis apdorotos ir išdžiovintos bus saugomos šaldytuvuose. Tai užtikrins, kad urėdija nepritrūktų gilių, nes ąžuolas jas brandina  kas dvejus-ketverius metus. Tokia įranga Lietuvoje kol kas bus vienintelė.

Dabar medelyne yra du modernūs šiltnamiai su mikroklimato palaikymo, papildomo apšvietimo ir CO2 kontrole, taip pat du šaldytuvai, įrengtos trys sodmenų auginimo aikštelės.

Anot Panevėžio medelyno vadovo Egidijaus Kaluinos, sėja medelyne didžiąja dalimi automatizuota:  taip paruošiamos durpės, sėjamos sėklos, mulčiuojama, drėkinama. Palaikant atitinkamą šilumą, drėgmę ir apšvietimą medelyne sudygsta apie 95 proc. medelių, kai atvirame grunte – apie 55 proc. 

Panevėžio medelynas

Šiuo met VMU valdomuose 23 medelynuose kasmet pasėjama apie 1,5 tonos sėklų, išauginama apie  50 mln. sodmenų, tinkamų sodinti į mišką. Iš viso medelynuose kasmet auginama apie 150 mln. sodinukų, iš jų 30–35 mln. kasmet pasodinama Lietuvos miškuose, apie 10 mln. parduodama   privatiems miškų savininkams bei  5-8 mln. eksportuojami į užsienį.

VMU turi jau du modernizuotus medelynus ir planuoja dar du – juose sėklos sėjamos ne į atvirą gruntą, o į specialius konteinerius. Ši technologija leidžia išauginti tris sodmenų rotacijas per vieną sezoną, sėklų išeigą sumažina iki 6 kartų, be to, sodmenys su tokia šaknų sistema geriau prigyja. Planuojama, kad VMU medelynų modernizavimo projektas bus baigtas 2025 m., tad vietoje 50 mln. spdinukų  per metus bus galima užauginti 90 mln. vienetų. 

Parengta pagal VMU informaciją

S. Gentvilas, J. Urbanavičius, P. Žagunis, V. Kaubrė