Tradiciniame Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) konkurse “Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda”

9 gruodžio, 2019
Atgailausime ir už ekologines nuodėmes
5 gruodžio, 2019
Miškininkystės paroda – festivalis “Miškai: inovacijos ir tradicijos
9 gruodžio, 2019

Pavyzdingiausios privačios miško valdos konkurse dominavo dzūkai
Tradiciniame Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) konkurse “Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda” šiemet dominavo dzūkai, pelnę ypač aukštus vertinimo komisijos balus. Galbūt dėl to, kad šis kraštas vienas iš miškingiausių šalyje, garsus įspūdingais pušynais, miškininkystės tradicijomis bei gausia gamtine įvairove, žmonių dvasingumu. Absoliučia 2019-ųjų konkurso nugalėtoja tapo netoli Druskininkų Latežerio apylinkėse prie Kermušijos kaimo prigludusi Juozo Aleškevičiaus miško valda, įvertinta net 45 balais. Toks aukštas įvertinimas rodo, kad privati miškininkystė kasmet kelia vis aukštesnę kartelę.
Iš viso šiemet konkursui buvo pasiūlytos 107 miško valdos, o kai kurie savininkai pateikė po kelias valdas, tačiau pagal konkurso nuostatus buvo atrinka po vieną valdą. Tad iš viso nuo spalio 20 d. iki lapkričio 11 d. buvo apžiūrėtos ir įvertintos 84 valdos. Jų apžiūroje, kaip jau įprasta, dalyvavo LMSA atstovai, Valstybinės miškų tarnybos pareigūnai, kai kurių valdų savininkai. Iš viso nominuota dvidešimt nugalėtojų – absoliutus pirmosios vietos laimėtojas, po tris fizinius asmenis, valdančius iki 5 ha bei daugiau kaip 5 ha miško, trys įmonės, taip pat dešimt apskričių nugalėtojų – po vieną iš kiekvienos.

“Dzūkai valdo! Taip apibendrintai būtų galima pavadinti šių metų pavyzdingai tvarkomos miško valdos konkurso rezultatus. Nors tokio rezultato gal ir reikėjo tikėtis, nes Alytaus teritorinio poskyrio inspektoriai šiais metais pasiūlė aplankyti net 16 valdų. Kartu su šiais pareigūnais jas vertinęs LMSA atstovas, nenuilstantis miškininkas, viešosios įstaigos “Girios aidas” vadovas Antanas Lankelis po konkurso negailėjo šiltų žodžių ne tik pirmosios vietos laimėtojui Juozui Aleškevičiui, bet ir puikiai savo valdas prižiūrinčioms įmonėms “Dzūkijos mediena” bei “Dzūko miškas ir mediena”, kurios konkurse dalyvauja jau ne pirmus metus”, – apdovanojimų ceremonijoje, surengtoje gruodžio 6 d. Vilniuje, kalbėjo LMSA atstovė, komisijos narė Jūratė Užuotienė.

Ji pažymėjo, kad kasmet besivaržančiųjų būrys didėja, daugėja įmonių, kurių šiemet sulaukta net 26. Vertinimo komisija taip pat pasidžiaugė, kad vaizdas privačiuose miškuose vis geresnis, jų savininkų gretas papildo vis daugiau jaunimo.

Pagrindinį apdovanojimą atsiėmusi Juozo Aleškevičiaus žmona, finansininkė, sekretorė ir pagrindinis ramstis Gelena sakė, kad savo plotus tvarko ir mišką sodina visa šeima – pagelbėja trys sūnūs, trys marčios ir trys anūkai, o Juozas, kaip buvęs ilgametis Latežerio girininkijos eigulys, miškasodžiui vadovauja ir patikrina, ar sodinukas pasodintas tinkamai, ar gerai prispaustos jo šaknys. Pačios p. Gelenos tėtis – taip pat buvo eigulys, tad Aleškevičių šeimą pelnytai galima vadinti miškininkų dinastija, beje, dabartines valdas ateityje perims vaikai ir anūkai. Ji pasidžiaugė ir padėkojo už tokį aukštą įvertinimą bei apgailestavo, kad prizo ir kitų dovanų dėl ligos negalėjo atsiimti pats Juozas.

Iš viso Aleškevičių šeimai priklauso apie 41 ha iš p. Juozo tėvų paveldėto miško. Iš esmės jis buvo brandus, o po pirmųjų kirtimų maždaug prieš 12 metų visos kirtavietės buvo iškart atsodintos, visi sodinukai įsigyti ir darbai padaryti už savus pinigus. Su meile ir profesionalumu puoselėjamus masyvus puošia ir vaizdinga gamta su ežerėlių akimis.

Gražaus LMSA renginio apdovanojimų dalį užbaigė Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos auklėtinių koncertas (vadovė Agnė Varanavičienė) – skambėjo vokalas, gitarų ir fleitos garsai… Jų atlikėjai yra daugelio konkursų, festivalių dalyviai bei laureatai.

Antroji renginio dalis buvo skirta konferencijai „Miškas-žmogui, žmogus-miškui“ – pranešimą apie Lietuvos privačių miškų savininkų veiklos iššūkius ir spręstinas problemas skaitė LMSA pirmininkas Algis Gaižutis, apie ūkininkavimo privačiuose miškuose ypatumus ir tendencijas – VMT Miškų ūkio priežiūros skyriaus vyresnysis patarėjas Benas Bitauskas, situaciją medienos rinkose ir perspektyvas – LMSA valdybos narys, ekonomistas Mindaugas Šilininkas, tvaraus ūkininkavimo miškuose patirtį ir galimybes ją palaikyti kintančiomis sąlygomis – patyręs
miškininkas Romas Kupstaitis bei kiti, o klausytojai įsijungė į diskusijas.
www.miskininkas.eu inf., LMSA nuotraukos

KONKURSO NUGALĖTOJAI:

Pirmosios vietos nugalėtojas – Juozas Aleškevičius – 45 balai.

ĮMONĖS:
1.UAB “Dzūkijos mediena“ – 43 balai.
2.UAB “Dzūko miškas ir mediena” – 35 balai.

 1. UAB “Medžio projektas” – 30 balų.

FIZINIAI ASMENYS. Plotas iki 5 ha.:

 1. Vytautas Graževičius – 44 balai.
 2. Vaidas Vaičiukynas – 39 balai.
 3. Darius Ševelis – 37 balai.

FIZINIAI ASMENYS. Plotas 5 ha ir daugiau:

 1. Arvydas Sparnauskas – 34 balai.
 2. Saulius Gedminas – 30 balų.
 3. Ona Lukoševičienė – 30 balų.

APSKRIČIŲ NUGALĖTOJAI:

 1. ALYTAUS – Audronė Pašukonienė, 32 balai.
 2. KAUNO – Stasė Pugačiauskaitė, 29 balai.
 3. KLAIPĖDOS – Adžius Mereckis, 32 balai.
 4. MARIJAMPOLĖS – Vytautas Kazlauskas, 26 balai.
 5. PANEVĖŽIO – Egidijus Totorius, 30 balų.
 6. ŠIAULIŲ – Bronius Astrauskas, 27 balai.
 7. TAURAGĖS – Alvydas Stragauskis, 30 balų.
 8. TELŠIŲ – Vilius Merkys, 23 balai.
 9. UTENOS – UAB “Kestarolis”, 27 balai.
 10. VILNIAUS – Arūnas Dzedzevičius – 31 balas.