Ukmergė: Koronavirusas miškininkų darbų nesutrikdė

Patalpų karantinui skirtų miškininkai ir gamtos parkai
24 kovo, 2020
Vėl liepsnoja pernykštė žolė
26 kovo, 2020

Ukmergė: Koronavirusas miškininkų darbų nesutrikdė

Nors koronavirusas išretino daugelio Ukmergės rajono savivaldybės įstaigų bei įmonių kolektyvų gretas, jis pavasarinio miškininkų darbų ritmo nesutrikdė. Tiesa, Valstybinės miškų urėdijos (VMU) Ukmergės regioninio padalinio administracija iš esmės dirba nuotoliniu būdu, būstinėje pluša tik keli specialistai, o  padalinio vadovas Virginijus Šalčiūnas viskam vadovauja būdamas saviizoliacijoje. Jis teigia esąs sveikas, tačiau turėjo kontaktą su  vienu padalinio darbuotoju, kuriam patvirtinta  COVID-19 , be to,  jo žmona dirba dėl koronaviruso židinio uždarytoje  Ukmergės ligoninėje.

„Sergantis mūsų specialistas dirba miške, jis kontaktų turėjo nedaug,  o girininkijos yra toliau nuo miesto, nuošalesnėse vietovėse, tai kontaktų irgi turi mažiau. Visos girininkijos dirba, taip pat visi darbininkai, medienos meistrai. Darbų labai daug, viskas kažkaip susidėjo į vieną krūvą. Kovo 12 -13 dienomis siautėjo labai stiprus vėjas, tai turime daug vėjovartų ir vėjolaužų. Skubame labai greitai jas suinventorizuoti  ir suskaičiuoti, pasiruošti kirtimo medžiagą, gauti  kirtimo leidimus ir organizuoti išvartų sutvarkymą iki liemenų kenkėjų skraidymo pradžios – tam likęs nepilnas mėnuo“,- aiškina VMU Ukmergės regioninio padalinio vadovas.

Anot jo, kirtimo leidimų išrašymas šiuo metu kiek komplikuotas, nes visi vengia tiesioginių kontaktų, persiorentuoja į nuotolinį darbą, iš jų ir  Valstybinės miškų tarnybos  miško priežiūros skyriai, tad  leidimų išdavimas nevyksta  ypatingai sklandžiai.

„Planiniams kirtimams turime  pakankamai laiko, juos galime dėliotis ir leidimus išsirašyti prieš savaitę ar dvi, o dėl sanitarinių kirtimų, kurie dabar atsirado netikėtai dėl gamtos stichijos,  turime viską daryti greitai – tai bėgam, kleimuojam, ženklinam, dabar tai pats svarbiausias  darbas“,- teigia V. Šalčiūnas.

Preliminariais skaičiavimais, padalinio valdomame 37 tūkst.  ha valstybinių miškų plote išversta apie 2,5 tūkst. kietmetrių medienos. Labiausiai nukentėjo  Siesikų ir Pašilės girininkijos. Žalos padariniams likviduoti pasitelkti rangovai, su kuriais sudarytos sutartys ir dėl planinių kirtimų, be to, urėdijos padalinys turi savo kirtimo mašiną. Medkirtė važiuos į didesnius vėjovartų žindinius ir kur su rankiniais pjūklais dirbti ypač pavojinga, kur medžiai „pakabinti“.

Miškasodį reguliuos orai

V. Šalčiūnas pasakoja, kad atslinkęs šaltas anticiklonas šiek tiek atidėjo miškasodžio pradžią, bet jau planuojama pradėti vežti sodmenis, kuriuos įsigyja iš kaimyninių padalinių – Anykščių, Ignalinos, Kuršėnų. Iš jų atsigabena lapuočius, o didžiąją dalį pagrindinių eglės sodinukų – apie 600 tūkst. vienetų – ukmergiškiai užsiaugina patys.

„Nuo kitos savaitės, jei orai nepablogės, jau planuojame pradėti didįjį sodinimą. Šiemet numatome atkurti ir įveisti miškų apie 400 ha plote. Didžiausią darbų dalį atliks rangovai, su jais visos girininkijos yra pasirašę sutartis. Mišką sodins ir padalinio darbininkai bei dar šiek tiek žmonių  pagal žemės ūkio miškininkystės paslaugų kvitus“,- apie pasiruošmą miškasodžiui kalba V. Šalčiūnas.

O kaip su įkainiais, dėl kurių pernai VMU ir rangovai sulaužė ne vieną ietį?  Ukmergės padalinio   vadovas tikina, kad šiemet jam su rangovais tokių problemų nekilo. „ Konkursai buvo skelbti ir medienos ruošai, ir miškininkystės darbams – viskam 100 proc. esame sudarę sutartis“,- teigia jis.

Šiuo metu Ukmergės miškininkai visas jėgas skiria minėtiems pagrindiniams darbams – audros stichijos padarinių likvidavimui ir miško sodinimui.

„O ateityje pats svarbiausias dalykas, kas gali mums pakišti koją, tai kad nesustotų medienos pirkimas. Kol kas pardavimai vyksta gerai, per pirmąją karantino savaitę pardavėme virš 5 tūkst. kietmetrių medienos, net daugiau nei per pirmas dvi kovo savaites. Bet didelės bėdos prasidėtų, jei negalėtume jos išvežti ir tiekti aukcionams, nors sutartys sudarytos. Medienos kaina kol kas neatsistato, yra labai žemai nukritusi, o malkinę medieną mes gaminame brangiau nei parduodame“,- pažymi pašnekovas.

V. Šalčiūnas labai dėkoja savo kolektyvui, asmeniškai kiekvienam žmogui, kurie nuoširdžiai dirba ir sąžiningai vykdo visas užduotis šiuo sudėtingu visai šaliai bei Ukmergės regionui metu, ypač jam pačiam esant saviizoliacijoje ir padaliniui vadovaujant nuotoliniu būdu.

Angelė Adomaitienė

Nuotrauka iš “Gimtosios žemės” archyvo