Tvarkys Birštono piliakalnį: iškirs dalį medžių, tvirtins šlaitus, remontuos laiptus ir takus

17 gruodžio, 2019
Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje (KMAIK) gruodžio 5-ąją surengtoje tradicinėje kasmetinėje respublikinėje floristinių kompozicijų parodoje-konkurse ,,Žiemos puokštė“ išradingumo netrūko.
13 gruodžio, 2019
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) miškų ūkio valdymo ir teisinio reguliavimo raida
17 gruodžio, 2019

Nemuno kilpų regioniniame parke, kurio lankytojai džiaugiasi šiemet atidarytu Birštono apžvalgos bokštu netoli Škėvonių atodangos, neužilgo iš naujo bus pritaikyta lankymui dar viena parko vertybė – Birštono piliakalnis, dar  vadinamas Vytauto kalnu. Jo laiptai ir kita infrastruktūra jau yra avarinės būklės, griovos tarp piliakalnio ir gyvenvietės šlaitai apaugę krūmais, gausu vėjovartų, dėl to numatyti daliniai kirtimai. Iš krūmų vyrauja lazdynai, alksniai, o žolinės dangos po jais praktiškai nėra, todėl susidaro sąlygos kalno šlaitų erozijai. Ketinama iškirsti sergantį kaštoną, pušį nulaužta viršūne, du baltalksnius bei medžius, kurie užgožia vaizdus iš viršutinių apžvalgos taškų į Nemuną. 

Birštono kurorto piliakalnis yra intensyviai lankomas, tačiau laiptai, takai, atraminės sienutės jau stipriai nusidėvėję. Kadangi pakopos vietomis sutrešusios, formuojasi takai greta jų, o tai sudaro sąlygas kalno šlaitų erozijai. Stačiašlaitį piliakalnį ardo ir šaltinis bei dėl geologinių procesų atsiradusios įgriovos. Šlaitų erozijai sąlygas sudaro ir krūmai, neleidžiantys susiformuoti žolinei dangai ir velėnai.

Pasak specialistų, norint išsaugoti archeologinio paveldo objektą ir užtikrinti sąlygas tiek lankytojų saugumui, tiek piliakalnio stabilumui, būtina stabdyti žalojančių veiksnių poveikį.
Pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (I etapas)“ vyks Birštono piliakalnio tvarkymo darbai. Projekto užsakovas – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) kartu su Nemuno kilpų regioninio parko direkcija. 

Pagal projektą bus vykdomi konservavimo darbai: paviršinės erozijos panaikinimas, tvirtinant nuošliaužas, nuvedant lietaus vandenį į drenažo šulinius, įrengiant drenažo rinktuvą; šlaitų tvirtinimas kietmedžio kuolais; vėjovartų, sausuolių bei pažeistų medžių šalinimas, sudarant sąlygas žolinei dangai augti.

Numatyta išlaikyti esamus takų vingius ir nuolydžius, bus remontuojamas esamas žvyro dangos takas vakariniu piliakalnio pakraščiu, taip pat laiptai ir lieptas, įrengtos dalies takų dangos, o rytinėje dalyje išminto tako vietoje įrengti nauji laiptai ir kt. 

Į Vytauto kalną turistai kopia pasigrožėti Nemuno vingiu ir unikaliu kraštovaizdžiu. Po tvarkymo darbų šis patrauklus objektas taps dar labiau viliojančiu ir patogiu lankytojams.

 VSTT inf.