Ūkininkai priešinasi sumanymui drausti medžioklę Žuvinto biosferos rezervate

Saugant perinčius paukščius iki rugpjūčio nebegalima pjauti medžių
14 kovo, 2021
Sodinukai miškui ir kraštovaizdžiui
14 kovo, 2021

Ūkininkai priešinasi sumanymui drausti medžioklę Žuvinto biosferos rezervate

Buvęs aplinkos ministras Kęstutis Mažeika baigdamas savo kadenciją įteisino poledinę žūklę ir vandens paukščių medžioklę Žuvinto biosferos rezervate. Naujoji Vyriausybė paukščių medžioklę ir mėgėjišką žvejybą bei plaukiojimą valtimis uždraudė visiškai.

Skirtingos valdininkų pozicijos dėl naujų draudimų rezervato teritorijoje įkvėpė Seimo narį socialdemokratą Liną Jonauską pasiūlyti Parlamentui įteisinti ne tik vandens paukščių, bet ir žvėrių medžioklės draudimą Žuvinto biosferos rezervate. Tai sužinoję sukilo rezervato teritorijoje ūkininkaujantys žemdirbiai. Jie sako, kad absoliutus medžioklės draudimas rezervato teritorijoje sukeltų nepatogumų ir pridarytų didelių nuostolių ne tik ūkininkams, bet ir žemės savininkams.

Baiminasi augančios žvėrių populiacijos

Žuvinto biosferos rezervato ekosistemos verte niekas neabejoja – jame aptinkama Europoje ir Lietuvoje retų žuvų, paukščių rūšių, garsinančių rezervato vardą. Atsižvelgiant į tai galima suprasti ir prieštaringai vertintą vandens paukščių medžioklės draudimą, tačiau sumanymas rezervato teritorijoje drausti medžioti laukinius žvėris ūkininkams atrodo visiškai nepagrįstas ir nesuprantamas.

Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje ūkininkaujantys ir žemę dirbantys Ričardas Juknelis, Darius Isoda ir Kęstas Sankauskas pasakoja, kad dabar, nedraudžiant medžioklės, laukiniai žvėrys jų dirbamuose plotuose apsilanko dažnai. Į dirbamos žemės plotus, kurie užima 8,6 proc. Žuvinto biosferos rezervato ploto, užklysta šernai, stirnos, elniai ir briedžiai, kurie dažniausiai pridaro įvairių nuostolių.

Kol medžioklė rezervato teritorijoje nėra draudžiama, žvėrių padarytą žalą ūkininkams kompensuoja toje teritorijoje veikiantys medžiotojų būreliai, tačiau ūkininkai nerimauja, kas nuostolius kompensuos ir ar apskritai kompensuos, jei bus nuspręsta žvėrių medžioklę rezervato teritorijoje uždrausti, ir kiek išaugs jų mastai.

– Valstybė imsis atlyginti žalą? Įdomu, ar tam numatyta pinigų, nes sumos, tikėtina, bus kur kas didesnės už tas, kurias ūkininkams dabar išmoka medžiotojų būreliai. Juk uždraudus medžioklę žvėrių populiacija išaugs, o kartu ir padarytos žalos ūkininkams dydis. Ar pakaks pinigų visiems jų prašantiems? Ar kompensacijų dydis bus adekvatus padarytai žalai? Dar neseniai medžiotojų buvo prašoma medžioti šernus, siekiant sureguliuoti jų skaičių ir bandant užkardyti kiaulių maro plitimą, o dabar jau kalbama apie būtinybę juos saugoti, – daug klausimų kėlė ir svarstė Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje žemę dirbantys ūkininkai.

Ūkininkai Darius Isoda, Kęstas Sankauskas, juos palaikantis Marijampolės ūkininkų sąjungos pirmininkas Sigutis Jundulas ir Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje žemę dirbantis Ričardas Juknelis baiminasi, kad uždraudus medžioklę saugomoje teritorijoje laukiniai žvėrys pridarys žalos ūkiniams augalams, ir dėl to kris žemės vertė.

Mano, kad kris nuomos kainos ir žemės vertė

Nors ūkininkai domisi kokia galima nuostolių kompensavimo tvarka, jie taip pat teigia, kad tai nėra svarbiausias klausimas šioje diskusijoje. Žemdirbiai tikina, kad jie geba ir nori pinigus užsidirbti patys, tačiau jei augalus ir žemę niokos laukiniai žvėrys, to padaryti, anot ūkininkų, nebus įmanoma. Pasak jų, liks kelios išeitys – atsisakyti dirbti žemę, kuri patenka į rezervato teritoriją, ją parduoti arba išnuomoti.

– Kam bergždžiai eikvoti laiką, degalus, alinti techniką, jei žinai, kad nieko iš to neuždirbsi? Galėtum žemę parduoti ar išnuomoti, bet kas, žinodamas situaciją, jos norės? Nuomos kainos kris, žemės vertė – taip pat, – nuogąstavo žemdirbiai.

Pradėti reikia ne nuo medžioklės draudimo

Palaikydamas žemdirbių poziciją dėl Seimo nario sumanymo drausti žvėrių medžioklę Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje, Marijampolės ūkininkų sąjungos pirmininkas Sigutis Jundulas sako, kad patinka tai kažkam ar ne, bet rezervato teritorijoje gyvena ne tik žvėrys ir paukščiai. Ūkininkų vedlys atkreipia dėmesį, kad čia gyvena ir žmonės, kuriems taip pat reikia valgyti ir gyventi. S. Jundulas įsitikinęs, kad jei ketinama sudaryti papildomas kliūtis ūkininkų veiklai rezervato teritorijoje, jo nuomone, žemdirbiams turėtų būti mokamos papildomos išmokos, kaip ūkininkaujantiems nenašiose žemėse. Tiesa, pasak ūkininkų atstovo, tai – ne išeitis, nes, kaip žemdirbiai ir sako, svarbiausia normalios darbo sąlygos, o visa kita jie pasieks patys.

– Bandau suprasti parlamentarų norą saugoti gamtą, tačiau, mano nuomone, medžioklės draudimas rezervato teritorijoje vargu ar pasitarnautų tokiam tikslui. Priešingai, nustojus reguliuoti kai kurių žvėrių populiaciją rezervato teritorijoje, gali kilti grėsmė kitų, galbūt saugomų rūšių išlikimui. Yra kur kas didesnių aplinkosaugos problemų, kurias reikia spręsti nedelsiant, ir ūkininkai prie to prisideda. Pavyzdžiui, jau keletą metų jie paiso žalinimo reikalavimų, nenaudodami chemijos augina ankštinius augalus, kurie padeda pagerinti dirvos būklę. Tačiau jie negali eikvoti savo laiko, jėgų, energijos ir pinigų galimai didėjančiai rezervato žvėrių populiacijai šerti, – nuomone dalijosi S. Jundulas.

Gamtininkai sako, jog nelabai tikėtina, kad medžioklė saugomoje teritorijoje bus visiškai uždrausta.

Abejoja, ar sumanymui bus pritarta

Dr. Arūnas Pranaitis, ilgametis Žuvinto biosferos rezervato direktorius, visai neseniai atsisakęs šių pareigų, tačiau ir toliau dirbantis rezervate ekologu, pritaria ūkininkų pozicijai dėl žvėrių medžioklės draudimo rezervato teritorijoje. Kartu jis atkreipia žemdirbių dėmesį į tai, kad niekas dar nėra nuspręsta. A. Pranaitis teigia, kad parlamentarai apie kolegos L. Jonausko pasiūlymą dar tik diskutuoja.

– Sutinku, kad rezervate būtų vertinga apriboti žvėrių šėrimą, viliojimą pašaru, bokštelių statymą, nes tai iškreipia natūralią ekosistemą. Gaudami lengvai prieinamo maisto žvėrys ima tukti, praranda norą ir įgūdžius maisto ieškoti natūralioje gamtoje. Tačiau nemanau, kad medžioklę būtų tikslinga uždrausti. Kai kurių laukinių žvėrių rūšių populiaciją rezervate reguliuoti reikia. Nėra gerai, kai viena rūšis ima dominuoti arba tankiai apsigyvena kurioje nors rezervato teritorijoje. Tuomet atsiranda grėsmė išnykti kai kurioms augalų ir gyvūnų rūšims. Abejoju, ar Seimas pritars tokiam sumanymui, todėl raginu ūkininkus nurimti, – nuomone ir įžvalgomis dalijosi A. Pranaitis.

Dr. Arūnas Pranaitis, ilgametis Žuvinto biosferos rezervato direktorius, dabar rezervate dirbantis ekologu, ūkininkus ramina sakydamas, kad dėl laukinių žvėrių medžioklės rezervato teritorijoje draudimo dar niekas nenuspręsta, kol kas tai – tik diskusijų klausimas.

Ministras siūlymą laiko nereikalingu

Panašu, kad ūkininkams palankios pozicijos laikosi ir naujasis aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Jo patarėjas, gamtos fotografas Marius Čepulis atsakydamas į „Suvalkiečio“ paklausimą, ar iš tiesų ketinama pritarti siūlymui uždrausti žvėrių medžioklę Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje, teigė:
– Aplinkos ministras Simonas Gentvilas projektą dėl specialiųjų žemės naudojimo sąlygų, kuriuo numatyta nuostata uždrausti žvejybą ir medžioklę biosferos rezervatuose, laiko pertekliniu. Projektas pateiktas skubotai, tikriausiai neįsigilinus, kas sudaro Žuvinto biosferos rezervato teritoriją. Maža to, toks įstatymas prieštarautų jau priimtoms žvejybos taisyklėms. Ministras teiks rekomendacijas išbraukti aptariamas nuostatas iš įstatymo.

Rita Ližaitytė

Ričardo Pasiliausko nuotraukos